Amerikaatische Gom schoenen. ~OP~~VEREEREND VERZOEK. Advertentie n. «utwarea wij, dat hel vleesch van ome hollandsche koeijen Bieltegenstaan- ile de transport-kosten, op de markt te Londen, goedkoope'r wordt ver kocht, dan te 'sGravenhage of te Amsterdam. Niettegenstaande tijn weerzin en tegeningenomenheid heeft de heer van Foreest toch de wel ingezien want zegt hij al mogl het middel nog niet gevonden zijn, om in dure lijden den druk der mindere klasse te lenigen wij leven in eene eeuw van vooruitgang het kon zijn dat de voorstellers die uitvinding hadden gedaan." Wonderlijke ironie in den mond van hem, die vöór de wet stemde tot vermindering der invoei-regien op de granen Waarvan het eenig motief was, om den druk door goedkoopere graanprijzen te lenigen; maar eene ironie berustende op de onware, barbaarschefatalistische stelling, dat wij niets, niets, tot leniging van den druk der mindere klasse in dure tijden kunnen aanwenden. Bij het inzien der welwerd de heer van Foreest niet gunstiger voor de wet gestemd, en hij beloofde de dwaling der voorstellers op eene een voudige wijze te kunnen aantoonen. Zie hier het betoog, «de pi ijs van alle zaken en dus ook van het vleesch, hangt soms af van de kosten van voortbrenging maar ook soms van de verhouding tusschen vraag en aanbod. Het vleesch is niet duur om dat hel den landman veel kost van aanfokken maar omdat hel schaarsch is, omdat er niet genoeg is voor allen. En welke is nu de dwaling van de voorstellers? Zij passen in tijden van schaarschte den regel toe, die alleen in tijden van overvloed geldt. In tijd van overvloed maakt de accijns duurder. Wanneer men voor het vleesch behalve de kosten van aanlokking nog bovendien eene som aan de schatkist betaalt dan verhoogt men ontegenzeggelijk den prijs maar in tijden van schaarschte haDgt de prijs alleen af van hetgeen de gebruiker er voor kan of voor ivil geven. Stel eens, er was maar ééoe koe; die koe zou het eigendom worden van hem, die er het meest voor kon geven, en stel die rijkste wilde er duizend galden voor geven dan zal die koe duizend gulden gelden, onverschillig of er '200 belasting op ligt of niet alleen zal in hel eene geval de aanfokker 800 genieten, in het andere duizend. In dien toestand verkeeren wij nu ook de afschaffing van den accijns zoude komen ten bate van den landman die dat voordeel niet behoeft." Wat zijn voorbeelden toch Kneedbare dingen! men kan er alles mede bewijzen, b. v. Indien er slechts ééne koe ware, dan is het duidelijk dat hetzij er een accijns op het verbruik lag of niet het zoodanig een merkwaardig dier zijn zoude dat men het in koninklijke menagerien met zorg zoude gadeslaan, en niet op-eten. Het gevolg is, dat de accijns niet zoude opbrengen. En wanneer nu ééne koe geen accijns opbrengt waarom zouden dan duizend koeijen iets aan den lande renderen Het betoog berust op de valsche stelling, dat er noodzakelijk een be paald getal koeijen hier te lande moet zijn beneden de behoeften. De gewone loop der zaken is dat de koopprijs in verhouding staat lot de Kosten van voortbrenging; die verhouding is nooit juist. Zij slingert alï de tong ic den evenaar, van de eene zijde naar de andere, wanneer men namelijk de zaken aan haren natuurlijken loop overlaat.Wordt de prijs van eenig voorwerp hooger, worden de winsten te groot, de concurrentie zorgt voor aanvoer of nieuwe productie en de vermeerderde aanbieding doet den prijs dalen; is de aanvoer te groot, of werken andere omstan- djghtden zamen om den prijs beneden de kosten van productie te bren gende productie wordt ingekrompen, de verlies opleverende aanvoer houdt op daardoor