Dil is niel meer dan billijk, antwoordden de assuradeurs, de clausule der overeenkomst is formeel, meri zal u het verlies vergoeden; heigeen ook terstond geschiedde. Maar te gelijkertijd dagvaardde men den lord voor do regtbank wegens moedwillige brandstichting. De uitslag dezer zon derlinge zaak is nog niet bekend. Siurgcrlijkc Stand van 23 30 Jullj 1853. GEHUWD: J. Nispeling en T. Oostra. J. van der Wal en N. Hassing. BEVALLEN: A. Kissing geb. Kikkert, Z. A. E. Cosse geb. Rudolfs, Z. A. de Waard geb. Buijsman, Z. A. E. Zon geb. Poll, Z. T. Brouwer geb. Nannings, D. M. Sok geb. llulseboom, Z. J. E. Sussenberg geb. Peters, D. G. Schefïer geb. Keizer, D. J. Boesaart, Z. OVERLEDEN: E. van Sleuters, 6 m. A. van Gkendt, 61 j. W. A. P. F. L. van der Wiele, 4 j. W. S. Weede, 24 j. Levenloos aangegeven: 1. GEMENGDE BERIGTEN, Te Madera is een noord-arnerik. eskader aangekomenbe stemd lot het doen eener ontdekkingsreis in de Stille Zuid zee. De oproerige stammen der Nekrassowze hebben zich met 30 gewapende hooien van de vesting Ismael willen meester maken, doch werden door de Russen verjaagd. Te Liverpool liggen 26 schepen in lading naar Australië. Keizer Napoleon heeft 1 kommandeur8 officieren en 38 ridders bij het legioen van eer benoemd. Te Zimamov- da heeft een regter een meisje 25 roedenslagen doen geven, omdat zij weigerde te trouwen met een door hem begunstigd persoon. ln Kamerijk is eene weduwe overleden van 101 jaar. De hertog en hertogin van Saksen Coburg Gotha liggen met de mazelen te bed. Tusschen Bagdad en Alep- po is eene karavaan door eene bende Arabieren overvallen en beroofd: 179 kameelen beladen met tabak, mantels, zijden en katoenen stoffen werden buit gemaakt. In de omstreken van Valencia heerschl de druivenziekte in zeer hevigen graad. De Ardjoeno is te Helvoelsluis buiten dienst en het étal major op non-activiteit gesteld. In Noorwegen is onlangs de eerste spoorweg geopend. Mad. Sontag heeft op hare reis door de Ver. Staten f 150,000 met zin gen verdiend. In de Middellandsche Zee hebben zich kapers vertoond, In da haven van Enkhuizen is eene kanonneerboot binnengeloopen om manschappen voor de zee dienst aan te werven. Te Heeg, Hommerts en Jutrijp is het miltvuur onder de runderen uitgebroken, De tijdingen uit China luiden, dat do revolutie aldaar zegevierend is: de insurgenten gaan met reuzenschreden vooruit. Omer Pacha heeft bevel gezonden om de bruggen van den Donau Ie vernielen. Te Munster Maifeld zijn 22 huizen, 12 schu ren en 16 stallen in de asch gelegd; eene vrouw kwam in de vlammen om. In Frankrijk zijn overblijfselen gevon den van dieren uit de voorwereld. In den zoölogischen tuin te London is een schildpad aangebragt van meer dan 300 pond. Tusschen Oostenrijk en Zwitserland is eene provi sionele schikking tot stand gekomen. Uit de prinsengracht te Amst. is het lijkje opgevisebt van een onvoldragen kind. De gemeenteraad van de hoofdstad heeft een geschenk van ƒ12,000 voor Prins Hendrik aangekocht. DE LUCHTSCHEEPVAART. De luchtschepen zijn reeds eene uilvinding van vroege dagteekening. Wij willen hier niet herinneren aan het verhaal van Daedalus en Icarus, welke gevlogen zouden hebbennoch iets mededeelen over de fabelach tige pogingen in de 16e en 17e eeuw in het weik gesteld, om luchtsche pen daar te stellen wij vergenoegen ons als de ei0enlijke uilvinders der luchtscheepvaart de gebroeders Montgolfier te beschouwen. Zij ontdekten, dat wanneer men een zak van dun papier over een vuur houdt, dat door wolstol' wordt aangehouden, de zak naar boven stijgt. De ontdekkers schre ven aanvankelijk deze stijgende kracht toe aan een bijzonder gaz dat zich uit de verbrande wol ontwikkelt/ maar spoedig kwam men tot de over tuiging, dat de ware oorzaak van bet stijgen gelegen was in de verdun ning der lucht door de warmte. De luchtballon werd tijdens de fransche omwenteling uitgevonden en die uitvinding verwekte zelfs onder deze wereldschokkende gebeurtenis eene ongewone belangstelling. Professor Charles liet zich gelegen