gedrukt worden. Naar wij vernemen, moet in dit adres, onder anderen, gevraagd worden belemmering van den uit voer van levensmiddelen naar Engeland. De groninger cour. behelst het volgende ingezonden stuk: SCHEEPSBOUW. Ieder, die het belang dezer provincie bij scheepsbouw en zeevaart naar waarde schat, merkt zeker met ge noegen op do in dit blad voortdurende vermelding van aan komst te dezer stede van nieuwe zeeschepen, in deze pro vincie gebouwd. Het is ons aangenaam te kunnen mededeeiendat hier bij den scheepsbouw eene ongekende levendigheid heerscht. Op alle de ruim 80 tcheepstimmerwerven voor zeesche penin dit gewest bestaandewordt even druk gewerkt, daarbij voor verscheidene bestellingen van reeders, elders gevestigd. Verheugt men zich bij tle gedachte, hoe velen hierdoor werk vinden, die vroeger, bij de kwijning van den scheeps bouw, om eenig middel van bestaan te vinden, tol den cllendigen sluikhandel hunne toevlugl namen, eene andere gedachte verbindt zich onmiddelijk hieraan, welke nl. de oorzaak is dezer gunstige verandering. Die de omstandigheden van nabij kent, weel hel, dal deze zoo Lloeijendc toestand van den scheepsbouw hoofdzakelijk moet worden toegeschreven aan de vrijgevige scheepvaarts wetgeving van Engeland en do toetreding door ons gouver nement. Dat wij dan hiervoor onzen dank brengen aan den Koning, maar vooral ook aan den voormaligen minister van linantiëndm heer vaïs Bcsse, welke de daartoe vcreischte wet ontwierp en krachtig verdedigde, onaangezien zij van vtlè zijden, zoowel uit Amsterdam, Rotterdam, als uil dezo provincie, ten sterkste werd bestreden. Zijn helder dcorzigt in de ncderlandscho handelsbelangen gepaard met onvermoeide inspanning, deed hem op de be strijders der wel de overwinning behalen, en zy werd lot stand gebragt. Daardoor zijn weder, even als vóór de acte van Chomwell alle havens van Grool-Briltanje en hare overzeesche Bezittin gen met die van vele andere stalen geopend voor onze vlag. Moge onze voortdurende dankbaarheid dan ook daaruit blijken, dat, zoo lang dezo wet beslaat, ieder jaar ten minste één bodem, in dit gewest gebouwd, den naam van vas Bosse worde gegeven, opdat deze naam, op zijne drij vende monumenten met de nedeilandsche vlag ten top, gevonden worde op alle zeecn der wereld. Op den 20slen Sept. is te Sultaire, nabij Bradford in Yorksbitc, eene fabriek ingewijd, wier groole omvang zelfs in Engeland verbazing wekt. Zij zal 12000 weefgetouwen bevatten, die Ie zamen eiken dag eene lengte geweven wollen stoffen van achttien engelsche mijlen zullen kunnen leveren en door stoommachine van 1200 paardenkrachten zuilen worden in beweging gebragt. Wanneer de fabriek in volle vverkingis zal zij 4500 arbeiders bezigheid verschaffen. In den avond van den 8 Septemb. jl.is te Hildes- heim de wegens brandstichting ter dood veroordeelde Schus- sler, die reeds eenmaal zijne gevangenis was ontsnapt, voor de tweede maal ontvlugt. Hij had zich welen te ontdoen ■yan zijne boeijen, en, toen de cipier bij do avondrondte in zijn hok kwam, stiel hij hem met geweld op zij, snelde het hok uit, sloot het achter hem digi en ging zijns weegs. Op den 19 was hy nog niet weder gevat, Onlangs werd te Raudersin Tirol de blinde beeld houwer Joseph Kleinhaus hegraven. Door de kinderziekte verloor hij reeds op zijn vijftiende jaar het gezigl. In zijne nabijheid woonde een schrijn werkerdien hij dikwijls bezocht en die hem langzamerhand allerlei kleinigheden leerde ver vaardigen. De aanleg dien hij daarin liet blijken was oorzaak, dal men hem aan den beeldhouwer Rissel, in het Zilterdal voorstelde bij vvien hij ongeveer twee maanden bleef, en in dien korten lijd genoegzame vaardigheid ver kreeg om met snijwerk zijn brood te verdienen. Ofschoon dal werk, uit hel oogpuat der kunst, niet in aanmerking mag komen was het voldoende in de oogen van hel volk ten platte lande en van zijne begunstigers. Het oostcrsche blad Auslria bevat hel volgende: De voor den handel thans zoo nadeeligcn loestand van den langs Snlina stroomenden Donau-mond heeft de opmerkzaamheid der handelswereld weder gevestigd op het plan om bij Kuslend- scheé eene nieuwe communicatie lussehen dezo en den Donau te openen. Yan Engelands zijde wordt hierover niet slechts in de dagbladen geschreven maar ook handen aan het weik geslagen. Twee engelsehe ingenieurs zijn op het terrein in stilte bezig met opnemingen voor een spoorweg plan anderen verzamelen reeds bouwstof lot uitwerking van het reeds vioeger geopperde plan cencr kanalisatie. Welk dezer beide communicalie-middelen verkieslijk is, schijnt alzoo nog niet uitgemaakt te zijn. Hel is niet twijfelachtig, dat deslap der ulcma's aan leiding gegeven heeft lol het ontbieden der engelsche en o G c< O fransche schepen. Hel lurksche ministerie bevond zich in den neleligsten toestand. Een veertigtal safla's of uilleggers van den koran had zich naar den raad begeven en eene pelilio aangeboden, onderleekend door een groot aantal ulcma's en safla's waarin met kracht op het verklaren van den oorlog wertl aangedrongen. Te vergeefs trachtten de ministers de solta's rede ledoen verslaan; deze antwoordden Lort weg dat zij slechts gehoor gaven aan den koran. De Morning Herald zegt in eene buitengewone editie van 27 Sept., hetgeen volgt: Wij zijn in staal uit de beste bron Ie verklaren, dat hel gouvernement, eindelijk opgewekt door de algemeeno slem des lands, en de insidieuse oogmerken van Rusland doorziende, volgmagt aan de brilsehen gezant Ie Konslanli- nopel heeft gezondenom hem krachtdadiglyk te doen han delen len voordeele van de Turken. Hel gouvernement heeft insgelijks over Marseille en Malta naar de baai van Besika eene boodschap aan den admiraal Dundas gezondenhem berigt gevende van de aan lord Recliffe afgevaardigde instruclien, hem gelastende zich ge reed te houden tot het gehoorzamen aan elke uilnoodiging van den gezant, waarbij hij rnogl worden opgeëischl om zich met al de onder zijn bevel staande scheepsmagt naar Konstanlinopcl to begeven. Men berekent, dal wanneer de gouvernemenls-eourier bij den admiraal Dundas zal zijn aangekomen, de vloot hel

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 2