gebruikt werden, een toestel geplaatst, welke den machi nist en stoker in slaat stelden den geheel en trein te overzien. Deze loeslel beslaat in een stuk spiegelglas, dat stevig aan elke zydo van de locomotief is bevestigd. Dit glas is be weegbaar en zoodanig geplaatst, dat de gcheele trein daarin wordt teruggekaatst. Deze uitvinding leveit een nieuwen waarborg tegen ongelukken op, daar de machinist den trein kan doen ophoudenzoodra hij de minste stoornis in den loop bemerkt. Dezer dagen is te Antwerpen een vcrschrikkeiyk ongeluk voorgevallen aan het fort Montebello, buiten de Beggynenpoorl. Een vaatje buskruid, dat men aan 'l be handelen was onder eenen hangar, heeft door wrijving vuur geval, is met een onlzetlendcu slag gesprongen en heeft groote ongelukken veroorzaakt. Geheel de hangar is in stukken geslagen en het dak op- geligt. Tol hiertoe verneemt men maar van één soldaat, O O die bij de ramp het leven heefl verloren, doch verscheidene anderen zijn min of meer zwaar gekwetst. De slag was zoo geweldig, dal men op den berchemschen steenweg in de huizen de meubels zag bewegen. Schilders, dio ergens aan eene vloer bezig waren werden omgeworpen en een meisje, dat over den steenweg gingspreng wel twee voet van den grond. Van goedeihand wordt ten aanzien van de Ie Kopen- bage zoo hevig beerschende choleia medegedeeld dal de voornaamste reden waaraan de groote uitgebreidheid en meer dan gewone kwaadaardigheid der epidemie aldaar moet worden toegeschreven daar beslaat dal de mindere stan den in die stad buitengewoon ellendig zijn gehuisvest en wel hier en daar zoo ellendig, dat hel schier alle I e- grip te boven gaat. Do gezondheidscommissie te Kopen- ha ge heelt dan ook dezer dagen begonnen te doen, wat voor het uitbreken der ziekte nog oneindig meer nul zoude hebben aangebragt; zij heeft namelijk op ruime vlakten builen de stad groote tenten doen opslaan, waar thans reeds ettelijke duizend personen althans leter dan in hunne ellen dige holen zijn gehuisvest, en zal zij spoedig nog eenige duizende personen op dezellde wijze onder dak brengen. Deze mededeeling woidt ons gedaan om te doen zien, boe ook weder Kopenbugc eene nieuwe bevestiging geelt voor de ongelukkig ook elders maar al te zeer ondervondene waarheid, dat niets meer geschikt is cm aan zoodanige epi- dtmiënals de cholera, eene vroessrlijke uitbreiding en gevaarlijkheid Ie geven, dan hel ophoopen van de nime klassen der bevolking, die in gicotere steehn zoo laliijk is, in de ellendige verblijven, waarin ze, in volslagen strijd met allo lessen der algen,eene gezondheidsleerin dm regel hun leven slijten. De londrnsche Times zegt in zijn nommer van jl. maandag, dut de goede afleop van bel luiksch-russisch ge schil bewerkt is doordat de vier westersche mogendheden zich aaneengesloten en eenstemmig tegen Rusland veiklaatd hebben; eene overeenstemming die door Rusland gewis niet verwacht was, daar onlangs neg e neenightid err koelheid lusschen Oostenrijk, Frankiijk en Engelanel bestond, terwijl niet lang geleden door den toenmnligcn britsehen minister van buitenlandscho zaken, lord MaluiesJury, eene naauwe en geheime verbindtenis met Rusland err de Duitsche Staten voorgesteld en gesloten was met het doel om de beslaande grondgebiedsverdeeling in Euiopa te handhaven, indien zij door het frunsche keizerlijk mogi woidcn bedreigd. Dit geschiedde juist toen Engeland zich haastlo de nieuwe fran- sche dynastie te erkennen. In den noord-amerikaanschen slaat Illinois wordt bij den aanleg eener spoorwegbaan hel volgende middel tol gemak der arbeiders in praktijk gebragt. De sterkte der manschap aan den chicago- en misssippi-spoorweg gebezigd, bedraagt 100 personen, die hun verblijf iiouden in wagens, geheel tot woning ingeriglen die langs den weg worden voorlge- sclioven, naar mate do arbeid vordert. Door dit schrander denkbeeld wordt liet werkvolk altijd nabij het werk gehou den. Deze locomotief-woning of dorp bevat 15 groote ge dekte rijtuigen, die voorzien zijn van al de vcreischten om Ie koken, lo eten en te slapen; zelfs koeijetr worden me degevoerd, die geduicnde dm arbeid in de nabijheid gra zer) en weder in de wagens worden gebragt zocdra men verder gaat. Sïitrgerlijlte Statui van 20 2ï Aisgustiis ï§53. GEHUWD: J Koster en J. Boermeester. S. van Es en H. Scbaffer. C. Abbenes en H. Noot. II. Forcke en II. Bakker. BEVALLENH. f. Holstein geb. Gordijn, D. S. Dekker gcb. Bommel, Z. A. Rocdt geb. Everis, D. R. Dol gcb. SrhagenD. J. E. Strookman geb. Brevet, Z. J. Hilbrand geb. Borst, D. J. Buis geb. van Willigen, Z.M. Reijnders geb. Witte, D. G. E. van Gennep geb. Umbgrove, D. A. de Wijn geb. Bruin, D. OVERLEDEN: W. C. Conneman, 6 \v. H. Konig, 51 j. P. Op 't Zeeland29 j. J. Vlaanderen, 32 j. Ambtshalve ingeschreven, 1. GEMENGDE BERIGTEK. Te Steenbergen is de ega van een landbouwer verlost van Slingrn. L. M. zal zich den ln Sept. naar het kamp van Zeist en van daar naar Utrecht begeven. Bij elk der regemmtei) irifnnleiie zullen 7 muzijkantm met een ka pelmeester aan 'l hoold worden aangesteld. Dm 7 Jutiij bevend hel naar Japan bestiii.de nooid-ameiikaansche eska der zich lij de Locrbco-eilanden. In den lerg Sinaï is een steenkolenmijn ontdekt. - Te Madrid heelt de policic alle zamenscholingcn lm strengste vet Loden. - Tene parij- scho vrouw, dronken te huis komende, tuimelde op de wieg van haar kind en bleef daarop slaptt.de liggen; dm ande ren morgen vond zij haar kind dood. Tussehcn Gualinia- la en Honduras zijn de vijandelijkheden begonnen. Een stedelijk commies Ie Alkmaar overlaadt den minister van oor log met smeekschriften cm een kruis, of hel ui zijn broek of op zijn horst moet dienen is nog onbekend. Rolliri verkeert Ie Londen in zorgwekkende omstandigheden.Te Cesena zijn 20 oproermakers gevangen gencnu n.De keizer van Oostenrijk is verltofil met prinses Ehsafelh, tweede doch ter van den hertog Maximiliaan van Btijeim. Een beeldhouwer Ie Alerdcrn heelt de uitvloeiing geelaau em daguerreolyi cnbeelelen op heul te vrikiijgeu. ln Califor nië zyn tvvce stadjes nfgehiand. Ede dure, te Rotieidem

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3