GEMENGDE BERIGTEN, middel van ern aantal liedendie ze in Belgie in de plaats van hunne oude vodden aandoen, en ze in Frankrijk, we derom voor andere oude kleederen verwisselen; op die wijze smokkelt ieder man een aantal kleedingstukken per dag over de grenzen. Het turkseh koren wordt thans zeer ijverig en met het beste gevolg in Zuid-Duilschland aangekweekt. Van de zijde der regeringen aldaar wordt zulks zeer begunstigd, daar dit graan bijzonder bij misgewas en het mislukken der aardappelen een uitmuntend voedsel oplevert. Te Parijs is men bezig eene ijzeren stoomboot van eene nieuwe soort in gereedheid Ie brengen. Deze boot is door middel van reglslandige beschotten in drio op zich zelf staande doelen afgescheiden. In het middenste gedeel te bevindt zich de machine. De boot is bestemd voor de vaart op de kanalen en door de gemakkelijkheid waar mede men do gedeelten van elkander kan scheiden kan zij ook die schutsluizen doorvaren, welke te kort zijn om haar in haar geheel te bevatten. Bij de opening van do Tentoonstelling, te Nieuw-York heeft de President Pierce gezegd «Al wal ons omringt, herinnert onsdal wij in eene eeuw leven, waarin bet nuttige algemeen verspreid wordt, waar in de weienschap in plaats van zich aan de bewondering van hel publiek te onttrekkenhare schatting betaalt aan de kunsten, do nijverheid den landbouw en aan al wat het huisselijk welzijn en den algemeenen bloei kan ver meerderen. Al hadl gij Mijne Heeren geen ander werk verrigldan in deze hoofdstad burgers van alle oorden des lands te vereenigen dan zoudt gij reeds eene schoone roe ping vervuld hebben eene der belangrijkste welke ons op gelegd zijn de versterking en bestendiging van onzen hei ligen Bond. Langdurig gejuich.) Maar gij hebt meer ge daan. Uwe tentoonstelling heeft er toe gestrekt om van alle beschaafde landen der wereld mannen Ie vereenigen uit stekend in alle volksklassen en aldus hebt gij meer gedaan, dan men anders had kunnen doen ter begunstiging van dal groote doel hetwelk u en mij en mijn eerwaarden vriend (den bisschop Wainwrichl) zoo zeer ter harte gaatden vrede en de welwillendheid onder de menschen, (Toejui chingen.) De woorden ontbreken mij om langer lol u te spreken en ik eindig met u op nieuw dank te zeggen voor uwe edelaardige ontvangst, met aanbieding van de opregtsle vven- schen van myn hart voor uwe edele onderneming." Langdurig gejuich beantwoordde die toespraak van den President. Te Maagdenburg werd dezer dagen aan zekeren kleêr- makersknecht van wege de reglbank de zeer belangrijke mededeeling gedaan, dat zyn vader, wien hij niet het ge luk had te kennen onlangs in Beijeren overleden en hem benevens zijne zuster eene erfenis van ƒ400,000 benevens een aanzienlijk goed nagelaten bad. De man was door de ze onverwachte tijding geenszins onthutst en gaf alleen te kennen, dal het zeer te bezien was of hij zijn nederig bedrijf van kleermakersknecht zoude laten varen. In alle gevalle wilde hij even eenvoudig leven als hij tot dusverre gedaan had. Men voegt er by dat de gelukkige een zeer knap werkman en een voorbeeldig braaf meusch is. ISiircrlijke Stand van 31 Julij G Augustus 1S53. GEHUWD: J. Pietringa en C. Hoek. T. W. Mooijman en T. Trap. T. de Jong en A. Gorter. J. Bal en S. J. Plas. BEVALLEN: G. Eggert geb. van Stuijvenberg, Z. J. F. van der Burgh geb. Meenderink, D. A. Beetsgeb. Slothouwer, D. H. Boll geb. Coster, Z. A. A. Beinaerts geb. Brugge- mans, Z. OVEBLEDEN: E. Bohlen, 71 j. J- W. Steffens, 11 w. J. Entiwes, 2a j. W. Cesart, 64 j. P. Moré 30 j. J. Gerritsen, 2 j. W. van Heusden, 35 j. A. Klein, 3 j. C. H. Ganzeit, 39 j. AMBTSHALVE INGESCHREVEN 3. De koningin der Ilovas is overleden. In Klein-Azie worden de Christenen door de Muzelmannen onderdrukt. Keizer Nicolaus heeft voor het oostelijke deel des rijks eene ligling van rekruten bevolen, ten beloope van 7 van elke 1000 zielen. -De stad Schiras, in Pcrzië is door eene aardbeving geheel vernield. De keizer van Frankrijk is bij eene revue over de troepen door een zijsprong van zijn paard uit den zadel op den grond gevallen en met eene ligle wonde opgestaan. Te Botterdam is de eerste verga dering gehouden van do neder!, landaanwinningmaatschappij. In de gevangenis te Maastricht heelt een soldaat ge tracht zich te worgen; hij had een burger in Venlo doodgestoken. Den 14n Julij is de tentoonstelling Ie NewYork geopend. In het huis van eene weduwe te Gouda zijn twee dieven ingebroken, terwijl do commissaris met de dienders op hen zaten te wachten: een ontsnapte en do andere werd gegrepen. De egyptisehe vloot heeft de haven van Alexandrië verlaten met 9500 man troepen aan boord. Te Gend is aan den burgerlijken stand de geboorte aangegeven van een kind, waarvan de moeder 13 en de vader 14 jaren oud zijn. In de vorige maand hebben te Amsterdam 17 echtscheidingen plaats gehad. Te Weenen is een professor afgestapt, die les geeft in het buikspreken. De leden der E. K. zijn legen den 23n dezer opgeroepen. - In den Kerkdijken Slaat is de uit voer van granen verboden. Igg-^ ~B3~ T "W P^3T^ gOS DE LUCHTSCHEEPVAART. [Vervolg en slot.) Hiervoren hebben wij reeds zwarigheden geopperd welke het onge hinderd besturen van een zoodanigen ballon in den weg staan en het berust op zeer goede natuurkundige gronden dat zeifs geheel afgeschei den van de rigting eene stijging des ballons onmogelijk is. Gondel en ballon zouden een speelbal van den wind worden. Dit geschiedde dan ook werkelijk op den lOden April van het jaar 1852 met den ballon van een zekeren Helle te Parijs, die, ua verzekeid te hebben hem zeer ge makkelijk te kunnen besturen daarin opsteeg. Zoo als wel te voorzien was sleepte de wind hem in zijne rigting mede en duizende verzamel de Parijzennars bespotteden den armen luchtreiziger. Even zoo ondoelmatig als de boven beschrevene uitvinding is het groote aantal ontwerpen in nieuws- en andere papieren welke van tijd lot tijd het licht zienen tot nog toe heeft het de kunst der luchtscheepvaart nog niet veel verder gebragt dan in den tijd der eerste uitvinding. Wel is waar is men gevorderd iu de keuze der stof tol de vervaardiging der ballons en meer praktisch geworden in de handgrepen .bij bet stijgen ep> dalen zoodat de luchtscheepvaart in onzen tijd- minder gevaarlijk is/CjJ&f de bekende opstijging op het touw a la Kjól^er maar eene prakfi^bè waarde voor de wetenschap heeft ze nog ujet; verkregen. Men 1/4 yaa- fi \r 5?r.\ J«% tjp

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3