veer op Zwollo werd verdaagd tol eene volgende zitting, om inmiddels bij de Leden ter lezing te worden gezonden. Ilel reglement voor de bank van leening werd artikels- gewijze voorgelezen, met algemeene stemmen goedgekeurd en besloten dat Burgemeester en Wethouders sollicitanten voor de betrekking van lombardhouder zullen oproepen en deze aan den Baad aanbieden om daaruit eene keuze te doen. Aan den hulponderwijzer J. Hoek werd eervol ontslag verleend uithoofde van ligchaamsgebreken. Aangaande hel request van den waarnemenden onderwijzer iler franscho school, G. J. Blok, houdende verzoek om lot definitief taalonderwijzer te worden aangesteld, werd hel be sluit genomen om aan den Minister van binnen), zaken dis pensatie van 'l vergelijkend examen Ie verzoeken, ten einde aan hel verzoek van genoemden onderwijzer gevolg te kun nen geven. De heeren C. Bakker Bz.P. B. Reeringh en P. A. Beets werden benoemd lol eene commissie om Ie onderzoeken of het openbaar onderwijs in de gemeente vatbaar is voor ver betering in verbami uiet minder bezwaar voor de gemeentekas. Betrekkelijk de rekening van .1. Schram, voor inkwartie ring van uit ludie lerugkeerende militairen, werd besloten aan Gedeputeerde Stalen magliging te verzoeken om deze som uil do post van onvoorziene uitgaven te voldoen. De conceptverordening op ije plaatselijke belasting op de honden werd gelezen en na eenige wijzigingen goedgekeurd. De Voorzitter deed verder mededeeling van eenige inge komen stukken, waarna de vergadering werd gesloten. Onze Lezers, die de soiree magnélique hebben be zocht, zullen zich nog met genoegen herinneren de sterke proeven, door den heer Siemelink uitgevoerd. De bijval en belangstelling, aan de voorstelling van dien vermaarden magnétiseur geschonken, waren zoo groot, dat verscheidene bezoekers hun verlangen om eene tweede voorstelling te kennen gaven. Hel is cp dit vereerend aanzoek, dal de heer Siemelink andermaal eene soirée magnélique zal geven en wel den 20 Jan. e.k. in het lokaal Tivoli, waarop hij, naar wij vernemen, met zijne somnambule en magnetische instrumenten zal werken en de gelegenheid lot onderrigt voor heeren liefhebbers openstellen. Naar men verneemt zijn door mejufvrouw Elders en den heer Leichpogingen aangewend om, onder medewer king van eenige notabele ingezetenen dezer gemeente, eene loterij tot stand te brengenen uit derzolver opbrengst den grooten nood der armen, by koude en duurte, le helpen lenigen. Mogen hunne pogingen velen aansporen om daartoe het hunne hij te dragen. Naar men verneemt, zal, met den 1 Mei aanstaande, alhier in garnizoen komen een bataillon infanterie, ter ver vanging van het te dezer plaatse gedetacheerde detachement van het 2de regement infanterie, en gekazerneerd worden in de kazematten van het reduit van het fort Kijkduin. .Gisteren namiddag is door de stoomboot Texel, kapt. T. Melz, eene schuit, geladen met turf, en bestemd naar Texel, >an hel Balgzand afgehaald, alwaar zij sedert zes dagen in het drijfijs was zittende, en te half acht in de haven gebragl. Door hel over boord werpen van hel boven ste gedeelte der lading, gelukte het dezelve door middel van trossen vlot te krijgen. Do ijverige en welbestuurde pogingen van den kapitein der stoomboot verdienen allen lof. In den nacht van 11 op 12 dezerkwam de dili gence Concordia nabij de kerk le Smilde, alwaar de con ducteur aangeroepen werd door eene omstreeks zestigjarige dame, die op reis naar de Nieuwe Pekela en zich mevrouw Visscher noemde. Zij bood den conducteur 25 cents, om mede naar Assen te rijden, doch op zijn antwoord, dat hij haar niet kon medenemendan voor de gewone vracht, zeide zij dat zij dan le voel zou gaan en er even spoedig zou wezen, als de diligence. En werkelijk was zij niet al leen met den wagen gelijktijdig te Assen, maar deze altijd te voet vooruit, tot groole verwondering van allen, die dit voorbeeld van hardloopen hebben bijgewoond en gezien. Den volgenden morgen nam do policie le Assen informatien, doch vond geeno redenen om de dame in het vervolgen harer reis hinderlijk le zijn. Men meldt uil St. Louis, dd. 23 Oclober: Den 18n hielden de leden van het alhier gevestigde neder), emigran ten genootschap eene bijzondere vergadering. Na alvorens den heer E. D. Diegema als haren agent voor hel boven genoemd genootschap le hebben benoemd, werd vastgesteld, dat het nederl. emigranten genootschap bij hare eerste in stelling ccne tweede gevoegd heeft, hetwelk met hetzelve onafscheidbaar verhonden zal zijn. Het doel dezer instelling zal daarin beslaan, om Hollanders, die alhier aan de hoor den der Mississippi het eerst hunnen voet op amerikaanschen bodem zetten, en zich in behoeftige omstandigheden mog- len bevinden, bijstand le verleenen. In de Ver. Staten heeft een zekere heer Talbot eene door sloom bewogen machine uilgevonden voor het door graven van tunnels. Deze machine maakt in twee uren tijds iu de hardste rotsen eene drie voel diepe opening van zeventien voet middellijn. Te Porlsmoulh is een matroos overleden, die wegens ziekte, zoo men meende waterzucht, uit de oosl-indische dienst was ontslagen. Kort voor zijn dood braakte hij eene 9 duim lange slang uit, welke hij waarschijnlijk als een onziglbaar diertje in de omstreken van Trincoinale zal heb ben ingezwolgenonder het drinken van rivierwater. Aan den Donau blijft alles op denzelfden voel. Uit een geheel ander deel der wereld, Australië, luiden de berigten steeds zeer gunstig voor de goud-ontginning. Men begon echter het tijdstip le voorzien, dat het oprapen, van het goud door wezenlijke ontginning, door werktuigen, zou moeten vervangen worden, daar men goud tot op 100 voet beneden de oppervlakte van den grond ge vonden had, en wel in zoodanige hoeveelheid, dat de krachtige, regelmatige ontginning zeer wordt aanbevolen. In het laatst der afgeloopen week is voor het eerst te Londen eene openbare tereglzilting aan het tolkantoor gehouden om le beslissen in geschillen tusschen den koop-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 2