Staten-Generaal. 1T IE TT W S T IJ D X 1T G ^3IT. Hoe ook dikwerf getergd en aangevallen heeft nimmer een van beide die kalmte en waardigheid verloren die den adel van het gemoed kenschetst noch zich aan personele aanvallen schuldig ge maakt noch zich een enkel woordveelmin eenige handeling veroorloofddie den schijn van wraakzucht deed vermoeden. Integendeel in het oog van elk onbevooroordeelde ook van de te genpartij die hunne rigting veroordeelt, heeft hun karakter zich nimmer edeler vertoonddan bij de verguizing na hunne aftreding. Wij begrijpen niet, hoe iemand zich kan en durft veroorloven op de wijze als in de discussien geschied is naar drijfveren en be doelingen te gissen. O wij begrijpen volkomendat een dief bij een ieder de geneigdheid tot stelen dat de bedrieger de lust lot opligten, de schurk de zucht tot gemoene streken bij een ander verondersteltwij begrijpen dat zoo als het spreekwoord zegt zoo als de waard is hij zijn gasten vertrouwt." Maar hoe een eerlijk mensch die prijs er op steltdat zijne eigene bedoelingen niet worden miskend niet terug deinst voor de toepassing van het spreekwoord voor dat hij een ander zonder eenig bewijs van wraakzucht en lage drijfveren beschuldigtNeen dat is ons on begrijpelijk. Fob. 14. Ingekomen bij de T. K. de volgende wetsontw.: 1 tot vrijdom van inkomende regten voor meststoffen in ned. Indie; 2 Eindbestemming der baten, voortspruitende van de voormalige wees- en monboirkamers; 3 tot naturalisa tie van 8 personen4 opheffing der paarden-posterij5 tot verhooging van hoofdstuk VIII der begrooting voor 1854 (drooge dok te Willemsoord); 6 tot verhooging van hoofdstuk V der begrooting voor 1853; 7 tot vrij willige verwisseling van staatsschuld; 8 tot verandering in de bestraffing van misdrijven. HELDER en N1EUWEDIEP, 18 Februarij 1854. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der artillerie, bij het le rcg. vesting-art.bij gunstige uilzondering, lot luit. kol., den maj. J. M. En gel her Is, van gemeld reg., met be paling, dat hij aanvankeljjk zijn tegenwoordig traclemenl van maj. zal blgven genieten. Daar de gemeente Zuid-Zijpe zich sedert eenigen tijd tijd verheugen mogt in het bezit van een nieuw kerk-ge- bouw, is thans het uurwerk in den toren daarvan ook ge heel voltooid. Genoemd uurwerk is daargesteld uil bijdragen der ingezetenen, en vervaardigd door den Uurwerkmaker P. BEZAAN lo Alkmaar. Wal de geheele constructie aangaat, is het zeer nel en doelmatig, zoodat hel niet al leen aan de verwachting beantwoord, maar die nog verre overtreft en genoemden uurwerkmaker allezins tol eer verstrekt, waardoor hij zich dan ook levens alle aanbeveling waardig heeft betoond. Bij Zr. Ms. besluit, zijn de navolgende gunstige be palingen daargesteld, als: 1 verhooging van soldijen voor eenige qualileilen van schepelingen van ondergeschikte gra den bij de marine; 2 oprigting van een vast korps schepe lingen van minderen graad dan die bedoeld bg koninklijk besluit van den 29sten December 1835, no. 70, waarbij een vast corps dek- en onder-officieren is ingesteld3 ver hooging van eenige soldijen bij het corps mariniers, bij hunne inscheping; 4 het verleenen eener onderscheiding aan die manschappen van het corps mariniers, die zich zulks door bijzonder goed gedrag waardig makenen 5, verhooging van premien bij engagement, aan dek- en onder-officieren en matrozen der lste en 2de klasse, uilbetaling aan hoord van een grooler gedeelte der soldijen voor sommige schepe lingen, dan tot nu toe plaats had, wijziging in den diensttijd der aan le nemen ligt-matrozen en opname eener nieuwe qualileit in hel corps dek- en onder officieren. Dezer dagen is bij het stedelijk bestuur van Hoorn, door eene cngelscho compagnie aanzoek gedaan om eene stoomvaart van daar op Londen te openen. Bij besluit van den 9dcn Februarijheelt Z. M. goed gevonden, aan eene commissie van vier leden, voor een gelijk getal gekozen uit elk tier rollegien van gedeputeerde staten van Zuid- en Noordholland, hel onderzoek op le dragen der vraag: of de beslaande wellen en verordeningen omtrent de zeevisscherijen geheel kunnen worden ingetrok ken, of wel, dal het in hel algemeen belang en dal der visschergen noodig is eenige voorschriften omtrent do uiloe fening van dien tak van nijverheid te behouden, of nieuwe vast te stellen; lot leden «lier commissie le benoemende heeren D. van Koetsveld en rnr, C. B. Nedorburgleden van het collegie van gedeputeerde stalen van Zuidhollanden W. Kaars Sypesleyn en inr. G. de Vries, leden van het collegie van gedeputeerde stalen van Noordholland, en aan de commissie als secretaris toe le voegen den heer J. T. Buvs, ambtenaar bij het gewestelijk bestuur van Noordhol land. Een dusseldorfsch dagblad behelst eene beschouwing der vermoedelijke weersgesteldheid in hel tegenwoordige jaar 1854. Zg is gegrond op de waarneming van vele weerkundigen, dat nagenoeg hetzelfde weder telkens om de 30 jaren terugkeert, en daaruit wordt opgemaakt, dat dit jaar lol de gunstigste bchooren zal; want zoodanig is het jaar 1824 geweest. Nadat een niet langdurige, maar zeer koude winter was voorafgegaan, had men toen eene schoone lente en eenen groeizamen zomer; namelijk in Februarij veel dooiweder, in Maart droog en eenigzins schraal weder, in April en Mei groeizaam, in Juni} warm weder en in Julij hitte, nu en dan door regen en onweder getemperd. Hel gras was overvloedig, de oogst van granen en boom vruchten rijk. Ook wanneer de stelling van andere weer kundigen doorgaal, dal hel weder om de 19 jaren nagenoeg gelijk is, voorspeld genoemd bladeenen voordeeligen zomer, dewijl het jaar 1835 in de genoemde opziglen insgelijks gunstig is geweest. Te Blackford is hel eenen fabrijkanl, Smith gelukt, katoenen en linnen sloffen op de manier der daguerreolypis- ten le drukken; hij noemt de behandeling impression pholo- chromalique. Hel merkwaardigste is, dat hij ook in kleuren drukt, namelijk: rood, geel, purper, blaauw, wit en groen door middel van zekere oplossingen, waarmedo de stoffen verzadigd worden. Do zaak wordt op den grootslen maat staf gedreven en de frischheid en duurzaamheid der kleuren wordt evenzoo geroemd, als de schoonheid der modellen. Deze uitvinding is voor de katoendrukkerijen van een onbe-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 2