Tm dien einde hadden zij van een ouden ijzeren lepel een sleutel gemaakt, waardoor de eerste cel van huilen ge opend werd, terwijl zij met heliulp van andere werktuigen, die zij zeer behendig hadden weten te vervaardigen, de hang sloten op de andere deuren zouden hehhen geopend. Reeds weten eenige deuren van cellen openen de mis «ladigers hezig om de ijzeien staven, door behulp van een zwaar stuk hout, uit de vensters te liglen, toen de directeur op het oogenblik dat zij dachten, reeds zoo goed als ge slaagd te zijn, met den degen in de hand verscheen, alleen vergezeld door een cipiersknecht. Zijne rustige houding cn beradenheid was voldoende, om de misdadigers tot slaan te brengen, die zich zelfs zonder eenigen tegenstand daarop hebben laten binden. Den volgenden dag weiden zijn mccrcndeels gebonden naar de cachot gebragt. ÏSurgerlIjke Siand van 6 33 Augustus 1853. GEHUWD: W. G. van Zuijlen en E. Kieuwerts. T. Kunst en J. Drent. J. Jansen en T. Kramer. J. Voet en A. J. Lobben. BEVALLEN: H. Lehman geb. de Vos, D. M. J. Sclier- melee geb. Broer, Z. M. van Gurp geb. Spekken, Z. E. A. van Vlijmen geb. Heijligers, D. M. Gans geb. Bierman, D. J. H. Valkenstijn, D. W. van Oosten, Z. OVERLEDENJ. Blokker, 4 m. D. de Jong, 29 j. V. Koopman, 15 m. J. Wonderiegem, 5 w. T. Koorn, 17 j. B. Baur, 37 j. A. Boots, 12 j. C. van Boekhoven, 49 j. GEMENGDE BERIGTEN. De minister Lightinveld is van zijne reis naar Piapels te Rome teruggekeerd. De Amsterdammers zien op de oude schans, nel verbazing des avonds rlrn spokendans. Te Zwolle is de kermisvreugde veistcoid door hel atbranilen van een spel van gedresseerde katten. Overleden Z. D. H. hertog Grorg Kaïel Frcderik van Saksen Altenburg. In ccn dorp van Hongarije is crue kudde van 62 schapen door de wolven verscheurd. In Rusland worden de krijgstoe rustingen op groote schaal voortgezet. Uil Smirna wordt geschreven, dat de beruchte roever Cottergi Janni aldaar weder Ie voorschot) is gekomen. In den Horgen Raad is eene vacaluie ontstaan door 't afsterven van Mr. Spoor. Te Paiijs zal tene bruid van 76 jarrn, vier maal weduwe van soldaten der oude garde voor de vijfde maal trouwen met een soldaat van hel ceisle keizerrijk, die in 1771 is geboren.— In Enkhuizen is eene haringbuis binnengekomen met 59 ton haring cn 20 ton visch. In Klein Azië wor den door de sprinkhanen veel verwoestingen aangerigt onder de oranje- cn citroenbcomen. In Jeruzalem is een profeet opgestaan die groolen opgang maakt. Te Parijs zijn 9 negerinnen uil Afiika afgestapt om in de christelijke gods dienst te worden onderwezen. De oudste dochter van koningin Pomaré zal met den koning der Sandwich eilanden in 't huwelijksbootje stappen. Te Rotterdam is een zwil- scrsche os aangebragl van 3685 pond. In Dallsen is een dronkaard overleden mei dc jnieveiflesch in de hand. De inwoners van Madrid klagen over ondragelijke hitte. Yoor de regthank te 's Hertogrnl osch heelt eene moeder leregt geslaan wegens hel verleiden van hare eigene minder jarige dochter lol ontucht! Tc Bodmin, in Cornwallis, heelt eer. man zijne wederhelft voor ccn souverein aan een ander verkocht. Een Amsterdammer, aangezet tloor hui selijke twist om zich op te hangen werd nog bij lijds door zijne vrouw afgesneden. Keizer Nicolaas heeft eene nieu we expeditie tegen de Circassiers in den zin. In Belgio zijn 662 muziek- en zangvereenigingen. 