vermindert de aanbieding en de prijzen stijgen weer. Deze voorstelling leert men onder de eerste beginselen van de staat huishoudkundige weteuscbap. Maar die voorstelling loont dan ook het belagchelijke van één enkele koe, waarbij de geheele productie als niet beslaande wordt aangemerkt! Neem in het voorbeeld van den heer van Foreest in de redenering het element der productie op, en onderzoeken wij dan de gevolgen. De gegevens zijn dam kosten van productie 100accijns ƒ200 winst van den boer f 700Die enorme winst lokt zoovele producenten of Amerika levert zooveel vleesch dat na weinige maanden de prijs van een koe op Goo is gedaald, zoodat tij die slechts f 5ookunnen betalen, nog geen vleesch eten; de winst blijft echter groot genoeg, én aanfokkerij èn toevoer blijft aanhouden tol dat de markt is gedaald op 3ooOp dit punt blijven de kosten van productie en accijns gedektmaar terwijl zonder den accijns de aanvoer zoude toenemen totdat ieder die f loo.voor de koe kan belaten vleesch eet; blijft de aanvoer zich alleen voor de rijkeren be perken die 3oo.kunnen betalen. Hoe is het thans neem eene koe van f 15owaarvan aan het rijk ƒ15 wordt betaald dan kost die koe f 165.De productie zorgt dus alleen -voor hen die ƒ165.kunnen betalen, maar zoolang de accijns bestaat komt het vleesch niet tot hen, die slecht3 l5o.kunnen betalen. Neen «egt de heer van Foreestuwe redenering gaat niet op-, want er is schaarschte I Wat schaarschte! Bij zoo aanmerkelijken uitvoer! Dit is een -onnatuurlijke toestand en van waar die toestand geboren Juist door den accijns, die den aanvoer van vleesch uit Duitschland en vooral van het gezouten vleesch uit Amerika onmogelijk maakt. Zie daar dus een cirkel waarin men rondloopt. De accijns maakt schaarschte en bij schaarsehte is de accijns niet drukkend, leve de accijns! (Wordt vervolgd.) Getrodwd: W. A. va» SPRANG met W. F. F. d' HARVANT. Nif.uwediep12 Januarij 1854. BESTUURDEREN tier Loterij ten voordeele der Armen dezer gemeente, hebben het genoe gen te kunnen mededeelen, dat zij niet alleen ruime deelneming ondervinden door hel ontvangen van vele be langrijke voorwerpen, maar dat het ook H. M. onze geëerbiedigde Koningin behaagd heeft tiia verzameling meer waarde bij te zetten, door het zenden van een geschenk, bestaande in een PRACHTIG PORCELEINEN THEESERVIES. De Commissie vleit zich dal dit Vorstelijk bewijs van belangstelling in hel lot der Armen, ook in onze gemeente nog vele navolgers moge vinden; en brengt nogmaals ter kennis, dat de lijd van toezending der voorwerpen bepaald is lot woensdag den 25 dezer, en dat de loten dagelijks bij gemelde Commissie verkrijgbaar zijn a 75 cent per lot. Namens Bestuurderen E. J. VER WE1J DEPresident. J. C. LEICH, Secretaris. In het Verhoophuis, bij T. GROEN, aan het Nieuwe- diep is wederom eene sortering zeer éléganle GOMELAS- T1EKE OVERSCHOENEN ontvangen. op VRIJDAG 20 JANUARIJ 1854, in de mal TIVOLl, aan den HELDER, door den Magnétiseur S1EMEL1NK. De aandacht wordt bijzonder gevestigd op de belangrijke verschijnselen eener in GAT A- LEPTISCHEN toestand gebragte SOMNAMBULE. Aanvang ten 7| uur. Be ondergeteekenden hebben de eer te be- rigtendat zij op beden hunno affaire in Ko* loniale waren, Tabak, Sigaren en Sterke dranken, geo pend hebben, in het huis Binnenhaven, bij do Nieuwe brug, en bevelen deze nieuwe firma in de pro tectie van -het geëerd Publiek, beleefdelijk aan, Nieuwediep 16 Januarij 1854. KISSING van SPRANG. N. B. Deze firma bestaat alleen voor bovengenoemde affaire. I HIEUWEDIEP BIJ C. BAKKER BZ. GEDRUKT BIJ S. GILTJBS.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 4