Golhen, Saracenen, enz. hebben hier hunne stoffelijke over blijfselen, hetzij op het slagveld of door ziekte, achterge laten. Hieruit volgt, dat het gallische ras het meest ver mengde van alle rassen van Europa is en dal zijne paleon tologie zwarigheden aanbiedt, die bij naburige natiën niet in een dergelijken graad bestaan. Volgens het te Madrid uitkomende dagblad Heraldo, is de algemeene staf van het spaansche leger thans zamen gesteld uit: 5 kapitein-generaals; 70 luitenant-generaals, van welke 38 reeds den GOjarigen ouderdom hebben be reikt; 184 generaal-raajoors, van welke 124 meer dan 60 jaren tellen; eindelijk 411 brigadegeneraals, waarvan mede verreweg de grootste helft meer dan 60 jaren oud is. In de belgischo Iandbouw-courant vindt men de na volgende, ook voor Nederlanders, zeer behartigingswaardigo opgaaf. In voedingswaarde staal 1 ned. pond vleesch gelijk met 1 pond boonen1,4 pond stokvisch; 3,56 pond ongebuild tarwebrood; 3,81 pond roggebrood; 4,21 pond rijst en 16 pond (25 kop) aardappelen. Een volwassen mensch verkrijgt geen genoegzaam voedsel wanneer hij niet dagelijks f ned. pond vleesch of de daaraan evenredige waarde in ander voedsel geniet. Hij behoeft al- zoo 0,33 ned, pond vleesch of 0,45 pond stokvischof 1,20 pond ongebuild tarwebrood; of 1,27 pond roggebrood; of 1,41 pond rijst of 6 pond (9 kop) aardappels. De tegen woordige prijzen in aanmerking nemende, komen deze hoe veelheden te staan: het vleesch (tegen 0,55 het ned. pond) op ƒ0,18; het ongebuild tarwebrood (tegen ƒ0,21) op 0,25; het roggebrood (tegen ƒ0,14) op ƒ0,18; de rijst (tegen ƒ0,21) op ƒ0,29 en de aardappelen (legen ƒ3,00 het mud) op 0,27. Hieruit blijkt alzoo dat aardappelen tegenwoordig tot de duurste voedingsmiddelen behooren, en dat ook de mindere klassen met voordeel vleesch en roggebrood zouden kunnen gebruiken. Wij laten de toepassing op de tegenwoordige prijzen in Nederland over aan den lezer, maar doen alleen opmerken hoe een stuiver verschil in prijs op 't ned. pond vleesch dit tot het goedkoopsto van alle voedsels zoude kunnen maken. Door de engelsche dagbladen wordt gemeld dat na mens Frankrijk bezit genomen is van Nicuw-Galedonie. Nieuw-Caledonie is een groep eilanden, bestaande uit één groot en vele kleine en ligt op ongeveer 70 mijlen z. w. van de nieuwe Hebriden. Het grootste eiland, door de in woners Bellade genaamd, is 55 a 60 mijlen lang en 10 tot 15 breed, in het midden bergachtig, langs de kusten vlak en moerassig, doch minder vruchtbaar dan de naburige groepen eilanden. De inwoners, die tot het Papoeras be hooren, gaan naakt en behooren tot de menscheneters. In den laatslen tijd hadden fransche missionarissen getracht om daar het christendom in te voeren. Men denkt daar goud te zullen vinden. - Dezer dagen hebben eenige arbeiders te Londen een aardigen vond gedaan. Terwijl zij namelijk bezig waren een balk klein to maken, die yan een oud gebouw afkomstig was, kwamen plotseling 160 goudstukken daaruit te voor schijn, welke bleken te dagleekenen uit de lijden van Hendrik V en Hendrik VII (I5de eeuw). Nadat het werk volk er eenigen hadden verbrast, heeft hun patroon zich in het bezit der overigen gesteld, ten einde ze te bewaren. Onlangs is in een dorp in Oost-Friesland een ver schrikkelijke moord gepleegd. Een vader bragt des avonds in schemer-donker zijn zoon, die dienstbaar was op eene andere plaats, een eind op weg en gaf bij deszelfs afscheid zijnen zakdoek cn zijn horologie. De vader ging op zijne terugreis in eene herberg, om zich een weinigje uit te rusten. Naauwelijks had hij daar eenige oogenbikken ge zeten, of er kwamen twee mannen binnen, wier uiterlijk niet heel gunstig scheen. Een dezer mannen trok, als bij toeval, zijnen zakdoek uit den zak, en de vader herkende dien doek voor denzelfden, welken hij voor weinig lijds aan zijnen zoon had gegeven. Bevende van schrik, hield hij toch tegenwoordigheid van geest genoeg, om hiervan niets te laten blijken, maar hield zich, alsof bij flaauw en misselijk werdom zoo uit de kamer en alleen bij den kastelein te komen. Aan dezen verhaalde hij nu de geheele zaak. De kastelein, een ferm man, ging dadelijk met een paar zijner knechten naar binnen, nam de beide kerels in arrest, on derzocht hunne goederen, en ontdekte bij hen, nevens eenige moordtuigen, ook het horologie van den vader, kort te voren aan zijnen zoon gegeven. Dan, wie kan zich den schrik des vaders voorstellen, toen hij, in gezelschap van meer andere personen, den weg weder opging, waar hij afscheid van zijnen beminden zoon had genomenen deze daar aan een boom zag opgehangen 1 De onverlaten hadden dit welligt gedaanom aan zelfmoord te doen denken. Het afscheid van vader en zoon was een eeuwig afscheid ge weest de zoon was reeds gestorven. De beide mannen zijn echter dadelijk in handen der justite overgeleverd. Te Saksen is thans eene boerderij, welke men in de laatste jaren maar eenmaal met stalmest heeft gemesten waar alle oogsten zonder onderscheid op het veld verkocht zijn geworden. Eerst is er gemest met raapkoeken en been dermeel, doch in de laatste jaren bij voorkeur met guano. Het land bevindt zich in eenen uitnemenden toestand en de winsten hebben sommige jaren ƒ180 per bunder bedragen. Op de geheele aanzienlijke bouwerij worden behalve de paarden, geen ander vee dan slechts twee kooijen gehouden. Tegen den winter daarenboven werden de paarden verkocht, om in het voorjaar weer door anderen vervangen te worden. Omtrent de beruchte sekte der Mormonen van Utah, geeft de heer Read, die er door de regering der Vereenigdo Stalen van Noord-Amerika als opzigter aangesteld is, het volgende berigt: Na aan de persoonlijke eigenschappen van den gouver neur Young allen lof toegezwaaid te hebben, vervolgt bij aldus: De Zoulzee-slad is een waar wonder. Nog geen zes jaren zijn hetdat de eerste pioniers in dit dal kwamen. Op 500 mijlen in den omtrek was noch een beschaafd be woner, noch het geringste spoor van beschaving. De Mor monen hadden niets tor wereld dan hetgeen zij in hunne wagens over de vlakten gebragt hadden. De grond is yan

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 2