De locstellen zijn allen vervaardigd aan de fabiiek van sloom- en andere werktuigen, naar de plannen van den heer W. Weiier, onder wiens directio de opstelling ook plaats heeft. De hoeveelheid rijst met deze vier inriglingen kunnende go- peld worden, bedraagt per dag van 15 uren ruim 45,000 ned. ponden. Een van de vermaardsle overblijfselen der romeinsche heerschappij in Frankrijk, de tempel van Augustus en Livia te Vienno (in hel departement van de Isère) zal eindelijk worden hersteld, liet gouvernement en de gemeente hebben daartoe do handen ineengeslagen. Het eerste heeft voor dit doel eene som van 150,000 fr. bestemd, terwijl de stad zich verbindt het overige van de kosten te dragen. Ver scheiden gebouwen, welke dit schoone proefstuk van griek- sche bouwkunde aan het gezigt onttrekken zullen onteigend eri gesloopt worden. Te Morsain, bij Soissons, is in het huwelijk getreden Martin Parguin, oud 87 jaren en 6 maanden. Hij is vader en grootvader van 73 kinderen en kleinkinderen en heeft niet minder dan 100 neven en nichten, meest allen in die gemeente woonachtig. Zijne vrouw Vicloire Lapierre, is 73 jaren oud. Beiden sloten voor de derde maal den hu welijksband. Volgens beriglen van de Kaap de Goede Hoopdd. 23 Sept.had het terugroepen van de krijgsmagt en het ver- Jatcn des gebieds aan de Oranjerivier ontevredenheid verwekt. Macomo wenscht de Amatola bergstreek in bezit te nemen, hetgeen door den generaal Calchart werd geweigerd. Tusschen het Groote Meer en de Walvisch-baai was door de woestijn eene gemeenschap geopend; in 15 dagen had men dien afstand volbragl. De pogingen om steenkool te vinden wa ren mislukt. Onder bet vee was eene ziekte uitgebarsten, welke men meende uil Holland afkomstig te zijn. Men had een nieuwen weg geopend tusschen do Kaapstad en het rijke graanbouweude landschap Worcesler. De beriglen uit Rome van 20 October melden, dat op de begrooling de noodige som zal afgenomen worden, ten einde de granen op een gematigden prijs op de markt der stad te houden. Er was ook eene commissie van 3 leden benoemd, om een onderzoek te doen naar de eenvoudigste en doelmatigste middelen lot beveiliging legen bedrog, op dat gezegde maatregel ten bate strekke van de inwoners en niet ten voordeele van de speculanten. De uitvoer van granen te Egypte is verboden lot dal 400,000 ardebs van den nieuwen oogst zullen zijn ver scheept. Er zijn beriglen ontvangen van Bombay, loopende tot 28 September. Bandieten horden doortrekken het land van Birma. Het oprukken der engelsche troepen is onvermijde lijk. In een lidoedigen strijd, welke tusschen de inboorlin gen en de Arabieren plaats vond, hebben de laatstgenoemden het onderspit gedolven en zijn teruggeslagen. Twee engel sche officieren zijn daarbij gedood. Volgens berigt uit China, hebben voortdurend gevechten plaats, welke tot geen uilkomst loiden. Een hamburgscbe reeder heeft een oorlogschip, de Frcia voor ongeveer 40,000 (holl.) van dc deenscbe regering gekocht. Deze bodem, als koopvaardijschip geme tamorfoseerd, zal van Koppenhagen naar Londen vertrek ken, alwaar hij, naar men zegt, is gehuurd voor eene reis naar Californië; de huurprijs is 112,500 (holl.) Een ijzingwekkend voorval heeft de stad Auxerre in verslagenheid gedompeld. Donderdag ochtend vond men op de openbare wandeling het lijk eener vrouw, zonder hoofd. Het van den romp gescheiden hoofd werd weldra op den grond der sloot, die langs de wandeling loopt, gevonden, verbor gen onder eene hoop Idadcn en mos, en in een staat die aanduidde, dat het reeds eenigen lijd daar gelegen had. Bij het gereglelijk onderzoek bleek hel, dal deze ongelukkige de vrouw was van zekeren daglooner, Frederic Savadou. Voor den regler geroepen, verklaarde Savadou, dat zijne vrouw in den nacht van 5 dezer, de gemeenschappelijke woning had verlaten en dal hij haar niet had terug gezien. Do vermoorde was 27 jaren oud, moeder van twee kinde ren, en leidde eene nog al ongeregelde levenswijze. Zij har) reeds meermalen haren echtgenoot verlaten hare be trekkingen met een onder-officier hadden herhaaldelijk huiselijke twisten veroorzaakt. Den 5den kwam zij zeer laat te huis, waarover zij van haar man ernstige en wel verdiende verwijten ontving. Wal is er in den volgenden nacht geschied? De ongelukkige is verdwenen en haar dood is waarschijnlijk het gevolg eener misdaad. Savadou is voorloopig in verzekerde bewaring gesteld, De N. Rolt. Ct. deelt hel volgende berigt mede uit St. George d' Elmina, 8 September: De bevolkingen van hoilandsch en engelsch Saccondée hebben dezer dagen, hij hel maken van kostuum, in dron kenschap verschil gekregen, en dit heeft aanleiding lot een hevig gevecht gegeven, waarhij de chamasche bevolking de hoilandsch saccondesche ter hulp is gekomen en engelsch Saccondée verwoest en verbrand is. Wederzijds zijn eenigen gesneuveld en velen gewond. De geheele engelsche bevol king was gevlugl, doch groolendeels na een paar dagen wcêr teruggekeerd. Thans is men weder kalm; want de negerhoofden van Saccondéo en Chama zijn op dit oogen- blik in arrest op het hoofdkasteel alhier, terwijl ook de en gelsche chefs naar Cape-Coasl zijn overgevoerd. Deze zaak kan nog al tol vele moeijelijkheden aanleiding geven, daar de Engelschen natuurlijk schadevergoeding zullen erlangen en de negerbevolking van genoemde plaatsen niet rijk is." De Monileur meldt, naar luid van een berigt des franschen consuls te Bucharest, dd. 25 October, dat 2 russische sloomboolen en 8 kanonneerbooten den 23sten heb ben getracht den Donau over te steken, waarbij zij hevig zijn beschoten door de kleine lurksche vesting Isaclcha op den regteroever der rivier. De kolonel komroandant der floltilje, 3 officieren en 2 matrozen zouden gedood en 50 man gekwetst zyn. De Russen zeggen, dat hel hun gelukt is Isaclcha in brand te steken. Wat de jongste beriglen omtrent de levantsche kwestie betreft, bevestigen die, welke te Marseille uit Kon- stanlinopel van 15 Oct. zijn oDlvangen, die, welke over

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 2