WIBO'Wg'PXJDÏITgBKr. Ik eindig, Mijnheer de Voorzitter. Ik derf mij niet met den afgevaardigde uit Drenthe, den heer van der Veen, vlejjen, dat wij, geheel uit vrije beweging", eenige wezenlijke hervorming van ons belastingstelsel zullen ondernemen. Doorgaans komt de stoot van buiten. Ik bedoel daarmede geen verwijt aan onzen landaard; want, zoo het een verwijt is, dan is het een verwijt dat alle regeringen in alle landen verdienen. Ik riep zoo even het voorbeeld van Engeland in, en het mag een edel, hoog voorbeeld heeten; is men in Engeland n uit vrije beweging", gelijk de geachte spreker uit Drenthe wenschtgekomen tot die groote maatregelen welke het beginsel hebben verwezenlijkt, hetgeen naar ons ver langen, ook door onzen wetgever in werking worden gebragt? .Een der vreesselijkste volksrampen, heeft geleid tot de eerste, groote afdoende hervormingen van den toestand van Ierland, en in Engeland aan de ligue tegen de graanwetten, met wier afschaf fing een nieuw tijdperk van bloei voor den engelschen arbeid ge opend is, de zege verschaft. Zoo brenge de tegenwoordige duurte der levensmiddelen ook ons tot nadenkenen scherpe onze zorgendej belangstelling voor het algemeene welzijn. Wat hier omschreven en uitgedrukt is, zij voortaan het einddoel der constitutionele partij. Geene poging, om daar toe te geraken, mag verzuimd worden, geene dier pogin gen namelijk, welke der zaak, die het geldt, en der partij die haar in het werk steltwaardig is dat wil zeggen elke eerlijkewettige en waardige poging. Yan eensgezind heid hangt evenwel alles afvan eenheid in leiding en handeling zeer veel. Dat de eersteook bij verscheidenheid van inzigtom tot het gemeenschappelijk doel te gerakenzal verkregen worden en dat het spoedig aan de laatste niet ontbreken zaldaarvan zijn wij ten volle overtuigd. HELDER en NIEÜWEDIEP, 14 Januarij 1854. In de jl. dingsdag gehouden zitting van den gemeenteraad waren afwezig de heeren J. Haremaker en J. Bakker. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Het reglement en tarief van hel heurlveer op Zwolle werd gelezen en met een kleine bijvoeging goedgekeurd. De polilie-verordening op de honden werd aangenomen met do wijziging door gedeputeerde stalen voorgesteld. Het verzoek van T. J. Visser, vroedvrouw in deze ge meente, om verhooging van traktement, werd met algemeene stemmen afgewezen. De heer J. L. Crap Hellingman werd hij conlinuatie her benoemd tot president en de heeren J. E. Janzen, J. Borst en A. J. van Kelckhoven tot leden van het algemeen arm hestuur. Uit de vier sollicitanten voor de bank van leening J. F. Manikus, H. P. LiotardJ. C. Sussenberg en J. Mooij werd gekozen H. P. Liotard. Betrekkelijk het verzoek van den aannemer M. Schouten om uitbetaling te erlangen van eene som van ƒ2400, zijnde de le termijn van do aannemingscm voor onderhoud enz. van het heldersch kanaal, en kwijtschelding te erlangen van do boele voor het niet tijdig opleveren van gezegd werk werd besloten, uit aanmerking van verschoonende omstan digheden, genoemden aannemer nog 2 twee maanden lijd le laten, van af den tijd dal hij zal kunnen beginnen le werken, om het gedeelte werk van 1853, volgens het bestek nog af te maken, on hem alsdan van de boete vrij le stellen. Het plan van eene wijziging van het policiewezen werd ter tafel gebragt en goedgekeurd. Tegen de heer Boomsma» De burgemeester berigtle, dat hij op den 9 dezer met de wethouders de kas van den gemeente ontvanger had ge verifieerd en het bedrag van dezelve had bevonden te zijn 23967.72. Daarna werd ter tafel gebragt eene missive van gedepu teerde statennamens den minister van binnenlandsche zakenwaarbij het gemeentebestuur word gemagtigd om G. J. Blok tot taalonderwijzer aantestellen. De voorzitter deelde ten slotte mede: 1. dat de begroo ting over 1854 was terug ontvangen en goedgekeurd, behoudens eene geringe opmerking; 2. dat de rekening en verantwoording over 1853 door gedeputeerde staten was goedgekeurd; en 3. een brief van bel algemeen armbestuur, houdende kennisgeving, dat uithoofle van de duurte der levensmiddelen en den vroeg ingevallen winter, het verpligt zal zijn de begrooting met ƒ1000 a ƒ1500 te overschrijden. De post is in de laatste dagen alhier geregeld aan gekomen hetgeen de vorige week niet heeft kunnen plaats hebben wegens de buitengewoon dik gevallen sneeuw. Den 19 Jauuarij e. k.zal in het school-locaal van den onderwijzer S. Kikkert, aan den Helder, 's avonds ten 7 nre, de eerste algemeene vergadering worden gehouden der nederlandsche vereeniging tol afschaffing van sterken drank, met eene voorlezing door den heer R i n n e r, bij wien gratis loegang-kaarljes zijn te bekomentot bijwo ning van genoemde vergadering. Op eene onlangs gehoudene vergadering der rederijkers kamer Olympia" alhier, is met algemeene slemmen be sloten, om behalve de huilengewone vergaderingen, bij do wet der kamer bepaald, er in den loop dezer maand nog eene te houden, tegen een bepaald enlrée, en waarvan de brulo-opbrengst zal worden aangewend tol eene extra-be- deeiing der algem. armen ter dezer plaats, zullende de onvermijdelijke kosten door de kas der kamer worden be streden. Bij die gelegenheid zal het drama Joan Wouters" door H. J. Schimmel, dat in Oct. 52 met zoo veel bijval is voorgedragen, door hetzelfde personeelalthans wat de hoofdrollen betreft, op nieuw worden uitgevoerd terwijl de kamer zoo door de belanglooze medewerking van eenige dilettanten en leden der alhier gevestigde muziek-vereeni- ging Harmonie" als door de bereidwilligheid van de leden der lieder-tafel Febx Arte" in staat zal gesteld worden om deze voorstelling op to luisteren door de uitvoering van de schoone muziek en van hel koor in der tijd door den heer J. Bahmen voor dit drama gecomponeerd. Zoo als gewoonlijk, zal ook deze vergadering met een bal worden besloten. Sedert eenigen lijd is men ijverig bezig met de repetiliën zoo wel van het drama als van de muziek en het koor en alles belooft dat deze voorstelling, niet bij die van Oct. 52 zal achterslaan. Wenschelijk is het, dat de moeite yan do 50 a 60 personen die tot dit liefdadig

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 2