PUBLIEKE VEÜKOOPING, PUBLIEKE VERKOOPING, Advertentie n. king Tan het russisclio lijk wordt begroot op 65,300,000 zielenwaaronder 600,000 Heidenen- De keizer van Oostenrijk amuseert zich bij zijne bruid. Te Parijs zijn 600 lastige citoijens gearresteerd. Op de Schelde is eene oesterhank geronde». Koning Leopold is met zijne fami lie op reis naar Engeland. J lEEfJEiZTaLJIEÏJBllwIIgC-rf Ta?" SOS l^fcT ïïe verwoesïïïsg van Cuiaiana. Eene msand en elf dipen waren er verloopensedert de bevolking van Cumana zich onafhankelijk van het bestaande gouvernement van Ve nezuela en voor een federatief bestuur had verklaard. Het was den 'loden Julij de zoo scheen helder en liet was een der schoonste dagen van de verzengde luchtstreek de luisterrijke natuur scheen eene geluk kige toekomst te voorspellen, een liefelijk windje matigde en verfrisehte op eer.e aangeaame wijze de hitte vao hel jaargetijde. Het scheen of de natuur in haar prachtgewaad voor liet laatst de bevolkiog van Cumana op de bevaliigste wijze wilde toslagchen denzelfden dag, waarop zij onder de bouwvallen begraven zou worden. Niets konde doen voorzien, dal deze schoone landstreek, welligt het schoonste gadeelte van Venezuela, binnen weinige uren door een ver schrikkelijk ongeluk zou getroffen worden. Geen inwendig voorgevoel, die gewone voorbode van rampen geen enkel verschijnsel in de natuur vertoonde zich dat de op handen zijnde ramp voorspelde. Het was in den namiddag, een kwartie rover twee; de liefelijke zeewind, welke den geheelen dag gewaaid had ging eensklaps liggen en eene hevige wind vlaag uil hel westen verving denzelven. Op het oogenblik, dat deze verandering in de weersgestel Iheid plaats greep deed zich een hevige schok gevoelen de grond beefde en de gebouwen sidderden op hunne grondslagen. In het eerst geloofde men dat het een dier schokken was, welke men dikwijls in Cumana gevoelt, maar na verloop van weinige sekonden deed zich eene verschrikkelijke uitbarsting hooren het scheen als of de aarde uit hare loopbaan gerukt werd, niets kon zich staande houden alles werd door eene onweerstaanbare kracht neergeworpen. Te midden van dit ontzetlende gedruisch hoorde men slechts het gekerm der bevolking, die om geoade smeekte. Doch het was te laat, Cumaua was reeds onler deszelfs bouwvallen bedolven! Eene dikke stofwolk ver duisterde gedurende eenige minuien den dampkring, en toen dezelve verdween vertornde de geheele stad zich in een puinhoop herschapen aan het gezigt. Op de pleinen en straten vertoonden zich de raensehen die het ontkomen waren met bloe 1 en stof bedekt en door eenen doo- delijken angst bevangen, terwijl men van onder de bouwvallen het ge kerm hoorde van degenen, die hunnen laatsten adem uitbliezen. Men is niet in staat, naar waarheid der. toestand te beschrijven, waar in Cumana gedompeld werdzelfs de opgewondenste verbeeldingskracht kan zich naauweiijks een verschrikkelijker denkbeeld voorstellen. In den grond waren «ene menigte scheuren ontstaan. De zee die bij het be gin der aardbeving eenige ellen van den oever geweken was, keerde daarna met geweld terug en bedekte meerdan honderd ellen in den geheelen omtrek der stad met hare wateren. Er ontstonden eensklaps verscheidene bronoen en de Minzanares, die door de stad loopt, verhief zich in hetzelfde oogenblik verscheidene voeten boven haren stand. Geen enkel publiek gebouw in de stad is blijven bestaan; de drie kerken en even zoovele kapellen de kazerne der veteranen en artillerie, het hospitaal van liefdadigheid en dat der melaatschen het tolhuis, hel gouvernementshuis, het collegia, de brug, het fort St. Antonio, het co- leeiodat nog niet voltooid was, al deze gebouwen