GEMENGDE BERIGTEN, Allerlei. volslagen weerloosheid, waartoe ze vervallen was, geheel is opgebouwdzood.it zo thans, naar het voorbeeld der engelsche marine is georganiseerd. De turksche vloot is voorzien van geschikte zeelieden en soldaten. I)c bemanning is 18,700 koppen sterk. Het egyptwch eskader, dat door den onder Koning ter beschikking van den Sultan is gesteld, beslaat uil 5500 man en 600 stukken geschut. Te Berlijn is eene gioole werkplaats daargesteld voor uit de gevangenis ontslagenen, die eldeis geen weik kun nen vinden. Er is plaats voor 350 weiklieden. De gebou wen ziju door hooge muieu algeslolen. De werklieden woiden in dezelve onderhouden en moeien er womn; zij moeten zich vóór de opname voor den tijd van 5 jaren in dienst stellen in 'l gebouw en zich oi derwei pen aan bel vastgestelde reglement. Vier bil liothckcn zijn er rloor eenige boekhandelaren en burgers opgerigt lepaaldelljk voor den arbenb i den stand Die bibliotheken bevallen reeds meer dan 10.000 deelen Bij elke bibliotheek is eene verwarmde leeszaal, die doo< do werklieden goed vvortll bezocht. lu de van vvege het Fransche gouvernement Ie Hu ningen in den Elsas rlaargestelde iiing'ing vcior rle kunslliia tige vischleilt, h< ell imn thans 200 000 bevruchte lijeiei. van zalmm uil den Khijn en van forellen uit Zwitseilaoil In eene dergelijke irrigtii.g op kien ere sr haal die Ie Ba rijs beslaat, zijn 100.000 rijcren van (Inzeilde viscbsornl Daar eeltige dl pailemnlsiadi li gidtlsolliinen hebben bi -f hik baar gesteld lei lepioeving van de kuuslinaiige visihiiell zijn de prefecten dier depare mentt n van guiivciM mi nis wegé aangeschreven op Ie geven, hoe veel visseheiijeu ..au hun departement uit de lijks-inilglingeu zouileu moeien worden toegezonden. Ilurgerlijke ütaiid van - 6 \ovendier3 Sïecember GEHUWD: C. van Megen en J. Esbaeh. bEVALLEN: G Korft' geb. Boon, D T. Hemelrijk geb. Blom, D C. Caarls geb. Harkes, Z. A. J. Lippe geb Fennriing, Z. OVEBLEDEN M. Nannings, 27 j. N. Klaver, 24 j D. Duiuker 61 j. S D. Korper2 m. J. Eriedrich- «en 38 j. De Tinken hebben een lussisch ooilogschip genomen en de bemanning te Koiislaiilinopel aangetnagt. Gevraagd een solo-kleppen-homuisl en een snlo-liomhomst bi) 1. reg. infanteiie te Maaslucht. (Opr. 281) Aangeboden 5 gerei, zusteis lol de waai neming eener bewaaiscbool. (bi.) Gestolen uit den nieuwwalvriiigsveldschenpolder een isabt-lkleurig ruiupaaid, gelijkt.indsmet een kleine kol vóór deli kop en zwarte manen tu staart. (ld.) Koningin Victoria heeft voor 8 weken den rouw aangenomen wegens 'loverlijden van II. M. van Portugal. Te Biusscl IS eene mevrouw overleden van 100 jaren. Te Bergen in Hene gouwen heelt het jl. zaluidag zwaar gesneeuwd. De Pallas is op ministeriële aanschrijving geheel onttuigd moeten worden. De financiële toestand der Verhevene Porie be gint met eiken dag ineer bekommerend Ie worden. De O Koning heelt de leden van de rekenkamer bij zich teil eten gehad, Prins en prinses Frederik zijn gerepalriëerii Luuleiis berigtcii uit Ternale is aldaar zeker tabelloieesch roovershoold met ziju gevolg, bestaande uit 40 mannen en 72 vrouwen en kinderen, tot onderwerping gekomen.To Goikurn is een nieuwe korenbeurs geo|>eud. In Napels beeft men tusseben Acerno en Scavati, aan de oevers v.u» den Sarno, eene oude stad Ier diepte van 3 a 4 voel onder de narde opgegraven. De keizer van China is den 2 Aug. uil zijne residentie aan de haal gegaan, koers zettende naar Tarlanje; de insurgenlen waien hem «ligt op de hielen. Te New-Yuik wordt een legerkorps gevormd om den Sultan te assisteren. De heriglen uil Portugal maken gewag van een opstand legen het regentschap. 1 N Cf JE Z O ft 1» K IV Voor den onbevooroordeelden beminnaar van echte klassieke muziek, leverde de avond van den lsten Decendier alhier een kunstgenot op, dat voorzeker lang in geheugen blijven zal. Onze pen is te zwak den geheelen indruk weer te geven, dien wij ontvingen en moeijelijk valt bet ons reeds te bepalen, wat wij bij den lieer Servais meer moesten bewonderen, zijn krachtig, veel omvattend basgeluid, dan wel de gemakkelijke en juiste wijze van uitvoering of de warme en gevoelvolle voordragt, waaimede hij de stukken ziner smaakvolle keuze aan het publiek deed liooren. Openlijke buide zij bier toegebragt aan den beer Coster, die zijn roem als voortreffelijk pianist volkomen handhaafde. Wij danken hem, èn voor den belangeloozen ijver, door lierri aan den dag gelegd, om ondanks de gedane tegenwerkende pogingen, aan ons publiek gelegenheid te geven de zeldzame talenten (les heeren Servais te bewonderen, èn voor de bereidwilligheid door hem ge openbaard om met zijne beide zonen liet genot van dezen feest avond te verboogen. Ook aan de beide laatsten zij onze regtmatige hulde toegebragt. Beide hebben getoond, dat zij Beethoven begrepen. De jeugdige violoncellist overtrof aller verwachting en belooft veel goeds in de toekomst. Bij zijnen goeden natuurlijken aanleg en de grondige opleiding hem geworden, kan hij bij volhardende studie, eenmaal eene eervolle plaats in de rei der grootere kunstenaren innemen. Jongeling! Besehaam onze verwachting niet. Het publiek heeft getoond dat het ware verdiensten op prijs weet te stellen, goede smaak en echten kunstzin bezit en het waarachtig sehooue en verhevene der klassieke meesters weet te erkennen en te waarderen. De eeuwig sehooue trio's van Beethoven misten nu ook hunne uitwerking niet, terwijl de heer Servais, onder herhaalde toejuiching, het 2e No van het programma le Moiue van Meijerbeer herhaalde en onder dav'rend bravogejuie.il werd teruggeroepen. Met genoegen hebben wij vernomendat het plan bestaat ora bij genoegzame medewerking een tweede concert te geven, waarop andermaal gelegenheid zi|n zal de bijzondere verdiensten van den heer Servais en van de heeren Coster te bewonderen, wij juichen dit voornemen van harte toe en vertrouwen dat eene talrijke deel neming de spoedige verwezenlijking daarvan zal bevorderen. 1 December 1853. Eenige liefhebbers van klassieke muziek Onlangs zijn op de grenslinie tusschen Perzië en Turkije do overblijfselen van het oude paleis Suzan gevonden, waarover in do boeken van Esther en Daniël gesproken wordt, mitsgaders de grafstede van den profeet. De localiteit stemt overeen met de aan-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3