16 18 Sepl. tentoonstelling te Utrecht van bloemen vruchten land bouw voortbrengselen werktuigen hengsten merriën slie ren melkkoeijen ossen pinken veerskalveren rammen schapen, heeren geilen, kippen, kalkoenen en eenden. Het slot Loeveslein zal ten deele gesloopt en in een bom vrij fort herschapen worden. Te Hoogerstnilde is eene koe overleden, die geopend zijnde meer dan 15 levende slan gen in het hart had. Kaar het gasthuis le An.sterdam is eene vrouw vervoerd rlie door eene dolle kat was gebe ten. Op het Eiland Urk zijn de Gereformeerden en Afgc- gescheidenen aan 't plukharen geweest ter zake van een schimpschrift. DE 1NSURGENTEN IN CHINA. De insurgenlen in dit groote rijk belijden bet christelijk geloof en zijn protestanten; zij zijn hevige vijanden van alle afgodsdienst. Zij erkennen slechts één God, tien Hemelschen Vader, den Alwijzen, Al- mngtigen en Alomlegenwoordigen Schepper der wereld naast Hem er kennen zij Jezus Chrisms, als den Zaligmaker van het menschdom en eveneens den Heiligen Geest als de laatste van de Heilige Drieëenheid. Hun vorst op aaide is een persoon, Tae-ping-wangde vredevorst'* genaamd aan wien een zekere goddelijke zending wordt toegeschreven. Wel verre van echter aanbidding te verderen, verbiedt bij ten strengste in een edict, op hem de bijvoegelijke naamwoorden» Allerhoogste, Hei lige," enz. toe te passen die de Keizers van China vroeger steeds heb ben gedragen maar die hij afwijst op grond dat zij alleen aan God toekemtn. De insurgtnien noemen hun zedelijk wetloek «de Iltmelsche leer die men bij nader onderzoek bevindt de tien geboden te zijn. De inachtrnming van deze woidl ten strengste door hunne Loofden na gegaan vtoial door Kwang-tung en Kwang-se, die niet alleen de nieuwe godsdienst onderwijzen maar die inderdaad overtuigde Christenen zijn en die steeds vcor cogen hebben, dat God overal met hen is. De hardheden die zij verduurd en de gevaren, die zij geloopen hebben, zijn straiTen en beproevingen die de Iltmelsche Vader hun zendt; hunne overwin ningen zijn de blijken van zijne goedheid. I5tj hunne gesprekken beve len zi de meest wereldsgezinden voortdurend het denken aan den Almag- tige aan, wiens nitverkorenen zij beweren te zijn. Met trotsche nederig heid en met cogen die van dankbaaiheid gloeijenwijzen zij er op, dat zij, hij het begin van hunne onderneming, ongeveer 4 jaten gele den, slech's 400 of 200 man telden en dat zij, zonder de regtslreeksche hulp van hunnen Ihmelsciicn Vader, nooit zouden hehhen kuDnen doen hetgeen zij ten uitvoer hebben gebragt. Zij zeggen, dal de aanhangers des keizers allerlei logens nopens hen verspreiden. Deze beweren dat zij zich van tooverkunsten bedienen. Onze eenige tooveiij zeggen zij is ons gebed tol God. In Kwang-se toen wij Vung Guan bezetten, werden wij zeer bedreigd; wij telden niet meer dan 2 a 300 man. Aan alle kanten hesprongen ons grootere krijgs benden wij hadden geen ktuid meer en onze voorraad was verteerd; maar onze Hemelsche Vader kwam tot ons en wees ons een weg om door dtn vijand been te slaan. Wij namen onze vnuwtn en kindeitn io ons midden en baanden ons niet alleen een weg maar sloegen den vijand geheel en al op dc vlugl." W ij twijfelen geen cogenllik, dat er heersclizuchtigen onder zul len zijn, die zich zeiven bedriegen, even als looze bedriegers en bere kenende huichelaars; wij gelcoven dat velen zich in hunne geleder en be vinden om dezelfde wereldsche en lage begrippen, als waardoor zoo vele Christenen in hel W esten zich laten leiden. Maar onder de leiders en de annleggeis van den opstand vindt men de onmiskenbare J>ewijzen van een goed geloof; dat, naar wij hopen en vvecsclicn, later door de gelieele

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3