A d v e r le n ti'è n. dezelfde expeditie. Men weel ihans, dal door eenige jaren in bel ijs besloten te blijvendoor het blootstellen van schepelingen aan eenen bijkans wissen dood, hel naauwe vaarwater tusschen de Behrings-en Davisstraten kan doorge- varen worden. Het nut van zulk eene onderneming wordt niet zeer hoog gesteld; doch het doel van ParryRoss, FranklinBack en anderen is thans bereikt en eenmaal kan het welligt betere vruchten dragen, dan men er zich bij de groote moegelijkheden van voorstelt. Van Franklin's expeditie heeft men geenerlei tijding. Kapitein M' Clure denkt nog dit jaar in Engeland terug te komen. Een frnnsch officier, de heer Bellot, die zich op edelaardige wgze onderscheidde door zijne zuchtom zoo doenlgk de vermiste expeditie van Franklin op het spoor te komen, is bet slagtoffer van zijne menschenliefde geworden, hij was boven op een ijsberg geklommen om de streek op te nemen, en werd toen door een rukwind on gelukkig naar beneden geslagen en verdronk. De dag bladen brengen zijner gedachtenis een gepaste hulde. Burgerlijke Stand van 8 15 October 1S53. GEHUWD: J. Slinger en A. Bakker. W. van der Kris en D. Jacobs. BEVALLEN: P. de Beurs geb. Kuiper, D.J.C. S. Kroon geb. Jurgens, D. N. Brust geb. van Vloten, Z. D. L. Drost geb. Hesterman, Z. E. Zoetelief geb. Duinker, D. N. Zander geb. Volkers, Z. D. Westerbout, D. - Levenloos aangegeven1. OVERLEDEN: P. vanKeere, 31 j. D. Koij, 80 j. G. Borgs, 33 j. T. Buisman, 42 j. K. Zelderbeek, 6 m. J. Sterk, 14 m. W. E. Kissing, 11 w. J. B. Bamack. A. Veldman, 62 j. M. A. M. Kramer, 7 j. J. W. C. Schermele, 2 m. 2 onbekende drenkelingen. GEMENGDE BERIGTEN, Z. M. heeft verordineerd, dat de degen voor de officieren van den generalen staf zal vervangen worden door eene sabel. Mr. Slrens, voormalig minister tan justitie, is gepensio neerd met ƒ1445. Te Amsterdam zijn in Sepl. overleden 4829 personen, gehuwd 1555 cn gescheiden 20 paren. In Parijs worden jaarlijks 10,000 onechte kinderen geboren. De koning van Pruissen heeft in Engeland een fraaije hengst doen koopen voor ƒ12000. De maarschalk Narvaez heeft permissie gekregen om naar Spanje terugtekeeren. De generaal-majoor ridder de Sluers is benoemd lot kom- mandant van hel indische leger ter vervanging van den hertog van Saksen-Weimar. De regtbank te Assen heeft twee appeldieven van 8 en 12 jaren veroordeeld lot 3 en 10 dagen gevangenisstraf. De koningin van Spanje heeft eene ligte onpasselijkheid gehad, De koning van Denemaiken heeft den rijksdag mei eene troonrede geopend. Z. M. heeft 3 Russen het grootkruis van den ncderl. leeuw ge schonken. De lurksche schatkist is geheel ledig; er is eene leening van 50 millioen piasters gedecreteerd. Hel eiland Tenedos is door eene aardbeving geteisterd. De geruchten omtrent de zwangerschap der keizerin van Frank rijk zijn onjuist. - Op hel Loo worden inriglingen in ge reedheid gebragl tot de uitoefening der kunstmatige visch- teelt. In Hoorn zijn 3 vreedzame burgers door een dronken hoornblazer verraderlijk aangevallen mei de kling, waarbij een hunner een oor werd afgehouwen. De op standelingen in China maken voortdurend vorderingende heerschende dynastie wordt als verloren beschouwd. Do amerikaansebe vloot heeft in Japan een goed onthaal ge vonden. In 't HB. 6814 staat eene gewigtige uitvinding voor HH. spekslagters: machines om vleesch te hakken, persspuilen om worst te maken, velpersen enz. De kei zer van Oostenrijk heeft het grenskordon aan de turksche grenzen versterkt. De Perzen hebben Herat ingenomen. De Porie heeft een oorlogsmanifest uitgevaardigd. Koning Leopold beeft den uitvoer van aardappelen en peul vruchten verboden. Te Katwijk is de eerste pink met steurharing aangekomen, ten bedrage van ruim 40,000 stuks. Oostenrijk heeft zich onzgdig verklaard in de kwestie tusschen keizer Nicolaas en den Sultan. De profeten voorspelleu het vergaan van de wereld op den 19 Mei 1854. ISrGEZOltlDEir. Een woord van Punch. PuDch beeft met too vele anderen de advertentie van de C.... (Han delsblad 17 Sept. 53) gelezen maar hoezeer hij even als de Bedacteur van de Kamper Conrantde fijne satire van den geestigen schrijver dier advertentie moest gevoelen, hij bleef stil en kroop stilletjes achter de schermen. En dat nas zaak ook; wantPunch is juist niet van de moedigsten en er behoorde vrij nat toe om tegenover zulk een' scherpen kampvechter in het strijdperk te treden, bovendien was die advertentie zelve zoo verheven en zoo diepzinnig tevens gesteld, dat Punch in zijne eenvoudigheid de geestigheid er van maar niet kon ontdekken. Hij zou hij zijn stilzwijgen hebben volhard, indien hij niet had vernomen, dat achter die getstige, maar diepzinnig» woorden eene grove personaliteit schuilde en begrepen, dat hij gehouden werd, voor iemand die niet alleen bokkig, dat wil, hoop ik zeggen: onvriendelijk, onhausch was, maar zelfs op Texel te huis behoorde. Zie, dat was te erg voor den niets kwaads bedoelenden P. en hij achtte het zijn pligt er openlijk voor uit te komen, dat bij niet alleen geen Texelaar is, maar zelfs geneigd is zijn vizier te openen zoodia de heer de C.... zich zal hebben aan gemeld. En toch betreurt Punch het, dat de scherpzinnige advertentie-schrijver te Ben niet op Texel woont. Het zou voor de Texelaren toch zoo vereerend zijn, dat niet alleen een schoolmeester uit hun midden op stond, maai dat ze zelfs een man, zoo spitsvinnig en schrander als de Om hadden groot gebragt. Wat zou dat eene eere zijn! Punch. Men weel dat Punch een der hoofdpersonen is van de engelsche poppenkast, zooveel als hij ons de Jan Klaassens en de Polichinels. Ze zijn daar echter wat meer in tel dan bij ons. Het eDgelscbe tijdschrift van dien naam dat overal gretig gelezen wordt en de brieven van Punch aan zijn zoon, zijn bekend. De Boston Traveler beschrijft een stuk goud, hetwelk in de onlangs ontdekte mijnen aan Sandy Biver in den staat Maine ge vonden en hem als monster getoond werd. De plaats waar het goud opgegraven werd is omtrent 20 mijlen van Farmington gele gen. Hare groote overeenkomst met de goudstreken in Californië bragt een van de teruggekeerde goudgravers op het denkbeeld dat hier ook iets van dat stof te vinden ware. Thans zijn eenige lieden aan het graven, en ofschoon zij in den beginne slechts 4 a 6 schellingen per dag maaktenhebben zij toch hoop op grooter gewin. Heden beviel van eene welgeschapen DOCHTER, mijne hartelijk geliefde echlgenoote J. C. S. JERGERS. Rieewediep, 8 October 1853. R. KROOR.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3