liggen aan de zaak en de pogingen der gebroe ders Montgolfierwelke verscheidene ballons in Parijs deden stijgen. Char les vulde de ballon met een ligtere gazsoortnamelijk met het bekende waterstofgaz. Daardoor werd de werking van het zoo gevaarlijk vuur on der den ballon, dat bij dien der gebroeders Montgolfier lot onderhoud der stijgende kracht noodig was, vernietigd. In tegenstelling van die laatste werden de gasballon Charlléres genaamd Op den 19n September 1783 stegen Montgolfier en Pilatre de Rosier voor de eerste maal in een ballon, die aan een touw werd vastgehouden, tot op eene hoogte van 50 voet. Op den 21sten October daaraanvolgende verhieven zich de koene Rosier en twee togtgenooten met een lossenballou in de lucht. Yan dit oogenblik af kreeg deze kunst eeoe verhoogde belangstellingwant men zag zich reeds in den geest in gemakkelijke ea zekere gondels hoog over landen en zeeën zweven en velen sidderden voor de instandhouding der staatkundige en burgerlijke betrekkingen. Men had het voornemen dit nieuwe middel van vervoer tot reizen en krijgsdoeleinden aan te wen den en werkelijk werd er in Frankrijk, onder het bewind der conventie, een corps van luchtreizigers onder CouleJle opgerigtdat onder andereu in den slag van Flenrus zeer veel nut aaübragt, daar bet de stelling van den vijand ic oogenschouw nam. De Franschen zeggen echter, dat de slag ook zonder die luchtreizigers zou gewonnen zijo. Men rigtle echter toch eene school voor luchtreizigers te Mendon op en Bonaparte moest naar Egypte eene kompagnie van die school medeneinen; Lij lijfde haar ech ter spoedig in bij zijn korps der genie en liet de ballons te Cairo, ter verheerlijking van het een of ander republikeinsch feest, zonder daar mede menschen in de lucht te doen stijgen. De groote verwachtingen die men van de luchtballons heeft gehad zijn tot dusverre nog niet ver wezenlijkt, hoeveel moeite men er zich ook toe gegeven heeft, en wel omdat het tot op dit oogenblik nog niet is gelukt de ballors in de lucht naar willekeur te besturen en hen zonder verlies yan gas le doen stijgen of dalen. De voordeelen welke de ballon heeft verschaft: bepalen zich deels tot eenig nut der natuurkunde aangebragten ten deele tot eenige voldoening den nieuwsgierigen verschaft, en dat zullen wel de eenigen zijn waarmede men zich voorshands zal moeten tevreden stellen. Dat ten minste is de verklaring van al diegenen welke met hun gezond ver stand niet kunnen begrijpenhoe het mogelijk zijn zoude eene kracht in den gondel daar te slelleD groot genoeg om den legen een groot bolvormig ligchaam inwerkenden wind tegenstand te bieden. Want hoe grooter men den ballon maakt om meerdere hulpbronnen dan door de menschelijke krachten verkregen kunnen worden in het werk te stelleodes te grooter en zelfs buitenmatig groot zal de oppervlakte des ballons moeten worden en des te krachtiger zal daardoor de invloed van den wind tegen hem inwerken. Desniettegenstaande ontbreekt het in onzen tijd niet aan personen wel ke middelen aan de hand geven om den ballon naar willekeur te bestu ren. Een duitsch blad heeft eenige daarvan medegedeeld zoo als bijv. bet luchtschip van Petinvan L. Rosenberg en dat van Schlechtweg, welk laatste wij met korte trekkeD hier zulleu omschrijven. Een ballon eene Charliérevan 20 voel in doorsnede, draagt aan een' ring, welke door touwen wordt opgehoudendoor middel van vier staven een toestel dal Iegelijk voor gondel dient. Al liet ijzer dat er toe wordt gebezigd stelt de uitvinder op eene hoeveelheid welke nocdig is tot het vervaardigen van vier sterke staven ter lengte van één voet. Men zou hem kunnen besturen door middel van schepraderen wier dwars planken 4 voet lang en 3 voel breed zijn en waarvan twee aan beide kanten tegen elkander over door middel eener spil worden veibonden. In elk geval ware het beter elk scheprad afzonderlijk in beweging te kun neo brengen en daarom ieder zijne eigeue spil te geven. De seheprade-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3