Deze vrijheid, zij Instond ook wel vóór de jongste grondwetsherzie ning, maar zij werd voor een aanzienlijk deel der ingezetenen van Nederland, inet mij behoorende tot het hervormd kerkgenootschap, aan vele en velerlei belemmering, aan menigerlei band onderwor pen alleen ten gevolge van het gezag dat door of van wege den Slaat over dat kerkgenootschap sedert 1810, niet zonder schijn van aanmatiging is uitgeoefend; een gezag waardoor de hervormde kerk is bestuurd en geregeerd niet als een kerk, maar een departement van algemeen bestuur, in den volsten zin des woords. en waarbij aan die kerk ecne ondergeschiktheid en afhankelijkheid aan de Iiooge Regering werd opgelegd, weinig strookende met en verre verioijderd van die vrijheid, waartoe de hervormde kerk, zeker niet minder dan de roomsche kerk geregtigd is Van toen af dagteekenen die menigvuldige kon. besl. en mi- nist. beschikkingenals zoo vele bewijzen van den geheel afhan- kelijken staatwaarin die kerk wat betreft hare inwendige huis houding, verkeert en dit alles onder de zachtvloeijende benaming van toezigleen toczigtdat de niet aan de kerk of hare leden uitgegane kerkbesturen verpligt om in zoo vele opzigten het gezag der legering te eerbiedigen, lijnregt inloopende tegen den aard en de strekking van die vrije beweging en werking, die aan alle kerk genootschappen hier te lande, bij de grondwet zijn verzekerd. De MorgensterNo. 55, spreekt in een opmerkelijk stuk van C. Hooijer over de hartstoglelijkheidwaarmede de leerstukken wor den aangekleefd en verdedigd. Natuurlijk in afkeurenden zin. Yan een man als Hooijer is dat niet anders te wachten. Wij gelooven daarbij met den edelen Philip van Mornay, dat in zijn eeuw alles met groote hevigheid behandeld werd, en eene verborgene kracht of drift scheen te heerschendie er ook de vrij ste mannen toe vervoerde. Maar diezelfde hartstogt merken wij nu weder op in wetenschappelijke boekenin dagbladen en tijd schriften, ja ook in die kleine stukjes, welke geschreven heeten tot stichting van den geringen manmaar overvloeijen van bitter heid. Zij kan zich zelfs op den predikstoel niet altoos bedwingen, en in de onderlinge zamenspreking barst zij soms los met oud-va derlijke hevigheid. Zij straalt uit de oogen en spreekt nit de ruwe handelwijs van dorpelingen als Jaap de snijder en Gerrit de smid. Zelfs kundige, geleerde en algemeen geachte mannen weet zij te verblinden en te vervoeren, dat het schijnt, om met de Remon- strantsche geciteerden te sprekenalsof noch waarheidnoch god zaligheid, noch vrijheid, noch vrede hun ter harte gaan." Onlangs zijn die anderen ook meineedigen genoemdwelke onderscheidingsnaam wel naast den lasterlijkste van den Dordschen tijd mag staan Heeft die hartstogtelijkheid zich alleen op theologisch terrein voorgedaan Is zij niet in nog erger mate op politiek terrein ge zien en [nog dagelijks te zien Zijn niet mannendie aan de al locutie van f zijne Heiligheid," zooals de raad van ministers hem noemt, even onschuldig waren als de redacteur van de Morgenster, verguisd en versmaad, alsof zij alleen uit waren geweest op boos heid en bedrog? Heeft men niet het land met een vloed van //kleine stukjes" overstroomd, vervuld met logen en laster, geschreven //tot stich ting van den gemeenen man?" Is de predikstoel aan die bitterheid en versmading geheel vreemd gebleven? Niet vaak door verblindheid beklommen? Heeft men niet zien te werk gaan, ook door kundigen