GEMENGDE BERIGTEN, kendebesloot hij het overige van zijn leren aan arhcid en spaarzaamheid te wijden, len einde het gestolene terug Ie kunneiC geren. Hij nam een anderen naam aan en iri vijf jaren lijds had hij met eene sigaren allanc 14,000 dollars gewonnen, nagenoeg de som met de intrest, welke hij aan zijne patronen had ontvreemd. Dit geld zond hij naar Hamburg, doelt de zoon des huizes wilde de intrest, ten bedrage van 3700 doll, niet aannemen. Uit Chili wordt gemeld, dat de gouverneur Philippi van de kolonie Pnnlo Areuas, nabij de straat van Magellaan naar het noorden getogen zijnde, om steenkolenmijnen op Ie sporen, met af zijne reisgenootenwaaronder een duilseh kunstenaar, door de Indianen is vermooid geworden. Een O ter hunner opsporing afgezonden officier en zeven soldaten ondergingen hetzelfde lol. De jongste beriglen uit Koiislantifiopel, over Murseille ont vangen, bevestigen de vroegere lijding aangaande voordeden, door de Tui ken op de azialisehe grenzen behaald. In deze beriglen wordt van de verovering van een fort Akaltisch ge spioken, hetwelk m andere In riglen Akiska woidt genoemd. Buitendien wordt in die beriglen gcspioken van een gevecht Op 4 Nov. bij Bayazip; deze plaats werd genoemd, volgens de Irausche PiesseBezazyden. Hel is bijna onmogelijk mis slagen Ie veimijden in hel inededeelen van ooslersche namen, daar zij niet alben bij liet overbrengen erg verminkt wor den maar buitendien deze namen cp de kaarten zeer ver schillend gespeld worden. De bovenvermelde beriglen «lee- len ook de strekking mede van twee redevoeringen, welke lord Sliatlort de Redcbffe en de Sultan gebonden hebben, bij gelegenheid «lat de i flicieren van het engelsche eskader aan «len Sultan zijn vomgesteld. Daarin woxlt heihaald, dal men den ooilng niet vreest en alles in tiet werk moet stellen om den vrede Ie veikrijgen, die bestaanbaar is niet de onschendbaarheid on onafhankelijkheid «les rijks, enz. Dir le/.er kan het oveiige gemakkelijk aanvullen. Maar, zoo als men weet, men denkt bijna niet aan oorlog, en twijfelt nagenoeg aan «len vrede, sedert het zenden van vre. desvoorstellen naar Konslaiitinopel. Men wilile zelfs te Parijs welen «lal «Ie Czaar er reeds in toegestemd had om een gevoliriagligde naar het congres, dat liet geschil in orde rouile brengen, te zenden, op voorwaarde, dal Turkije van zijne zijde er ook een wil zenden. Zal de Czaar na «Ie in neming van Akiska zoo schikkelijk gezind blijven? Overi gens weel men niets naders beticflemle de bewuste voor stellen. Volgens beriglen uit Weeneri van 5 Dcc. zoude eene depêche uit Pucharesl van 3 l)ec. melden, «lal de russi- sche troepen zich naar hunne winterkwartieren beginnen te rug le trekken, hetgeen alle vrees voor verdere krijgsope ratie» gedurende het loopende saizoen zoude verwijderen. Een brief uit Konstauiinopel meldt, «lal «le grieksche pa triarch den Sultan verzocht heelt, hem naar «le legerplaats van Adiianopel te mogen volgen, ten einde daardoor te tooneudat do grieksche kerk liever onder «Ie bescherming van den sultan wil blijven dan zich onder die van Rusland stellen. Burgerlijke Stand van 3 IO ïfeeeniber 1S53. GEHUWD: S. Esbach en IJ. Pietersen. A. Kluit cn C. van Oostenbrugge. C. Siedenburg en A. M. Bos. BEVALLEN: N. Snijder geb. Krijnen, Z. M. C. de Zwaan geb. Broekhuizen, Z. W. Been geb. Meijvogel, Z. L. Ban geb. de Waard, D. T. Wiggers geb. Blom, Z. T. de Haan geb. Vos, Z. A. S. Zeiske geb. Gruschke, Z M. van «Ier Oord geb. van der Hoeven, D. M. Krul geb. Wurkum, D. C. Gomes geb. Dito, D. D. Edelenboseh, D. OVERLEDEN: J. Wartenliorst, 4 m. H. van der Hulst, 4 j. A. H. Loovenstijn52 j. W. van Duuren, 16 d. P. Liphuijsen, 48 j. G. van der Velde, 68 j. Ambtshalve ingeschreven: 1. De ministers van ooilog en marine, de militaire opper bevelhebber van Indie, benevens vele generaals hebben by Z. M. gedineerd. Prins Fiederik heeft eene gioole jagt- partij gehouden op zijne goederen aan «len leidschi-n weg. lu de provincie Drenthe worden vele kueijen door «le commiezen benaderd. Op til een of- en tl«f< nsn f ver bond tusschen Engeland, Frankrijk, Sardinië en Spanje, Te Londen lleblen vele politieke vliiglelingeti de vpij.iring der poolsche revolutie gevierd inel toespraken en rciievoiitn» gen legen hel despotismus. Aan hel irausche hof wordt eene gestrenge elikelle iu acht genomen. Te Nui.es is een luchtschipper op de terugreis door 't schommelen van zijn ballon over boord gevallen en dood wedergevomten. De airondissemcnts-regtbank te Hoorn heelt eene «laine, welke hare dienstbode had mishandeld, veroordeeld lot ƒ3 boete en in de kosten der procedure. Te Bieila is een jongentje van 3 jaren verbrand, terwijl de moeder zich verwijderd had. Hel stoffelijk overschot der koningin van Portugal is den 29 N'ov. ter aarde besteld. Bij «ie De- «lerrisvaart is een sukkelend oud man, volgens veiklaring ih-r Innen, van honger gestorven. Te Adriuuopel is een Turk Ier dood gehragt, omdat hij den profeet had gelas terd, Te Kamjieu is eene jonge dochter door 'i ijs gezakt en verdronken. Eene vreemdsoortige schuld. Drie reizende sludenlen op het punt van hunne beslemming le berei ken hadden geen «ooden duit meer in den zak. Alles was verleerd, en locli wilden zij nog het veile «ter aarde genielen. Zij meenden, dat zij dn.ai in, zonder geld, ook wel zouden slagen en Irnden eene herberg binnen waar zij tol bun groot genoegen de kasteleines alleen aanlrot- fen. Zij alen en dronken luslig, en voerden onderwijl, iu zeer geleerde uitdrukkingen een gesprek, waarin zij beweerden dat de wereld reeds duizende jaren oud was en dat, na iedere zes duizend jaren, op eiken dag en elk uur, alles weer zou zijD, als bel ihans was en vóór zes dui zend jaar geweest was. »Ja," zeide eindelijk een van hen lot de kasteleines, die breijende aan het venster zal te luisteren, »dal kunnen wu uil onze geleerde boeken alleen weten." Hietop durfde de tweede beweren, dat het hem voorstond, vóór zes duizend jaar, reeds eens in deze zelfde herberg geweest te zijn en hel lieve, aanvallige gelaal der kasteleines nog wel le kennen. Zondanig ging het gesprek nog lang voort en hoe meer de kasteleines alles scheen te gelooven hoe lusliger de Iteeren de wijntlesch aanspraken en de carbonaden alie eer bewezen, tot dat hunne rekening ongeveer twintig gulden beliep. Toen zij genoeg gegeten en gedronken hadden moesten zij eindelijk met hunne krijgslist voor den dag komen.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3