J. Spanjaard, is j 1. maandag van hier gestoomd, koers zet tende naar New-York. Op den 20 Julij is in de consistorie-kamer der waal- sche gemeente te Haarlem aan Jhr. M. Salvador en echlgo- noole do christelijke doop toegediend, terwijl de pleglige openlijke bevestiging in hel midden der gemeente den vol genden vrijdag avond zou plaats hebben. liet schip William and Mary, kapt. Stinson, roet eene lading ijzer en andere koopmansgoederenbenevens 180 land verhuizers, uil Livcrpool naar New-Orleans bestemdstiet in den avond van 3 Mei op eene blinde rots, nabij do Great Isaaccs tusschen do zuidkust van Zuid-Amerika en de Ba- hama-cilanden. Hel schip was bijna drie uren aan den grond; toen het los geraakte bleef hel gedurende 25 uren de speel bal der baren, ten gevolge van het schandelijko gedrag van den kapitein, die zich met eenige matrozen spoedig in eene boot verwijderde, de ongelukkige passagiers aan hun akelig lot overlatende, terwijl het schip op strand had kunnen zijn gezet, en de lading waarschijnlijk behouden gebleven, zoo slechts genoeg bekwame schepelingen aan boord waren ge weest. Nadat de passagiers met behulp van twee brave matrozen, die hen niet hadden willen verlaten, onbeschrij felijke pogingen hadden in het werk gesteld, om met de booten, die echter achtereenvolgend tegen het schip verbrij zelden, cn later met vlotten den wal to bereiken, kwam, op het zien van eene door hen uitgestoken noodvlag, de strandvonders schooner Oracle, kapt. Robcrl Sands (een ne ger-zeeman, aan wien dezer dagen door het londensche ge nootschap tot belooning van edele daden eene zilveren mcdalje is toegekend)ter hunner redding opdagen en ofschoon deze inan zelf het grootste gevaar liep, schroomde hij niet om «nel zijne booten de schipbreukelingen van het zinkende vaartuig af te halen en in twee reizen behouden, doch van alles ontbloot, naar den amcrik. wal te brengen. De land verhuizers waren Duilschers, Nederlanders, Engelschen en Ieren. Bij het springen in de booten waren twee vrouwen verdronken. Al «Ie overigen zijn door de authoriteilen van hel noodige voorzien. De laatste hand wordt gelegd aan het graf van Koizer Napoleon in de kerk der invaliden. De koepel van dit gebouw zal even als de toren op nieuw worden verguld. De kosten hiervan zullen slechts 300,000 francs beloopen. In de londensche bladen worden berigten van de in de baai van Beschika liggende engelsche en fransche violen medegedeeld, waaruit blijkt dat tusschen de zeelieden der beide natiën do beste verstandhouding beslaat, en dal de fransche vloot door de laatstelijk ontvangen versterkingen in aantal schepen en vuurmonden de engelsche overtreft. Men vreest dat dit laatste bij de Turken, die meer op de hoe veelheid dan op de hoedanigheid letten, een voor Engelands invloed ongunstigen indruk zal maken* Door de nederl. handelmaatschappij zijn bevracht de navolgende schepen, als: Voor Amsterdam: Margarelha Johannakapt. M. Schou Adm. Jan Everlsen, kapt. C. P. Kuyper; van der WerfF, kapt. P. C. Rogier; Amicilia, kapt. D. Crap Hellingman; Ollolina, kapt. J. J. Prange, van RotterdamDrie Vrienden, kapt. L. P, Andcrson; Luctor et Emergokapt. S. Ouwehand de beide laatste van Middelburg. Voor Rotterdam: Prinses Sophiakapt. J. H. Pellen- wessel; Hendrina kapt. A. van Marion Bezoeki, kapt. N. Schaap. Voor Dordrecht: Magaretha lda, kapt. H. Hagers, van Rotterdam. Voor Schiedam: Slella Maris, kapt. A. P. Hulser; Pre sident Ram, kapt. J. R. UlrichJan Brakcl, kapt. A. J. Delclisur, van Roltordam. Als een zeer zonderling en misschien eenig vooibeeld in den handel, kan de volgende overeenkomst worden me degedeeld. G. Nathans te Assenkoopman in manufacturen en ijzerwaren, had van zekeren hoer eene hoeveelheid wel van ongeveer 2000 a 2500 nederl. ponden gekocht, tegen ƒ85 de 100 ned. ponden, onder voorwaarde echter, dat hij vóór de ontvangst den voorraad wilde bezien. Bij de be- zigliging echter, voldeed do hoedanigheid niet aan zijne verwachting, waarom hij van den koop afzag. Na ccnig praten kwam men op het denkbeeld van ruiling, en nu werd overeeugekomendal Nathans de wol en de boer daar entegen alle losse goederen, die in Nathans winkel aanwe zig waren op hel oogenblik dat men den winkel betrad cn 400 zoude erlangen. Deze overeenkomst is werkelijk ten uitvoer gebragt, en heeft de boer den 14 Julij alle in den winkel aanwezige voorwerpen lot do zijne gemaakt, terwijl Nathans de wol benaderd heeft. Te Lyon heeft eene ontzettende gebeurtenis plaats gehad. Een schoeninakersknechlvan vijfendertig jarigen leeftijd, heeft zijn kind, een meisje van naauwelijks vier jarenuit het venster van zijne woning op de vijfde ver dieping, geworpen, en is haar vervolgens nagesprongen uitroepende: «Vaarwel! «Vaarwel!"Men denkt dat zins verbijstering, ten gevolge van het verlies zijner vrouw en zijne behoeftige omstandigheden, de oorzaak van deze ver schrikkelijke daad is. In de gemeente Monloison is eene vrouw door den bliksem gedooddie in een kersenboom onder welken zij zich voor den regen verscholen had, geslagen was; zij had een meisje van drie jaren bij de hand, dat hoegenaamd geen letsel bekomen heeft. Een gedeelte van den hoed dien de ongelukkige droeg, is door den bliksem weggeno men en als het ware tegen den boom geplakt; een barer schoenen is verdwenen, zonder dal men eenig spoor van denzelven heeft kunnen ontdekken; en evenwel heeft men geen likteekenen aan hoofd of voeten van het slagtoffer gevonden. Tweede Kamer der Staten-Generaal17 December 1852. Het schijnt nu vooral in de laatste weken, waarin zooveel blijk werd gegeven van opzettelijk vergeten, niet overbodig, bij onze landgenooten enkele dingen weder in het geheugen te roepen. In verband tot hetgeen gebeurt, zal hierover het oordeel juister zijn. De heer de Moraaz. Naar mijn bescheiden inzienM. H. zal door deze afschaffing (van de beide departementen van eeredienst) aan de art. 164 en 165 der Grwt, die eene volkomene vrijheid.van godsdienst huldigtten volle leven en kracht worden gegeven.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 2