Des morgens door den weleerwaarden heer ds. van der Sluis lot den kerkdienst ingewijdmogten zij des middags het genoegen smaken ecnige uitgezochte stukken den heer Ezerman op het orgel te hooien uitvoerenafgewisseld door koorgezang van het alhier bestaande zanggezelschap Euterpe dat mede allen lof verdient, wegens hunne goede uitvoering. In één woord, allen welke hebben medegewerkt tot de uitvoering van dit feest, verdienen een... boogje!!!" De beriglen omtrent den gezondheidstoestand van de troe pen in hel kamp bij Zeist, zijn niet zeer gunstig. Hel aantal zieken naar het hospitaal te Utrecht overgebragt, moot reeds ver over de honderd zijn, terwijl nog een 50ial in do tenten ziek zijn en bovendien nog een aantal in de ambulance verpleegd worden. Op den roarsch naar het kamp heeft zich één geval van cholera opgedaan. Behalve dit is nog te vermelden, dat een kapitein en een jager zich door zelfmoord van het leven hebben beroofd eerstgemelde, die te Utrecht achtergebleven was, door een scheermes om onbekende redenen; de jager door middel van zijn geweer, om eene ligle straf te ontgaan. Uit Zwolle wordt dd. 25 Aug. gemeld: Bij gelegen heid van het maken van eenen put bij de hoofddeur van de Groote of Michaëliskerk alhier, heeft men woensdag meer dan 30 bekkeneelen gevonden en een grooten hoop beende ren van menschenzonder dat men daarvoor het benoodigde hout van kisten ontdekte. Naar alle waarschijnlijkheid zijn dit do overblijfselen van de honderd en drie gildemeesters die in den nacht, volgende op St. Luciedag, in 1416, op de groote markt alhier werden onthoofd, en, zoo als van Haltum, in zijne geschiedenis van Zwolle verhaalt, in het portaal van de St. Michaëliskerk, aan de zijde van de groote markt ter aarde besteld zijn. Ook heden zijn er verschei- de bekkeneelen en beenderen gevonden. Dit vonnis werd ten uitvoer gelegd wegens verzet tegen de regering. Do spoorweg over of door den St. Gothard aan tcleggen, vindt vele aanhangers en zal naar alle waarschijnlijkheid ter uitvoering komen. Door middel van een' tunnel van 3 uren gaans, zal men niet alleen de geheele sneeuwstreck kunnen vermijden, maar in staat zijn, om in allo jaargetij den dezen spoorweg snel en zeker te berijden. Naar men roet zekerheid kan berekenen, is het tegenwoordig getal reizigers reeds toereikend om de kosten te dekken en nog goede interessen voor de actiënhouders af te werpen. Volgens de waarnemingen van den landbouwkundige L. Vorster, van Haus Lohburg, bij Coesfeldin Westpbalen moet het ontstaan van het aardappelenbederf worden toege schreven aan zeker viervoetig gedierte, genaamd Julus agrettis, 't welk zijne eijeren legt in den geplanten aard appel, en zich het eerst voedt met den wortelstengel. Zoo hij meent, kan men zich gercedelijk daarvan overtuigen, met, bij het ontstaan der ziekte, van tijd tot tijd de sten gels met een vergrootglas te onderzoeken, en kan men dit bederf het hest tegengaan, met in elke huishouding het roet en de asch te verzamelen en op eene drooge plaats te bewarenbeide met een twintigste gedeelte fijn gestampte kalk te vermengen, en van dit mengsel do hoeveelheid van een eetlepel op den geplanten aardappel, en naderhand bij het aan-aarden, op hel loof te werpen. Een betreurenswaardig voorval maakt op dit oogenblik do gesprekken der Purijzenaars uit. Adriane de N. had, tien jaren geleden, in de badplaats Dicppe een jong spaansch diplomaat leeren kennen en genegenheid voor hem opgevat. Deze betrekking werd afgebroken door een huwelijkwaar toe men haar noodzaakte. Verleden jaar nam de echt genoot van Adriane, de graaf do..., een levendig en avon tuurlijk rncnsch, deel aan eene onderneming, om de bin nenlanden van Afrika te bereizen. Eenige maanden later keerden van de 41 reizigers niet meer dan 4 naar Gadix terug; de overigen hadden onder de woeste afrikaansche volksstammen hel leven verloren. Adriane betreurde voeg- zamerwijze haren echtgenoot en kwam in de maand Dcc. 1.1, naar Parijs. Ook Don Manoelde Spanjaard, verscheen daar; hij beminde Adriane nog altijd met dezelfde drift en weldra was het voor de wereld geen geheim meer, dat hij de uitverkorene der jonge, schoone en rijke weduwe was. De talrijke mededingers, die sedert hare eerste verschijning te Parijs rondom haar hadden gefladderd, verwijderden zich. Hel geluk der minnenden scheen verzekerd te zijn. Plotse ling werd, als een uit een helderen hemel gevallen donder slag, het berigl gemeld, dat de graaf niet dood was en benevens hem nog twee Engelschen gelukkiglijk aan de woede der Afrikanen waren ontkomen. Op denzelfden dag, dat dit berigt in de dagbladen der hoofdstad werd gelezen, vertrokken de minnenden naar een naburig stadje, huurden eene kamer en sloten zich op. Na verloop van een uur hoorde men twee pistoolschoten. Men snelde toe en vond twee in hun bloed liggende lijken. Hetgeen hel vreesselyke van deze zaak verhoogt, is, dat de graaf wezenlijk dood is; men heeft daarvan onloochenbare bewijzen. Het berigt van zijne terugkomst was, zoo als later bleek, door een voorma lig aanbidder van Adriane uit jaloezij verspreid. Volgens een amerikaansch dagblad, heeft een dérail lement van een spoorwegtrein op de Delawarc- en Belvé dère-baan plaats gehad, met het ongelukkig gevolg, dat twaalf personen daarbij het leven verloren en vele andere reizigers belangrijke wonden bekomen hebben. Het ongeluk is door eene koe, die op den weg liep, veroorzaakt. Uit Gifhorn (Hanover) meldt men hel volgende. Eenige personen werden in do vorige week gewaar, dat van Brons wijk wijn zoude gesmokkeld worden. Zij begaven zich derhalve gewapend en gekleed in uniform gelijk de lolbo- ambten daar dragen, naar de grenzen, alwaar zij de smok kelaars aantroffen. Deze namen de vlugt, en de gewaande ambtenaars geraakten in het bezit van den wijn. Op hunne terrugreis, terwijl zij vrolijk voorwaarts slapten, werden zij echter aangehouden door de wezentlijke tolbeambten, welke hun niet alleen den wijn afnamen, maar bovendien nog aan den regter overloverden. Te Genua hebben onlangs eenige ongeregeldheden plaats gehad, wegens de aldaar heerschende duurte van levensmiddelen en voornamelijk van de granen. Verscheide ne bakkerswinkels werden uitgeplunderd. Hel gelukte de

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 2