wedijveren, met die uil Frankrijk, Belgie en Duilscliland ingezondenmaar indien er voor hel artikel vensterglas een prijs ware uitgeloofd geweest, deze aan het nederlandsche tabriekaal zoude toekomen. Op donderdag avond, 1 Deccember, is in hel lees kabinet van den Vriend van Armen en Fvijken" te Am sterdam een aanvang gemaakt met onderlinge zanienspre- kingen, even als in vorige jaren. I)e heer Hartman beeft daarin betoogd het hooge nul van eene beteremet de be langen der gezondheid overeenkomende inrigting van woon huizen, en tevens beloofde hij in volgende bijeenkomsten eenige wenken mede te deelen, die daarbij in acht hehooren te worden genomen. Gister avond is in hel voormelde leeskabinet gesproken geworden over hel galvanismo in betrekking tol den electro-magnelischen telelegraafwaai hij proeven ter opheldering werden genomen. Men meldt de volgende diefstal Ie Gent gepleegd: Een fatsoenlijk gekleed persoon kwam bij eene werk vrouw, die alleen te buis was, en bood haar een paar broodkaarljes aan, zeggende, dal hij liever verkoos dezelve aan een behoeftig huisgezin, dan aan bedelaars te geven. Hü vroeg haar verder, of zij de hrooden dadelijk wilde gaan halen en ze medebrengen om ze hem te laten zien, daar hij reilen had om Ie vermoeden, dat zij niet van die goede hoedanigheid zonden zijn, als waarvoor dezelve aan genomen waren te leveren. Zonder argwaan begaf zich de vrouw op weg, maar toen zij niet de hrooden terugkwam was de weldadige man verdwenen, te gelijk met hel koper werk en allo draagbare voorwerpen van waarde, die zich in haar huis bevonden. Men berigt van Soerubaija dal zich aldaar het vreem de verschijnsel voordoet, dat Javanen plotseling dood ter neder vallen. Zulks heelt onder anderen op den 17 Sept. digt bij de woning van den Wedono plaats gehad, alwaar twee vrouwen zich hadden neergezet, die dadelijk daar hel levenslicht uitbliezen, terwijl op den 19 Sept. dat onheil mede een Javaan op Simpang is overkomen. Uie noodlottige veisrhjjiiseleii worden voornamelijk toegeschreven aan de ondragelijke, geest en ligchaam afmattende en drukkende hitte, die thans te Soerabaiju heerscht. De bekende Ben Ayet heelt van Marseille zijne drie vrouwen, welke uit Tunis unlvlugt zijn, naar Parijs mede genomen. Deze drie afrikaan«ohe dames hebben Iraiisrbe kleeiling aangenomen en reizen zonder sluijer. Men zegt, dat de Bey van Tunis woedend is, daar hij, deze drie vrou wen als onderpand gehouden hebbende voor de schatten welke bij beweert dal zijn ez-inimster Ben Ayet hem onlsto len heelt, thans ook het uilzigt, om zijn geld terug Ir krijgen, door de onlvlugling der drie scliootien verloren heeft. Dezo laatste schok heeft zeer zijne gezondheid be nadeeld, welke reeds wankelende was sedert een paar aan vallen van beroerte. Er worden thans, zoo leest men in den Globe, ver bazend groote hoeveelheden eijeren uit Spanje en aardap pelen uit Portugal in Engeland ingevoerd. Engelschen hebben zich in Portugal gevestigd alléén met het doel, om aldaar aardappelen le leien voor den uitvoer. Niets dan veiligheid van leven en have en spoorwegen is in die heide lauden noodig voor engelsehe kapitalen en onderueminsgeestom de onuitputtelijke rijkdommen dier lauden te ontwikkelen. Geloofwaardige beriglcn uit Wcenen over den ge zondheidstoestand des tuikschen legers, hangen een treurig tafereel daarvan op. De talrijko zickendepóts in het lurk- sche leger waren reeds in de eeiste week van Nor. opge vuld. Bij de gewone plagen van de lurksche troepen, cholera koortsendyssseuterielongontsteking en rhumalis- mvis waren nog bijgekomen typhus en verwondingen in alle vormen en de honger; men kan er nog de votsl bijvoegen. De bekwame bevelhebberOmer Paellahad zich alle mo gelijke moeite gegeven, om hulp van Varna en Korisluntinopel te erlangen; maar de weergesteldheid en de onhegaanhuro wegen, len gevolge van de regens, stormen en sneeuwvallen enz., maakten allen vervoer onmogelijk. De organisatie van de geneeskundige dienst is het zwakste gedeelte van hel tmksche krijgswezen; bij de gevechten bestoud geen regel matig verband, van eene doelmatige ambulance is geen spoor; de Oosterling wil, wanneer hij gekwetst is, niets weten van operatien, zoodal reeds daaraan meer dan de helft der gewonden bezwijkt. De jongste indische bladen geven een omstandig ver haal van liet uiteinde van Onla-Mahomeddie unlangs den kolonel van de britseh-indische krijgsmagt Mackcson ver moord heeft. Hij is den lslen Oclober te Peshawur opge hangen aan eene galg, die opgerigt was voor het huis, al waar hij do misdaad had gepleegdvervolgens is het lijk verbrand en de asch in een moeras gestrooid. De maho- medaansche bevolking der stad vierde den dag mei een algemeen vasten en met gebeden voor den moordenaar, daar iemand, welke op die wijze verbrand is, volgens do meening der inboorlingen, alle aanspraak heelt veiloren om iii het paradijs toegelaten le worden. In den Courrier des Etals Unis leest men de beschrij ving van een nieuw, zeer schrander uitgedacht middel, om gezonken vaartuigen naar boven te halen. In het 15 voel diepe Atlantic Dok was eene zwaar geladen kanaalboot ge zonken. De uitvinder van dit middel, de heer Forman, deed aan weeiszijden van hel vaartuig zes ledige olievaten bevestigenvan onderen van eene opeiiiug voorzien, Eene buis van gulta percha werd vervolgens zoo wel met de vaten als met den toestel van gecomprimeerd gas in verband ge- hragt. Zoodra de kranen waren geopend, werd het water met onweerstaanbare kracht uit do vaten geperst kwam de boot in beweging en vertoonde zich weldra, onder het gejuich der talrijke toeschouwersaan de oppervlakte van het bassin. De beer Forman wil nog groote verbeteringen in zijne uitvinding maken. Een dagblad van Albany vermeldt het overlijden van een Duilscher, Schurriann genaamd, die 25 jaar geleden eene belangrijke som geld aan een hamburgsch handelshuis had ontvreemd en naar Amerika was gevlugt. Hij kucht te Albany twee huizen, die nog voor dal hij ze verzekerd had, afbrandden. Dit als een wenk des Hemels aanraer-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 2