DE RAT UT DE TON K1PPËLEK; Advertentie n. per sloombool gearriveerd, door een misstap van de plank in het water gevallon, werd door een kastelein gered. Te Deventer is een paard op hol geraakt door het uitkloppen van een karpet. De wetgevende magt in New-Jersey heeft de dronkaards gelijk gesteld met de krankzinnigen en bepaald, dat ieder dronkaard een voogd moet hebben, lot zoolang hij zich betert. Te Rouaan heeft een heer zijne maitres, ten gevolge van eenen redetwist, uit hol venster geworpen van de derde verdieping. Op de harddraverij te Modemblik heeft Aafke van v. d. Hoop den prijs behaald.— In Zweden en Noorwegen neemt de landverhuizing naar Amerika van jaar tot jaar toe. De levantscho kwestie wordt in de diplom tlische wereld als geschikt beschouwd. Te Groningen heeft zich een meisje verdronken uithoofde van te leur gestelde liefde. lRfCliZÜNDElS. Ann den inzender G. van het stuk over de rassen op Texel, in verband met de verkiezingen aldaar, voorkomende in het nommer van 22 Aug. 't Is altijd een verblijdend teekenwanneer menschen die gedwaald hebbendit willen erkennen en zelfs geneigd zijnzich te verbeteren. Bij eene zaak zoo gewigtig als de verkiezingen, die eerst begint bekend te worden, is elke slap tot verbetering van hel hoogste belang. Met ge noegen heeft daarom ook ieder lezer van dit bladvoorzeker de goede geest ontwaard, die in hel ingezonden stuk van G. doorstraalde. Geve God 1 dat die geest algemeen worde en alle kiesgeregligden zooveel mo gelijk aanspore om bij het uitbrengen hunner stemmen steeds voor oogen te houden dat, daar, waar op Texel de keuze mogt verdeeld zijn, kun de en geschiktheid steeds op den achtergrond blijven mogen. Met dien geest bezield, is het alleen mogelijk eeu bestuur zamentestellendat alle elementeo van het ras in zich vereenigt. Om ieder, die er even als G. belang in stellen mogt van de nood zakelijkheid hiervan te overtuigen, volge de beantwoording zijner gestelde vragen zoo kort mogelijk. lo Het oude lexelsche ras onderscheidt zich niet zoo zeer, door meer dere ontwikkeling der ligchaamsdeelendan wel door eene standvastige gehechtheid aan de zeden en gewoonten der voorvaderen door eenen ou- verzettelijkeo afkeer van alles wat naar verlichting en vooruitgang zweemt en door het ijverig weren trots stoombooten en spoorwegen van elke verbroedering met vreemde, meer beschaafde en derhalve meer bedorven rassen. 2o Het spreekt daarom vso zelf, dat er voor den vreemdeling, jaren en soms eeuwen moeten verloopen otn tot het zuivere ras te geraken; dat daartoe niet alleen noodzakelijk is: verloochening van afkomst, maar ook verloochening van beschaving, tegenwerking van vooruitgang, strijden tegen alles wat verlichting zou kunnen aanbrengen. 3° Eene kruissing, moge dan voor het vreemde ras raad zaam zijn, voor den volbloed-Texelaar zou zij aanleiding kunDen geven tot de gevaarlijke gevolgen, die vooruitgang en ontwikkeling zoo dikwijls met zich voeren en eene verbastering te weeg bren gen, waardoor welligt het zuiver karakter van het oorspronkelijke ras te loor ging. 4° Dit verschil van rassen bespeuren wij in ons rijk nergens anders. Zelfs is het in geheel Europa helaas! uitgesleten. Alleen bij vreemde stammen, vooral bij de Kaffers en Hottentotten vinden wij nog deozelf- den afkeer voor alles, wat den stempel draagt van beschaving en verande ring van levenswijze zou kunnen te weeg brengen. En behoefde de grondwet dan wel te spreken over het verschil der rassen, wanneer het nu reeds op Texel ten duidelijkste blijkt, hoe oordeelkundig en wijs op de afkomst van den kandidaat wordt gelet Immers neen 1 PDNCH. De hertenjagt in de Mississippi heeft in den herfsttijd het meest des nachts plaats en wel bij fakkellicht. Om zich te ontdoen van de vele klissen die zich bij deze dieren bij hunne boschstrooperijen aan hun vel hechten, gaan zij des nachts in den vloed om daar een bad te nemen. Hier loeren de jagers op hunne aankomst en schieten dan ter dege op hen. Dc ondergeteekendozich alhier met ter woon gevestigd hebbende, recommandeert zich in de gunst van do geachte Ingezetenenlot het zuiveren van BEDDEVEREN en het op nieuw opwerken van MATRASSEN en verder alles wal lot het beddeoak behoort, belovende eene netto en civiele bediening. Woonplaats aan het Hoofd, No. 146, te Nieuwediep. D. van HOEK. Op Zondag den 4den September 1853, zal men ten huize van den Kastelein SMID, aan de Van Evvijcksluis, Ier gelegenheid van de kennis, na hetzelve: YRIJ ENTREE. Al degenen die eenige gelden te betalen of le vorderen hebben van H. PRINS, voormalig Kastelein inTivoli, gelieven hiervan betaling of opgaaf te doen, vóór primo Oclober 1853, ten huizo van den No taris P. A. BEETS, te Nieuwediep. MARINE. Op dingdag den 6 September aanstaande dos mid dags ten 12 ure, zal bij de Directie der Marine te Willemsoord, onder nadero goedkeuring van Zijne Excel lentie den Minister van Marino, worden aanbesteed: Het sloopen van het voor do dienst afgekeurde ge raseerd fregat ALGIERS, staande in het drooge dok le Willemsoord. Do voorwaarden liggen dagelijks van 's morgens ten tien tot 's namiddags ten twee ure (de zondagen uitgezon derd) ter lezing in het locaal van het Departement van Marine le 's Graoenhage en ter secretarie van de direclien der Marine le Amsterdam en Willemsoord. Zullende de noodige aanwijzing één dag vóór do aanbe steding plaats hebben. De aanbesteding zal geschieden bij inschrijving op gezegelde biljetten, bevattende den prijs in schrijfletters en de namen van aannemer cn borgen, zonder doorha lingen of bijcondilien, welke biljetten ten dage voornoemd vóór bel bepaalde uur, vrachtvrij moeten worden bezorgd ter secretarie van do directie der Marino te Willemsoord, Willemsoord 27 Augustus 1853. De Directeur der Marine ad interim, T A D S E N. nieuwediep bij c. bakker bz. gedrukt bij s. g1ltjb3.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 4