arheidslieilen die zonder geldige reden des maandags niet werken, in de eerstvolgende maand, en, hij herhaling, in het eerstvolgende vierendeelsjaars geen ondeisland van eenig burgerlijk armbestuur zullen ontvangen; moglen zy vervol gens wederom hel arbeidsloon van een ganschen dag aan zucht lol lediggang opofferen, dan zullen zij van do lijsten der hedeclbareu voor altijd worden geschrapt. Men weet dal hel op vele plaatsen in Frankiijk onder de ambachtslie den cn fabriekarbeiders gebruikelijk is den maandag in le digheid door te brengen. In den nacht tussehen den 17 en 18 Augustus jl. zijn te Parijs 50,000 personen niel naar bed geweest, maar hebben den nacht doorgehragl op bals, concerten enz. Men berekent op 22 millioen frs. de som, welke in de |aatsto drie dagen aldaar in omloop gebrugl is. Te Eijslrnp heeft een officier zijn vriend en krijgsmak ker met vvien hij op de jagl was, bij ongeluk, en door dien het geweer door een noodlottig toeval afging doodge schoten. Op den 20sten Junij II., is te Weltevreden het vonnis voltrokken, den 24slen Aug. 1852, door den krijgsraad te Samarang uitgesproken en bevestigd, bij sententie definitief van het hoog militair-geregtshof van nedcrlandsch-lndie dd. 4 Febr. jl,waarbij de fuselier van het slraf-ilclachemenl, te Klatten garnizoen houdende, J. C. J. L..z, ter zake van feitelijke insubordinatie lot den kogel was veroordeeld. Het gansche garnizoen was in groot tenue onder de wapenen, en do veroordeelde werd op de strafplaats met de, hij der gelijke droevige gelegenheden gebruikelijke pleglslatighcid ontvangen, lil zijne laatste oogcnblikken werd hij door den wel-eervv. iJs. Mounicr bijgestaan. Naar men zegt ging bij den dood gelaten en met onderwerping te gemoel. Zijne misdaad heeft beslaan in wederstreving der bevelen van een o onder-officier en het denzelven toebrengen eener gevaarlijke wonde in den nek met een grasmes, waarvan die onder officier echter gelukkig hersteld is. L..z was van fatsoen lijke afkomst en de zoon van een kapitein bij hel neder- landsche leger. Iiij had eene zorgvuldige opvoeding genoten, doch het goede zaad was verloren gegaan en had geene vruchten gedragen. Yan slap tot stap al dieper en dieper gevallen, was zijn uiteinde beklagenswaardig, maar in dat treurig oogeribbk stond hij niet geheel cn al verlaten. De vriendschap had hem niet verloochend. Twee, ter dier plaats gewigtige betrekkingen beklccdende ambtenarenbroe ders, vonden in hem een schoolmakkerden speelnoot hun ner jeugd terug. Zoo veel in hun vermogen was, verzacht ten zij zijn lot cn toen hel oogenblik genaderd was, dal bij voor Gods troon moest j verschijnen hegeleidden zij hem broederlijk lot op de plaats, waar hij den kogel moest ont vangen. Zij stonden hem ter zijde tol aan zijn laalslen snik. Onder do tentoongestelde voorwerpen in het kristallen paleis van New-York bevindt zich een koffer, die meer dan do gewone aandacht trekt. Deze koffer bevat een huis ge schikt tot woning voor een persoon, met sofa en bed. Al die voorwerpen zijn van elastische gom. Hel huis beslaat uit vier muren cn een dak, en er zijn slechts vier stukken noodig om hel Ie steunen. De sofa en het bed worden met een blaasbalg die zich ook in do koffer bevindt, opgebla zen, terwijl een ander groot stuk gom op dezelfde wijze een schuitje vormt, waarmede men eene rivier kan overtrekken. Te VYcenen en Berlijn is de muilband, dien de hon den volgens verordeningen der policie dragen moeten, een artikel van weelde geworden; zij worden van nieuw zilver, van zilver en zelfs van goud vervaardigd. Ook heeft men een toestel uitgevonden, om hel dier te doen eten, zonder den muilhand af te nemen, daar deze op de wijze der hel men met ecu vizier voorzien is, die door het losmaken van een veer in de hoogte wordt geiuagt. O O D Den 22s!cn Mei II. liep te Ternalo binnen de ame- rikaanscbe walvischvaarder The Gentleman, gezagvoerder Curtwright, ten einde zich van drinkwater en provisien te voorzien. In den namiddag van den 24 Mei II., had men te Terr.ate het vreemde schouwspel van eeue vvalviscbvangst door de bemanning van dal vaartuig. Er werden twee vval- visschcn kort nabij do reede ontdekt en dadelijk twee sloepen afgezonden. Een dezer vissschen werd gevangen en aan boord gehragl* hel was een zoogenaamde killer (vvalviseh- doodei). Genoemd vaartuig had in do Flores-zeeën twee spermwhales (cachelotten) gevangen. Dc gezagvoerder was van meening dat er in de moluksehe zeeën nog wel wal- O O visschen te vinden zouden zijn, maar minder dan in de Timor-zee. Het vaartuig is naar de Japansche zee vertrokken waar do meeste walvisschen worden aangetroffen. In het laatst der vorige week is te Londen in het locaal der haridelsinrigting van Lloyd eene meeting gehouden van kooplieden, assuradeurs, scheepsreeders enz., om den heer Maury te hooren over zijn plan van weerkundige waar nemingen op zee ter bevordering der zeevaartkunde. De vergadering besloot bet britscho gouvernement aan te sporen om met de regering der Verecnigde Staten zamen te werken tot do uitvoering van dit plan, terwijl «le aanwezigen daar toe van hunne zijde allen bijstand toezegden. Met bijzonde re belangstelling hoorde men den heer Maury uitleggen, hoe hij door de hulp van een duizendtal noord-amerikaan- sche scheepskapiteins, die hem vrijwillig waarnemingen van alle punten der aarde verschaften, voordeelige wegen voor do scheepvaart gevonden had. Zoo was de afstand van New-York naar Rio-Janeiro met een vijfde, die naar Califor- nië met ceno maand verminderd, terwijl hij de reis naar Australië en terug door clipper-schepen tot 125 of 130 da gen hoopte le verminderen. Ook had hij door het nagaan der scheepsboekcn van wulvischvaarders aanwijzingen der voor die vangst geschikte oorden verzameld. Hij roemde de mild heid waarmede het gouvernement te Washingtongedachtig dal «tijd geld is" hem in hel inzamelen van waarnemin gen ondersteundeen hij riep daartoe ook do welwillende hulp der cngelsche en andere builcnlandsche koopvaarders in. Inzonderheid wenschlo hij meer berigten omtrent wind en stroom ir. den indiscben Oceaan en in de stille Zuidzee waartoe hij de medewerking noodig had van al degenen die om Kaap Horn of om de Kaap de Goede Hoop varen. De administratie van den belgischcn spoorweg had al de locomotieven welke jl. zondag voor den koninklijken trein

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 2