en ge leerden //alsof noch waarheid, noch vrijheid, noch vrede, noch on afhankelijkheid ter harte gingen Is daar ook niet gezien dat mannen van aanzien en gezag werkzaam werden om het gemeene volk met hunne aanzienlijkheid en exempel op te hitsen?" Wij keuren die hartstogtelijkheid af op alle terrein. Wij hebben de vrijheid te lief, om ook de vrijheid van anderen om anders te denken dan wij, niet te eerbiedigen. Onder de passagiers, die mei de briziliaansche stoom boot Tay zijn omgekomen, bevonden er zich vijftien, die gered zijn geworden van do Condor, komende van Melbour- neen welke bodem in volle zee is verbrand. De brand is onlstaan door hel vuur vallen van de wol, waaruil de geheele lading bestond. Het groolsle getal der passagiers werd door hel fransche schip Pauline gered en le Fernam» bucq aan land gebragl. Men heeft van de Condor nog 80,000 p. st. aan goud gered. Do ncw-yorksche dagbladen deelen uit Manilla mede, dat aan de noordkust van Luconeen der Philippijnsche eilanden, een uilgeslrekt bosch van hennepboomen is ont dekt. De grondstof wordt gezegd beste kwaliteit te zijn. De vezels van den bast zouden zeer goedkoop kunnen wor den bewerktzoo slechts machinerie den ruwen handarbeid le hulp kwam. SSurgcrlijke Stand van 17 23 .lulij 1S53. GEHUWD: J. B. van Eijcken en E. A. Lastdrager. BEVALLEN: A. Bakker geb. Eukkink, D. D. Leijen geb. Koehoorn, Z. P. de Haan geb. Selijn, D. C. A. de Groot geb. Schorsij, Z. M. Krul geb. Rijkers, D. OVERLEDEN: P. J. Ligtkart, 3 j. E. Kerseboom, 5 m. E. J. Scheer, 10 w. Ambtshalve ingeschreven: 1, GEMENGDE BERIG T~E NT Gedurende 1852 zijn 1180 personen nit Nederland naar Noord-Amerika of elders vertrokken. De ncd. vcreeniging O O tot afschaffing van sterken drank heeft in den Haag eene vergadering gehouden, waarin 5 sprekers de zaak uil 5 oogpunten hebben beschouwd. Te Corfu hebben twee staalkundige vluglelingen een Engelschman doodgestoken. Afgestapt te Murseille Sidi-abd-el-Salum-Beu-Sidi-Hagi-el- Arabi-el-Ouazan met een gevolg van 35 personen. In Arnhem zal eene synagoge ingewijd worden. In de bank van leening le Parijs is een pandje gebragt dal beleend werd met 500,000 francs. In die stad bevindt zich een muzi kaal wonderkind van 9 jaar dal door zijn uitstekend spel de grootste moeijelijkheden overwint. De jagt op noord- hollandsche ganzen, eenden en watersnippen zal beginnen op 1 Augustus. Te Bommenede heeft een haan een klein kind gedood. Op lil een oorlog tusschen Peru en Boli via. In Kopenhage hoerschl de cholera. Ter eere van Pieter do Kluizenaar zal te Amiens een standbeeld worden opgerigl. De koning van Napels heeft den uil- voer van koren, haver en garst verboden.Te Amsterdam is een 74jarige grijsaard te water geloopen, doch spoedig op hel drooge gehaald. O O De engelsche kleermakers verkeeren in eenen staat van wan hoop, vernemende dat ten huize van zekeren heer Nichols, te Londenthans eene naaimachine in werking is. Deze machine maakt, zoo luidt de beschrijving, acht honderd steken per minuut en de naden niet alleen regtmaar in alle mogelijke rigtingen eu in gebogene lijnen of zaagsgewijze al naar men wilen uat veel beter, dan met de hand kan worden verrigt. Dank zij de snelheid van de werking der machineheeft de heer Nichols in den tijd van eene maand vier honderd vijftig broeken vervaardigd, zonder nog eens van eene menigte andere klecdingstukken te spreken.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3