Hel belgisehe schip Alalanlc, loebehoorcndc aan den belgischen reeder Galeaux-Wallelverloor in der lijd hel grootste gedeelte der bemanning in Indien. De kapitein nam daarop de loeilugl lol een aantal Maleijers, die zich verbonden om schip en lading naar Antwerpen over lo bren gen. Zij zijn daarin gelukkig geslaagd doch zouden zich gewis gewacht hebben zich lol zulk eeno dienst lo verbin- r> den, wanneer zij het lot hadden kunnen bevroeden, dat hun bij hun arrivement lo Antwerpen verbeidde. Hel is bekend dal de Maleijers, gewoon aan eeno tropische lucht streek, de strenge koude van ons najaar en onze winters niet kunnen verdragen. In slede dat men hen nu zoo veel mogelijk tegen het ruwe weder en do koudo zou trachten lo beschermen, heeft men hen buiten een der poorten ge voerd, en hen daar eeno ellendige houten loots, in een der vochtigslo polilers gelegen, lot verblijf aangewezen. Bijna zonder kleederen, zonder schoeisel, zonder stroo om op te liggen, zonder verwarming (want elke poging om vuur aan to leggen veroorzaakte een zoo geweldigen rook, dat de OÖ O O lieden dreigden te slikken) en blootgesteld aan wind en regen, waren de arme Maleijers aan do grootste ellende ten prooi. Weldra openbaarde zich dan ook ziekten ouder hen en moesten verschillende hunner naar het hospitaal overge voerd worden, terwijl de anlwerpsche bladen en met name hel Journal d' Anvers waaraan wij het voorgaande ontlee- nenweldra een beroep op de algemeene liefdadigheid be helsden, waaraan echter geen genoegzaam gehoor werd gegeven om ecne belangrijke wijziging in het lot dier ongelukkiger) tc veroorzaken. Eindelijk schijnt zich do reeder over hen ontfermd te hebben. Althans Zaturdag avond arriveerden te Rotterdam 19 mannen en cene vrouw, allen Maleijers. Na aldaar nachtverblijf Ie hebben genoten zijn zij den volgenden morgen per eersten spoortrein naar Amsterdam vertrokken om met het schip Java's welvaren, liggende aldaar, voor rekening van opgenoeinden reeder Caleaux-Waltel naar hun vaderland terug gebragt te worden. Do stuurman die deze 20 lieden naar Amsterdam geleidde, heeft evenwel gezegd, dat er thans nog eenigo Maleijers te Antwerpen zijn, die al daar vermoedelijk lot het voorjaar zullen moeten blijven, Men meent het getal eijeren van verschillende soort, die jaarlijks in Engeland gebruikt worden, gerust op vijftien honderd millioen en de gezamenlijke waarde daarvan op drie millioen ponden sterling te mogen schatten. Ierland alleen levert jaarlijks ruim vijf honderd millioen eijeren. Niet zelden gebeurt hel dat aan het station van den spoor weg te Liverpool nagenoeg een millioen eijeren uit Ierland ontvangen en van daar naar de verschillende fabrijk-distrik- ten verder gezonden wordt. De in Engeland gevestigde maatschappij voor de daar- slelling van een zeevaart-kanaal lusschen de beide oceanen door de landengte van Darien, heeft een aantal ingenieurs in dienst genomen, om het terrein in bijzonderheden op te nemen en zullen ten dien einde naar midden-Amerika ver trekken. Ook zijn officieren der noord-amerikaanscheder Iransche en der engelsche marine door hnnne gouverne menten met opnemingen belast, opdat eindelijk uitgemaakt worde, of dc uilvoering van hel groolscho plan al of niet mogelijk en wenschelijk is. Men heeft van den duilschen reiziger in de afrikaan- sche binnenlanden, Ed. Vogel, gunstige berigten ontvangen tot den 13 October jl. Op dien dag verliet hij het onge zonde Murzuk, waar al zijne lieden aan de koorts loden, doch hij zelf gezond bleef, om zijne reize naar Kuka en het Tschad-meer voort te zeilen. Zijn geleide bestond uit 68 goed gewapende mannen, waaronder een bloedverwant van den sultan van Bornu den zwager van den pacha van Murzuk en drie scheiks zich bevonden. Hij dacht dien logt in 50 a 60 dagen te paard af te leggenlot welk einde de gemelde pacha hem hij zijn afscheid ecne Iruaije arabische merrie had geschonken. Zijne gezondheid was uitmuntend. Zijn wetenschappelijke!) arbeiddie reeds vrij omvangrijk is heelt hij naar hel bureau van buiten- laiulsche zaken to Londen opgezonden, zoodat men de open baarmaking er van binnen kort kan verwachten. Onlangs heeft Ie Chalons-sur-Marne eeno gebeurtenis plaats gehad, welke daar ter plaatse een diepen indruk heeft gemaakt, en door het geheele land met zekeren schrik is vernomen. De aldaar sedert vier jaren het hevel voerende generaal, de graaf do Neuilly, is namelijk door den onder hem dienenden kapitein van den generalen staf, den heer Laporle, doodgeschoten. De generaal had door derde per sonen vernomen, dat er eeno ongeoorloofde betrekking werd onderhouden door zijne echtgenoot met den genoemden ka pitein, en had, aan die geruchten geloof slaande, zich in den loop der vorige maand, des ochtends vroegtijdig, naar diens woning begeven. Weinigen tijd daarna was de generaal weder op straal gekomen en bij het huis van den kapitein ncdergevallenuitroepende, dal hij door den laatsicn was vermoord. De kapitein Laporlo heeft zich onverwijld in ver zekerde bewaiiug doen stellen en erkend, dat hij den ge neraal door middel van een pistoolschot had getroffen, doch niet dan nadat deze laatste hem had aangerand en met een rotting geslagen. Onlangs is de zaak voor den krijgsraad te Mézières behandeld en is do beklaagde kapitein in eene zitting met geslotene deuren verdedigd door den heer Berryer, De kapitein Laporte is geheel vrijgesproken. Da groote londensche tentoonstelling van vee, en waarschijnlijk de meest bezienswaardige der wereld, is dezer dagen gesloten geworden, nadat zij gedurende de drie dagen, dal. zo opengesteld was, door meer dan 100,000 nieuws gierigen was bezocht geworden. - De nieuwe schouwburg;, die thans te New-York wordt O gebouwd, zal de grootste der wereld zijn. Hij zal 5000 toeschouwers kunnen bevatten het loonecl heelt eene breedte van 85 en eeno diepte van 78 voet; het inwendige wordt gestoffeerd met eeno weelde, die het gebouw rangschikt naast de eerste theaters van Europa. Men verwacht, dat het in de maand Maart e. k. gereed zal wezen. De keizer van Rusland heeft den militairen gouverneur van Moskou bevolen zijnen dank aan den handelstand en den adel dier stad over te brengen, voor het geschenk van 35,000 roebels en 540 kavalleriepaardenom die in den

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 2