Sta ten-Generaal. Aug. 15. De wet tot opheffing der beperkende bepalingen in den molukschen archipel met opzigt tot handel en scheepvaart wordt in de T. K. met algemeene en die tot afstand van domeinen ten behoeve van het ziekenhuis te Leiden met 43 tegen 1 st. aangenomen. 1T ISO" WSTIJD Ï1T©S1T. HELDER en N1EUWEDIEP, 20 Augustus 1853. Gister had alhier een zonderlinge feestelijke optogt plaats. De laatste paal voor het heiweik der nieuw te Louwen koopvaarders schutsluis werd versierd rondgedragen door de gezamenllijko werklieden, waarvan sommigen gemaskerd waren en door ketelmuziek en het dragen van vlaggen de aandacht der menigte lot zich trokken. Men schrijft van Vlissingeudd. 11 Aug., het volgende: »Men zal zich herinneren dat Zr. Ms. fregat Prins van Oranje, kapitein ter zee Bijl de Vroein Mei 1852 voor New-York verscheen, onze vlag aldaar met meer dan ge wone onderscheiding en eerbied werd gehuldigd, het état- major van dien bodem lot hel bijwonen van een schillerend feest, ter eere der nederlandsche zeemagt door de Saint Nicholas society gegeven op de plegligsle wijs werd uilge- noodigden aldaar op eene wijze werd ontvangen die even onvergetelijk voor den nederlandschen zeemanals hoogst vereerend voor ons nationaal gevoel isonbeschrijfelijke pracht was daar vcreenigd met smaak, en gekenmerkt door de uit drukking der hartelijkste sympathie voor Z. M. onzen ge- ëerbiedigden Koning, ons vaderland en de zoo roemvolle her inneringen uit onze geschiedenis, vooral toen de groote Daniël Webster met geestdrift uitriep: Holland, the Mother of Free States, led by their lightand hy their wisdom wise Thans is van wege het bestuur dier society, een heerlijk boekwerk, de omstandigheden enz. van dat onvergetelijke feest bevattende, uitgegeven. Een exemplaar daarvan is aan een onzer vlag-officieren tot een aandenken geschonken en nimmer, wij beluigen het openhartig, zagen wij schooner, rijker en smaakvoller gedenkstuk der boekdrukkunstnimmer werd ons hart sterker door innig nationaal gevoel getroffen dan bij het lezen van de gespierde taal dier vrije mannen, waarmede zij, tot in de kleinste bijzonderheden, de groote daden der vorsten uit het huis van Oranje, van onze hel den, onze geleerde en beroemde mannen herdachten en hunne dankbaarheid ontboezemden aan de oude Hollanders, de stichters van het vrije Amerika. Het werk voert ten titel: j4n account of the hanquet, given by the Saint Nicholas society of the city of New-Fork on the saint occasion of the visit of the Netherlands Fregate Prins van Oranje" at New-York, May 1852." Yoor weinige dagen is te Amsterdam eene hoogst zeldzame gebeurtenis voorgevallen. Een persoon had zich aldaar van zijn jeugd af aan op de schilderkunst toegelegd. Do zwakheid van zijn talent sloot hem nogtans de kunste- naarsbuan en hij poogde zijn onderhoud to winnen met het uitvoeren van kleine werken en reparatien, welke eigentlijk tot het huisschildersvak behooren. Zijne armoedige klee ding en zeer bekrompen levenswijze getuigden vau groote behoefte. Sedert geruirnen tijd had hij vlo gewoonte aangeno men zich van zijno kamer voor eeuigen lijd te verwijde ren, zonder dal de bewoners van het huis wisten, waarheen hij zich begaf. Zoodanige afwezigheid baarde eindelijk geen opzien. Voor weinige dagen ontstond door eene on beduidende oorzaak toch bevreemding over die afwezigheid. Men doet de kamerdeur open en ontdekte het, reeds lot een hoogen graad van ontbinding overgegane lijk dat mis schien daar reeds een paar maanden had gelegen, zoodat men het in do kleederen, waarin het was gevonden, heeft moeten begraven. Ofschoon ook in de kamer alles ar moede aanduidde, heeft men bij onderzoek nogtans be vonden, dat de overledene effecten, gold en een huis in eigendom bezat. Dezer dagen bevonden zich twee jeugdige personen, van beiderlei kunne, op hel plein bij du delftsche poort te Rotterdam, die vermoedelijk dien nacht met elkander uit geweest waren. Do jongeling veroorloofde zich op gemeld plein eene scherts met een ander passerend meisje, hetgeen zijne dulcinea zeer euvel opnamen waaruit eene hevige twist ontstond. Ten gevolge hiervanhetzij met opzet of bij ongeluk in ieder geval door drank verhit geraakte hij in het water en dreefdoor een sterken stroom medege- sleept spoedig onder de brug alwaar hij uit hot oog werd verloren. Op de hoogte van het zoogenaamde Doelwatertje echter zag men door bet borrelen des waters de plaats waar hij als het ware met den dood worstelde. Met veel inspanning mogt het aan eenige ter hulp toegeschotene per sonen gelukken hem op den wal te brengen. Na een uur in bewusteloosheid verkeerd te hebben kwam hij tot bet leven terug. Er circuleert in het Oldambt een adres aan de Algero. Synodale Commissie der Herv. Kerk waarbij verzocht wordt, de predikanten der verschillende gemeenten aan te schrijven om zich te onthouden van alle staalkundige bemoeijingen, of pogingen, om te influenceren op verkiezingen van welken aard ook. Voorts h. w. eerwaarden uit te noodigen, het pastoraal gedeelte van hunne gewiglige roeping met naauwge- zelheid en onvermoeiden ijver waar te nemen, met name, het getrouw bezoeken der leekenvooral der behoeftigen en kranken. Dat zij hierdoor de liefde en genegenheid hunner gemeente zullen winnen of behouden, terwijl hel eerste onrust en verdeeldheid stookt en hun eerwaardig ambt in minachting brengt. Kamper Ct. Ter gelegenheid van den verjaardag van den Kei zer van Frankrijk, stonden meer dan 120,000 man onder de wapenen en werden door den keizer in revue gepasseerd. De grootste geestdrift heerschte voor den persoon des keizers en der keizerin. Des avonds woonden beidon de voorstolling bij van de Contes de la Reine de Navarre, in het Théatro Francais, waar HH- MM. mede met groote geestdrift werden

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 2