HOI li Él] MUHIÜLÉ, Allerlei. VERGADERING A d v e r l e n i i n Op vereerend verzoek. Iloor eeos mejufvrouw 2eide de een het is op dezen oojjenblik met onze bt-urs slecht gesteld want er zijn zoo veel heilige huisjes langs den weg. 1) iar wij echter in u cene verstandige vrouw gevonden heb- beu zoo hopen wij ook, als oude kennissen, krediet te hebben, en, zoo gij dat goed vindt, zullen wij over zes duizend jaar, de veiteiing van heden, te gelijk niet de nieuwe betalen." De verstandige vrouw had hiertegen nieis in le brengen en was zeer in baar schik dat de heeren tevreden geweest waren. Maar terwijl de studenten zich reis- vaaidig maakten, ging de vrouw des huizes ongemerkt naar de deur, en "verzocht toen, dal de heeren zoo goed zoulen zijn, om eerst ongeveer twintig gulden vertering te betalen, <1 ie zij, zes duizend jaren geleden, gemaakt haddenop grond dat liet toen juisi zoo gegaan was als nu. Tot haar geluk trad de schout v^n hel dorp met twee stevige vrienden binnen om een lleschje le knappen en hoe onaangenaam onze stu denten dit vonden weid thaos ainbshalve beslist, dat zij hunne oude sehuld onmiddblijk belden of hunne overjassen, die nog vrij nieuw waren, tot pmd geveu zouden. Daar de beurs plat was, moest dit laat ste wel geschieden, en de kasteleines beloofde 0111 na zes duizend jaar, alles weder behoorlijk terug te geven, als zij dan beter bij kas niogleu zijn. In schulden te geraken is vrij gemakkelijk maar er uil te komen is eene groote kunst. Niemand kan dit door borgen gedaan krijgen/ men moet opsparen en daaitoe veel werken, maar geen geld opoemen om het met inieresi leiug te geven. Men moet meer geld verdienen en minder dan vroeger uilgeven vroeger het werk beginnen en het later staken en dus zoo wel tijd als geld opsparen. Handel zoo, blijf uit de handen van geldschieters, drink water, en zoo doende zult gij u spoedig bevrij den van den molensteen der schulden, die u aan den hals hangt. Het vermaarde schilderijen-kabinet van het parlementslid Thomas Baring zou onlangs bijna geheel vernield zijn geworden door de onvoorzigtigheid eener dienstmaagddie bij het sluiten der vens terluiken met het licht te digt bij een divan kwam. Naauwelijks had zij de zaal verlaten of de vlam barstte uit, die spoedig werd ontdekt, doch toen reeds al de schilderstukken op de muren prij kende, in jammerlijken toestand verkeerden en de meubelen ver brand waren. Gelukkig had rnen eenige dagen te voren de oude stukken der italiaaiisehe en spaansche scholen en de kunstwerken der hollandsche en belgische meesters die deze galerij zoo beroemd maken, uit de zaal genomen; zij hebben echter in het belendend vertrek door de hitte een weinig geleden. De schilderijen die het meest beschadigd zijn, zijn van levende meesters, die alzoo hunne werken zelve kunnen herstellen. Het kabinet is verzekerd voor 30,000 p. st, naauwelijks een tiende van de werkelijke waarde. Op aanbeveling van den hooglecraar Liebig, wordt thans in Zuid-Duitschland een zeer voordeelig gebruik gemaakt van de zoo genaamde wilde kastanjes, die tot dusverre als nutteloos weiden weggeworpen. Uit de pit of kern wordt thans op zijne aanwijzing stijfsel, uit de loog zeep en uit de schil eene fraaije bruine verf stof vervaardigd. Voor de behoeftige klasse is het inzamelen dier kastanjes zeer winstgevend, daar het schepel vrij hoog betaald wordt. De werken aan het kristallen-paleis, 't welk te Parijs in de Champs-Elysées wordt gebouwd en aanvankelijk ingerigt voor de in 1855 aldaar te houden algemeene tentoonstelling van nijverheid worden thans weder ijverig voortgezet. Gedurende geruimen tijd is het werk geschorst geweest, en heeft men zich genoodzaakt ge zien, een gedeelte van het gebouw, als niet hecht genoeg, af te breken. Bij het laatste bezoek van den koning van Pruissen te Halle, werd onder anderen ook de bekende hoogl. Leo aan Z. M. voor gesteld. «Ik heb u eerst onlangs gezien; mijn waarde professor, zeide de koning, en mij zeer verheugd!" Ik wist niet, ant woordde de hoogleeraar, dat ik deze eer gehad had." Ja, zeide de koninghet is toch zoonamelijk in de Kladderadatsch" (de berlijnsche Charivari.) De hoogleeraar boog beleefd maar zweeg. Men komt mocijelijk af van de bloedverwanten eener vrouw, zoodra zij eeus op een mooi voetje in huis zijn; van eene doch ter, die lispt of loeiisch kijkt: van het denkbeeld, dat men oud wordt; van liet vermoeden, dat men in ecu logement bedrogen wordt; van het geloof, dat een dom, klein kind niet het aardigste en verstandigste is dat er leeft vau een valsch bankbriefje aan de nyderlandsche bank; van een tafelschuimer, zoodra hij ziet, dat de tafel voor het diner gedekt is; van een rookenden schoor steen van een wrat of knobbel op den neus van de gewoonte oin te vloeken, als het eten niet op zijn tijd gereed is; doch een en ander beteekent niets tegen de jaloerschheid van eene vrouw, wanneer daartoe aanleiding gegeven is. Een geneeskundige commissie te Londen heeft 58 monsters sigaren aan een naauwkeurig onderzoek onderworpen, waarvan al leen drie vrij van alle vermenging zijn bevonden. Er was een pakje bij, dat vervaardigd was uit aanveegsel, kalk, appelenschil- len en afval van tabak. Twee andere waren met hooi opgevuld. van den RAAD der gemeente Helder, op Dingsdag den 13 December 1853, des avonds te 7 uur. Ondertrouwd: l. J. K.UNEMAN en I. iW. C. van BRUGGEN. Willemsoord, a.m het Nieuwediep 7 Dec. 1853. Eenige kennisgeoing. Getrouwd A. DENIJS DEBORA BROUWER. den Burg op Texel, 7 December 1853. lieden verloste voorspoedig van een welgeschapen ZOONA. LEIJER geb. BORST. Purmerënd, 4 December 1853. Heden verloste voorspoedig van een ZOON, J. BOLL, Echigenoote van W. de JONG. Nieuwedikp 8 December 1853. Diegene die iels beeft te vorderen van of ver schuldigd is aan de nalatenschap van wijlen den heer J. MOtLENAAR, gelieve daarvan opgave ol be taling le doen, vóór ol' op den 31 December 1855, ten huize van J. ZOETELIEF, Mr. Smid le Oudeschild op Texel. op Woensdag den 14 December 1853 des avonds ten 7 ure, in hel lokaal Tivoli te geven door den Heer W. SERVAIS, baszanger aan hel conservatoire le Brussel en den Heer W. COSTER muziekmeester te Alkmaar. NIKUWKDIEP III C. BAKKER BZ, GEDRUKT BIJ S. GILTJES.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 4