zijn in puinhoopen veranderd. Ook een aantal particuliere gebouwen zijn geheel en al inge stort, andere ten halve en ieder oogenblik dreigende geheel in te stor ten, terwijl de overige allen zoodanig uit hun verband en evenwigt zijn gerukt, dat zij noodzakelijk moeten worden neergehaald. Het aantal slagloffers kin nog niet met zekerheid bepaald worden doch het zal niet minder dan 600 bedragen; er is geene familie, die geen verlies te beweeaen heeft. De waarde der verwoeste eigendommen kan op eenige millioeoen geschat wordenin één woord, Cumana be staat niet meer. De oorzaak, waardoor een groot gedeelte der bevolkiog tijd gehad heeft zich Ie kunnen redden moet gezocht worden in de bijzondere construc tie der huizen, die geheel zijn ingerigt om ongelukken bij aardbevingen te voorkomen. De aan de natuurschoonheden zoo rijke, marktplaats Altenahr welke dikwerf door vreemdelingen van heinde en verre wordt be zocht, kan zich sedert korten tijd verheugen met een even bezig* tigingswaardig als nuttig kunstwerk. Eene springbron namelijk welke meer dan 80 voet hoog isis door de zorg en onder lei ding van den ijverigen burgemeester dier plaats, den heer Caspery aan den dag gebragt. Deze bron levert niet alleen de watermas sa, welke tot gebruik noodig is, maar zou ook bij voorkomenden brand met behulp van eenen slinger eene brandspuit kunnen vervangen. Al de kleermakers te Milwaukie zijn sedert eenige dagen opge staan voor hooger loon. Eene commissie van 18 hunner medge- zellen hadden onlangs eene conferentie met hunne employers. Zij verlangen 7,50 doll. (ƒ18,75) per week en besloten niet aan 'twerk te gaan voor aan hunnen eisch voldaan wordt. Hoe lang zij bij dit voornemen volharden en of zij hun doel bereiken zullenzal de tijd leeren. Een der oudste medische dagbladen la Gazetta des Hopitaux heeft van een geneesheer bij de parijsche hospitalen de toezegging verkregendat het jaarlijks van hem eene som van 10,000 fr. zal ontvangen, met het uitzigt, dat ook na zijn dood de gezegde som jaarlijks aan dat dagblad zal uitgekeerd worden. De edele gever maakt daarbij de twee volgende voorwaarden lo. dat zijn naam volstrekt geheim gehouden worde; 2o. dat een gedeelte, 3000 fr. besteed worde als belooning aan hendie zieh door hunne werken nittig gemaakt zullen hebben; het overige gedeelte, 7000 fr. zal dienen om het abonnement op gezegd dagblad te verminderen voor die geneeskundigenwelke minder in staat zijn deze abon nementskosten te bestrijden. Ondertrouwd J. P. B. de VRIES en M. HARKES. Helder, 21 October 1853. op Dingsdag den 25slen October 1853, des namiddags len 1 ure, len huize van F. LANDMAN, aan den Helder, ten overstaan van den Notaris J. SCHOON, van: Een HUIS en ERF, staande en gelegen in de Lan- gestraat aan den Helder, gcloekond C, No, 158, ka dastrale sectie A, No. 1817, grool 84 ellen 5 loebe- hooronde aan F. Conneman en T. Bohlen. Nadere informatie» zijn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. op het Maritiem Etablissement Willemsoord aan het Nieuwe- diep, op Vrijdag den 28 October 1853, des voormiddags len 9 ure, van; Eene zeer aanzienlijke partij HOUTWAREN, be slaande in: eiken en dennen Palen, Damplankon, Jufiers, Kolders, Deelon, Riglers, Kruiplanken, Krui en Steenwagens, Kalkbakken en Tobben; alsmede eene groole partij Brandhout, Rijs of Takkebossen, Palen, ijzeren Waterkislen, oud IJzer, Touwwerk en hetgeen verder Ier verkoop zal worden aangeboden; alles den 26 en 27 October, telkens van des voormiddags 9 lol 12 ure, voor eon ieder le bezigligen, op voornoemd Etablissement. HIEUWEDIEP BIJ C. BAKKER BZ, GEDRUKT BIJ 8. GILTJES.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 4