Het stamllieeld van den maarschalk Ney, vervaardigd door den beeldhouwer Rude, zal eerlang opgerigt worden op dezelfde plaats, alwaar hij in 1815 ter dood gebragt werd, ten gevolge van een vonnis van de kamer der Pairs, d, i. bij den tuin van hel Luxemburg. Men gelooft, dat do inwijding den loden Augustus zal plaats hebben. De heer van Roijen heeft, als Commissaris des Konings, de provinciale Staten van Groningen met eene belangrijke rede ge opend, waarvan wij de volgende perioden overnemen: //Voor alles zullen wij zorgen dat de orde en de rust worden gehandhaafd; onder geenc omstandigheden mogen wij hare versto ring gedoogen, want orde en rust zijn de voorwaarden, zonder welke in eene maatschappij zich geen goed kan ontwikkelen of stand houden. Te waken voor eene stipte naleving der wetten en der verorde ningen in den staat, zal steeds behooren onder onze eerste pligten. Een volk, dat de eerbied verliest voor de wet, glijdt af op een hellend' vlak naar zijnen ondergang! Bij het moeijelijk werk der aanbevelingen voor ambten en posten hoop ik mij te laten leiden door het belang van de publieke dienst en niet door gunst of vooringenomenheid. Regtvaardigheid zal daarbij, hoop ik, mijne leidsvrouw zijn. Ik zal niet vragen waar de eikel groeide, waaruit de stam is gesprotenmaar van welk gehalte het hout iswaarmede men tim meren moet! Allen zullen wij, gij, ik, en met ons allen, die liefde hebben voor God en voor de menschen, ons beijveren, om godsdiensthaat en staatkundige partijgeest te weren, van buiten onze landpalen. Vreeselijk is het wanneer de zee doorbreekt, en in hare ver woestende vaart have en goed en vrouw en kind medesleept. Vreeselijk, wanneer veepest en volkziekten jammer en ellende uitstorten over een volk. Maar vreeselijker nog is de geesel van burgertwist, ontsproten uit godsdiensthaat of staatkundigen partijgeest. Als om strijd bieden zich de onderwerpen ter behartiging aan en voorwaar, als wij willen, opent zich voor ons een schoone werk kring ter bevordering van de volkswelvaart. Het woord welvaart kunnen wij niet uitspreken, zonder dat zich de gedachte aan hare keerzijdeaan armoede, onwillekeurig opdringt aan onzen geest. Vóór alles behooren wij er naar te streven, die te doen verdwij nen van onzen bodem. Armen zullen er altijd zijn, zij, die niet in staat zijn te werken. Maar armoede moest er niet bestaan in eene welgeordende maat schappij in dien zindat ieder die werken wil en werken kan moet kunnen vinden arbeid voor loon en loon voor arbeid, om door eigen vlijt te voorzien in eigen behoefte. (Maar dan moet de nijverheid en volkswelvaart ook niet kunstmatig onderdrukt en de belastingen naar evenredigheid verdeeld worden.) Groningen is een der meest gezegende plekjes van ons vader land, welligt van geheel ons werelddeel. Op den vruchtbaarsten bodem woont een krachtig, kloek en ver licht volk. En nogtans, op dien bodem en onder dat volk heerscht nog armoede. Dat moest zoo niet zijn, dat moet zoo niet blijven! Vele en veelsoortig zijn hier de vereenigingen en de instellingen van liefdadigheidde meesten echter hebben meer de strekking om de armen te bedeelen, dan om de oorzaken der armoede weg te nemen en die te voorkomen, en vrij algemeen lijden zij aan het gebrek van elk op zich zelve en zonder onderling verband te werken. Een goed gevormd planmet wijsheid gekozen stelselmatig over de geheele provincie toegepast en met vereenigde kracht uitgevoerd, zal tot de schoonste uitkomsten leiden. In bijzonderheden hier af te dalen, ligt buiten het gebied van deze toespraak, maar zwijgen mag ik niet van een der krachtigste middelen tot voorkoming van de armoede, omdat het de voorwaar de is van de volkswelvaart in het algemeen. Ik bedoel het lager onderwijs. Is het hooger onderwijs eene kostbare broeijerij, waarin men de fijnere planten met zorg kweekt en optrekt, het lager onderwijs is gelijk een malsche regen, die al wat plant is voedt, en die zoowel het nederig mosplantje frischheid en leven schenkt, als den statigen eik die hoog zijn kruin verheft! Het lager onderwijs dringt door tot op den bodem der maat schappij het schenkt bij wetenschap ook gevoel van eigenwaarde en kracht tot zelfverheffing!! Hetgeen goed en doelmatig was voor ecuwen, deugt niet meer in onzen tijd, bij eene veranderde orde ran zaken! Het kleed dat het kind pastte, is te bekrompen voor den vol wassen man! Elders moge men twisten over de vraag, of Hij, op wiens adem de sterren zwegen, de regter- of linkerknie het eerst voor zich wil hebben gebogen. Elders moge men willen wederkeeren naar de dwaasheden der middeleeuwen. Wij zullen ons bezig houden met de belangen van ons gewest en verbeteren waar te verbeteren valt. Onze leus zal niet zijn terug maar voorwaarts te spoeden. Mogen er zich nu en dan op het staatkundig godsdienstig terrein wolken vertoonen aan den gezigteinder, het verontruste ons niet. De geest die Europa beheerscht en die ook zweeft over ons gewest, is de geest des vooruitgangs. Hij is een groote stroom. Buijen en windvlagen kunnen zijne golven krullen en schijnbaar het water terugdrijven naar zijnen oorsprong. Stuiten doen zij den stroom niet in zijnen vasten gang. Hij voert de opposiete golfjes met zich voort, die geen ander effect doen, dan wat geruisch en wat ver tooning te maken aan de oppervlakte van het water. Burgerlijke Staml van 9 16 Julij 1§53. GEHUWD: W. B. Winter en W. M. L. Schilling. B. H. Budde en G. Eijnhaar. BEVALLEN: T. Conneman geb. Bohlen, D. N. Vos geb. Lap, Z. M. de Waard geb. Rijk, Z. C. Wartenhorst geb. Pruim, Z. H. Gerritsen geb. van Woezik, D. M. Glazer geb. Kannewasser, Z. OVERLEDEN: P. J. Wagenaar, 3 m. P. N. Vroon, 1 j. N. Bakker, 61 j. C. Opperman, 39 j. GEMENGDE BERIGTEN, In Brazilië is een diamant gevonden van S7| karaat, hebbende eene waarde van 130,300 fr. Koningin Vic toria heeft eene wapenschouwing gehouden in het legerkamp van Chobdam. In Perzië zijn gestrenge maatregelen ge nomen tegen de dweepzieke secte der Babis. De Russen zijn stellig over de Prulh getrokken. Te Parijs is een luchtschipper midden in de Seine gevallen. De Soem- bing is den 23 Junij van Syra te Konstantinopel terugge keerd. Nabij Scarbo is een haai gevangen van 13 voet lengte en 1200 pond gewigl. De bewoners van Candia heb ben zich onder do bescherming van Engeland gesteld. Op Malta zijn 1500 man britsche linielroepen ontscheept.* Te Amsterdam is een bejaard man op zijn bed dood gevon den, ten gevolge van het onmatig gebruik van sterken drank. In Smyrna hebben ongeregeldheden plaats gehad door de arrestatie van den adjudant van Kossuth. De laatste berigten uit China dd. 9 Mei melden, dat de insurgenlen met spoed op Peking aanrukken. In Groningen is een zoetemelkskalf geslagl van 448 pond. De groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach is den weg gegaan van alle groot-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3