en de daarin geplaatste meubelen door de nedervallende materialen verbrijzeld, het geheele huis, en vooral het dak, uit zijn verbaud gerukt en zoodanig beschadigd datwat het laatste betrefthet geheel vernieuwd zal moeten worden. Men schrijft vanStokholm, dd. 1 i Dec het volgende Een koerier is, met eene nota van het russische hof voor onze regering, aangekomen. Deze nota moet zeer be langrijk zijn. Sommige willen, dalzij niet meer of minder zoude bevatten, dan de eisch van Rusland, om onze havens te sluiten voor Frankrijk en Engeland; doch dit berigt is minstens voorbarig te noemen. Men beschouwt hel evenwel als zeker, dal Rusland, hetzij door bedreigingen of door goede woorden, invloed en hulp zal trachten te krijgen bij onzen koning. De vorstelijke familie is wel gunstig voor Rusland gestemd, maar elke Zweed, lot den geringslen toe, is een vijand, haat den Rus. Men weet hier zeer goed, hoe Rusland krijgstoerustingen maakt ofschoon men dat zooveel mogelijk geheim tracht te houden. Rusland bezit reeds twee schroef-linieschepen en beijvert zich nog meerdere oorlogsvaartuigen tot schroef-stoomschepen in te rigten. Sedert Rusland in zijn rijk Finland heeft opgenomen, bezit het zeelieden, welke zeer goed tegenover die van alle nadere natiën kunnen gesteld worden. Men acht hel hier als niet onwaarschijnlijk, dat Engeland en Frankrijk, in den aanstaanden zomer, gelegenheid zullen hebben met Rusiands zeemagt kennis te maken, en bij die gelegenheid op eene hardere proef zullen gesteld worden dan hun wel lief is." Het te Panama uitkomende nieuwsblad van 26 Nov. meldt, dat de werkzaamheden aan den spoorweg over do landengte in den laatslen lijd een belangrijken stap ge vorderd zijndoor het voltooijen van de brug over de Chagres-rivier. Den 24sten Nov. was die brug voor hel eerst met eene locomotief bereden. Dien ten gevolge kon nu een nieuw gedeelte van den weg open gesteld worden voor den overlogt van met muilezels bespannen rijtuigen en na den 20sten December zou men op één dag gemakkelijk en zonder de hulp van vaartuigen de reis van den eenen Oceaan naar den anderen kunnen doen. Indien droog we der de werkzaamheden beguustigde, zou de geheele weg, met uilzondering van een over de berghoogte loopend ge deelte, ter lengte van drie mylen, over zes maanden met gewone rijtuigen bereden kunnen worden. Er werkten nu 2500 man aan den weg en binnen twee maanden zou dit getal met 4000, grootendeeis Ieren uit de Voreenigde Staten en Chinezen, vermeerderd zijn. Met behulp van deze ver sterking van werklieden zou do arbeid aan den weg op de bedoelde hoogte met kracht doorgezet worden. Sedert de terugkomst van Mogador en de Retribulion in de haven van Konslantinopelzijn meer uitvoerige be- rigten nopens de gebeurtenis te Sinope bekend geworden. Van het geheele eskader, dat in die haven lag en uit 7 fregatten, 3 korvetten en twee stoombooten bestond, is roet uilzondering van de Taïf, die nog ter regler tijd ont snapte niets overgebleven. Het geheele eskader is in brand geraakt en door het springen van de kruidkamers in de lucht gevlogen. Van de 5000 man sterke equipage, hebben er hoogstens 1500 het leven afgebragt. De Turken hadden zich aan eene onbegrijpeiyke zorgeloosheid overgegeven, hoewel 3 russische linieschepen reeds den 23ri November in het gezigt van de haven verschenen waren en vier dagen achtereen op ue reede kruisten. Den 29n November kregen de Russen versterking en hadden toen eene cnagt bijeen van 3 linieschepen lsle klasse, 2 van de 2de klasse, 2 fregatten en 4 gewapende stoombooten. Tegen den middag van 30 November wierp deze russische vloot in den mond der haven het anker en deed het russische admiraalschip signalen. Wat deze beduiden, is tol nog toe roet geen zekerheid bekend geworden; men denkt dat zij de komst van een parlementair aankondigden, want men zag te gelijker tijd dat van het admiraalschip eene sloep in zee werd gelaten. Vóór dit echter nog geheel volbragt was, werd door de Turken eene kanonnade begonnen, waarop orimiddelijk door de Russen met een vuur geantwoord werd, dal veel sterker was dan dat der Turken, daar hel geschut der eersten van zwaarder kaliber was; en daar hun geschut dus veel verder droeg, konden zjj zich op een afstand houden, welke het zwakkere en slechter bediende lurksche geschut voor hen onschadelijk maakte. Van de haven-batterijen hadden zij mede niets te vreezen, daar de lurksche schepen juist in den weg lagen. De kanonnade duurde 3 uren, waarbij een kogelregen op de stad Sinope nederviel. De Turken trachtten nu hun misslag te herstellen, door het anker te laten slippen en de schepen op het strand te laten drijven. Nu konden de strandbatlerijen haar vuur wel openen, doch zij werden door de bommen van de russische vloot tot zwij gen gebragt. Door deze bommen geraakten de schepen mede in brand en ook het lurksche kwartier in de stad stond weldra in de vlam. Thans begon een vreesselijk oogen- blik. De brand en de ontploffingen, waardoor overblijfselen van schepen en ijken ginds en herwaarts geworpen werden, leverden een akelig schouwspel op. De schrik en verwar ring bereikten den hoogslen graad toen de nacht inviel. Eerst den volgenden dag kon meri hel ongeluk in al zijne uitgestrektheid overzien. Hel lurksche kwartier was geheel afgebrand en ook in het overige gedeelte der stad waren een aantal huizen door kogels doorboord; gelukkig waren daar geen bommen gevallen, daar anders de geheele stad, die grootendeeis uit houten huizen bestaat, in de asch zou zijn gelegd. De lurksche schoul-bij-nacht Hussein Remsi pacha, werd als een lijk uit het water gehaald. Hij was in zijne poging, om zich door zwemmen te redden, verdronken. De kom- mandant van hel eskader, Osman pacha, werd met 200 officieren en soldaten gevangen genomen. De gouverneur der stad en de kommandant der havenbatterij, alsmede de lurksche plaatselijke overheidspersonen, hadden bij het begin van hel gevecht do vlugt naar hel gebergte genomen. De soldalen van het garnizoen en wat zich van de bemanning der schepen redden konkozen mede het hazenpad. Zoo was de stad zonder bestuur lot dat de russische vloot zich verwijderd had. Als reden van den aanval is door den russischen admiraal, in een schrijven aan den oost-indischen consulairen agent opgegeven, dat hij de lurksche vloot on-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 3