GEMENGDE BERIGTEN. reglen en de onafhankelijkheid van zijn gouvernement te verdedigen, regtmatige weerwraak uitoefenen wegens eene schending «Ier verdragen die het als een vredebreuk be schouwt. Hel geeft alzoo hiermede officieel kennis dal het gouvernement van Zijne Majesteit den Sultan zich verpligt vindt den oorlog te verklaren, en dat hel de stelligste be velen aan zijne excellentie Omer-Paeha gegeven heeft om den vorst Gorlschakoff uit te noodigen lot ontruiming der vorstendommen; en om de vijandelijkheden aan te vangen, indien in een tijdsbestek van vijftien «lagen na de aankomst zijner depêche aan het russische hoofdkwartier, een weigerend antwoord hem mogt geworden. Hel verslaat zich dat, indien het antwoord van den vorst Gorlschakoff weigerend is, de russische ambtenaren de otlomanische staten zullen moeten verlaten en «lat de han delsbetrekkingen lusschen de onderdanen der beide gouver nementen zullen moeten worden afgebroken. Echter acht de Verheven Porie niet billijk dat de russische handelssche pen overeenkomstig de oude gebruiken in beslag genomen worden. Derhalve zal hun worden aangezegd zich naar de zwarte of de middellandsche Zee te begeven in een nader te bepalen tydsbeslek. Buitendien zal de otlomanische re gering, het handelsverkeer van de onderdanen der bevriende mogendheden niet willende belemmeren, gedurende den oorlog de zeeënglen voor derzelver handelsvaartuigen open laten." Volgens de jongste berigten uil Konslanlinopel heeft Servie aan de Porte een hulpkorps van 20,000 mancn de Scherif van Mekka een van 30,000 arabisehe ruiters le gen Rusland aangeboden. Hel contingent van Tunis was ge heel uitgerust aangekomen. De Sbeik-ul-islam had ver klaard dat indien binnen 14 dagen geene schikking met Rusland tot stand was gekomen, hij de vaan des profeets zoude ontrollen, In Aualolie en Rumrllie was de geestdrift op het hoogst; Taxim Bey een van de rijkste grondbezit ters in Rumillie had aan den Sultan al wat hij aan goud bezat en zelfs de kleinoodien zijner vrouw aangeboden, om in de oorlogskosten te voorzien. Het legerkorps van Selim Pacha dat zijn hoofdkwartier te Erzerum heeft had eene versterking van 12000 man ontvangen. De Neue Preuss. Zlg. behelst een brief uil Londen, dd. 8 October, waarin wordt gemeld, dat men in genoemde hoofdstad met den meeslen ijver bezig is aan de uilrusting van een legioen uitgewekenen, die als hulptroepen in Turkije zullen dienen. Op hunne muls dragen zij den pooischen arend en de kokarde. De poolsche kolonel Wierczicki houdt, in naam van het nationale comité, over alles het toeziglen doet dagelijks een zeker aantal jonge poolsche uitgewekenen in den wapenhandel oefenen; deze zijn groo- tendeels het overschot van het legioen Hongaren en Polen, die met Kossulh en andere magyaarsche vlugtelingen uil Turkije zijn gekomen. Deze oefeningen voor den op handen zijnde onafhankelijkheids-oorlog hebben plaats in het ge bouw waar de equipemenl-stukken worden vervaardigd, en om de behandeling van het geweer te leeren, bedient men zich van stokkenwaaraan de vorm yan vuurwapenen is gegeven. Men verzekert, dat de (poolsche) literarische sociëteit zes duizend geweren ter harer beschikking heeft, die zich te Soulhampton aan boord bevinden van de beide schepen, bestemd om het magyaarsch-poolsch legioen naar Turkije over te brengen. Reeds overmorgen zullen, naar men ver zekert, negen hondard Poienvolkomen uitgerust en aan gevoerd door den kolonel Oporskivan Soulhampton ver trekken. De literarische sociëteit beloont eene buitengewone werkzaamheid; meer dan de helft der straat waar zich het lokaal der sociëteit bevindt, is bezet met poolsche vlug- lelingen. Brieven uil Parijs melden dat de generaal Dembinski den 4den naar Konslanlinopel is vertrokken. Ook de poolsche emigranten van Parijs maken zich gereed om te vertrekken. Zie hier een uittreksel uit do oproeping van hel nationale comité: «Polen, de oorlog lusschen Rusland en Turkije is ver klaard. Veiheft u, broedersl alom waar een poolsch hart klopt. Een straal van hoop begint in het Oosten te schij nen voor ons verraden vaderland! Te wapen! te wapen! Het kanonschol dat ons opioept, is gevallen; Polen moet op hel slagveld zijn Burgerlijke Stand van 15 22 October 1S53. GEHUWD: W. Ran en T. Jager. BEVALLEND. van der Ben geb. PrinseloD. A. P. Ha- remaker geb. Feits Z. A. M. Sariemijn geb. Cornefisse Z. en D. T. Mooijman geb. TrapZ. B. Rensma geb. SchelD. N. Vader geb. Westerhoft', Z. A. Greiner geb. Drijver, Z. J. Amelung, Z. OVERLEDEN: J. Buijs, 3 j. M. M. Plas, 33 j. A. M. Perk, 54 j. P. Dijker, 10 m. E. Strikker, 19 m. J- Gohring 6 m. N. Borst, 78 j. L. de Boever, 34 j. P. Kramer, 36 j. G. M. Monnukendam, 35 j. AMBTSHALVE ingeschreven 1. De koekbakkers te Gouda hebben, op aanraden van ge neeskundigen, besloten, om voortaan het St. Nicolaas-gebak niet meer met goud te beplakken. Te Parijs is sprake van eene nieuwe geldleenirig. Hel opperhoofd der Kaf fers heeft zjjn voornaamslen tooverdoctor ter dood gebragt wegens het overlijden van zynen zoon. De chinesche op standelingen zijn de gele rivier overgetrokken. In het groothertogdom Hessen is de aankoop van aardappelen tot spiritus stoken en stijfsel fabriceren op zware straf verbo den. De baron van Rotschild is met keizer Napoleon op de jagl geweest. In Engeland heeft een timmerman eene machine uitgevonden, die den baard in een oogenblik scheert en daarby de aangenaamste muzickloonen doet hooien. De brilsche regering is voornemens Helgoland te versterken even als Gibraltar. De koningin van Spanje loopt op alle dagen de handkus is tot na do bevalling uitgesteld. In Zwolle is eene hoogbejaarde vrouw boven eene heete sloof verbrand. Te Breda is eene bedelares deftig begra ven van het geld, dat zij van hare industrie had nagelalen. In de stad Turijn heeft een geduchte volksoploop plaats gehad wegens de duurte van hel brood. De duitsche weerkundigen voorspellen een zachlen winter. De bcvol-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3