WEEKBLAD van DEN HELDER EN BET NIELWED1EP, N°. 28. hBt q Staten-Generaal. ELFDE JAlEfiASiG. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz., te JVieuwediep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert tich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. MAAIDAG ADVERTENTIES gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaterdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 lot 4 regels is 60 centen, voor eiker; regel meer 15 eenten, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 11 JULIJ. Julij 1. Ingekomen bij de T. K. 2 wetsontw.: 1. betrekkelijk bet bouwen, planten enz., in den omtrek van vestingwerken; 2. nopens het toezigt op de onderscheidene kerkgenoot schappen. 1T 13 J 7/1 S T SD S 1T 3 S1T HELDER en NIEUWEDIEP, 9 Julij 1853. Gisteren arriveerde alhier Z. Exc. de Minister van Marine, afstappende in het hólel den Burg. Heden heeft Z. Exc. audiëntie verleend. Men meldt uil Alkmaar; Do tentoonstelling van voor worpen van fabrijk-en handwerksnijverheid alhier gehouden, in de dagen van het VlIIslo nedorlandsche landhuishoud- kundig congres, hoeft de algemeeno aandacht gewekt; zij heeft van alle zijden eene belangstelling, eene ondersleuning en medewerking ondervonden, die niet met stilzwijgen mogen voorbij gegaan worden. Vooral wordt lof en hulde toege- bragl aan D. S. Ypma die zich door zijn kerkorgel met twee klavieren heeft doen kennen als een meester in zijn vak. Naauwelijks vijftig jaren geleden, onderhield Frankrijk hoogstens 2005 werklieden voor do katoenspinnerijen deze 2000 personen sponnen ter naauwernood 2 millioen kilo grammen katoen. Van dit gesponnene werd er niets bij ons geweven, zoodat van het buitenland al hel geweven goed moest ingevoerd worden, dat hier te lande gedrukt werd. Tegenwoordig word er jaarlijks in ons land meer dan 72 millioen kilogrammen katoen gesponnen en geweven, door wel ke industrie dagelijks 600,000 werklieden hun beslaan hebben. De minister van juslilio heeft ten vervolge op do aan schrijving van den 27sten Februarij 1852, no. 124, bekend gemaakt, dat, naar luid van uit Pruissen ontvangen berigt onlangs onderscheitlene veroordeelingen hebben plaats gehad wegens munlvervalsching. Onder anderen zijn schuldig ver klaard aan do vervaardiging van valscho netlerlandschc gou den willems 10 en 5): a eene zeer gevaarlijke bende, die haren zetel had te Mühlheim aan don Rijn; zij bestond uit 1 den koopman Muller, to Mühlheim; 2 den landman Sam te Walberberg; 3 Peter Frieschladenuit de omstreken van Neustadl4 Oswald Frieschladenals boven en 5 de horologiemaker Link, van Keulen. b de zoogenaamde elberfelder bende bestaande uit onge veer 20 personen. Van deze bentien zijn bepaaldelijk bij den arbeider Mül- ler Ie Köningsheitlebij Berkenfelde (reeds vroeger wegens misdadige uitgifte van valsche gouden munt in instructie ge- weestj valsche netlerlandsche goudstukken gevonden. Een zekere koopman Schmitz en diens dochter, mede te Klinkum woonachtig, en in dezelfde zaak betrokken, zijn, bij gemis van voldoend bewijs, ontslagen. Zij schijnen zich bijzonder lo hebben toegelegd op het namaken of doen na maken en het in omloop brengen van fransche 5 francs- stukken. Het mag als eene weldaad voor de maatschappij be schouwd worden," zegt de minister van justitie, dal deze broeinesten van misdaad en bedrog zijn uitgeroeid; in zoo verre Nederlands belangen daarbij betrokken zijn, is het aan den ijver der pruisischo policie en justitio ter deze grooten dank verschuldigd." Zekere grijsaard te Enkhuizen, bragt zich aan den hals en beide polsen eene zoodanige wonde toe, dal het inroe pen van heelkundige hulp noodzakelijk werd. Alleen de dronkenschap, waaraan deze grijsaard verslaafd is, kan als de hoofdoorzaak van dit onzinnig feit beschouwd worden. Reeds meer dan eenmaal heeft hij in dien bclreurcnswaar- digen slaat getracht om tloor zelfverwonding zijn einde te verhaasten. Alweder een bewijs, dal de noodlottige drank, die zoovele offers velt, den mensch beneden hel peil van den dierlijken toestand verlaagt, en hem ten laalslen een noodlottig einde bereidt. Te Londen heeft de verkoopjer bibliotheek/fan den hertog van Wellington plaats geliad het merkwaardig. sle dat zich daar bevond was ceri exemplaar van Vi/gilius^ -

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 1