Statem-Geheüaal. cents heeft gekocht tegen 90 pet. en een 21 percents tegen 60 pet. das voor ƒ200 kapitaal ƒ150 heeft besteed, vind eene aardige kans, om integraal te worden uitgeloot maar over hoeveel jaren loopt die kans? Er zal ongeveer ƒ900,000 'sjaars worden af gelost, wat over een schuld van drie of vier honderd millioen de kans al zeer gering maakt, te gering, om voor den crediteur de conversie op zich zelve aannemelijk te maken, "VVare het wezenlijk voordeelig het geheim ware onnoodig; maar door beursmanoeuvres die mogelijk als het tusschen koopman en koopman geschiedde, voor schandelijk zouden worden uitgekreten, moet men op een gegeven tijdstipde conversie voordeelig doen schijnen. Zoo de uitslag der kunsten nog twijfelachtig mogt blijken, dan zal men er nog een loterijtje bij maken, een angeltje waarmede men de trage vissehen nog hoopt te vangen. Doeh al ware het dat voor een gouvernement middelen ten dienst staan, die men in elk particulier zoude afkeuren, dat men onverschillig mogt zijn, dat de sckuldeischers van den staat, door kunstenarijen misleid of door het lokaas van het spel verblind tot de conversie toevlogenis het dan nog voordeelig voor den lande Ook dat niet. De bijzondere omstandigheden, waarin ons werelddeel verkeert, hebben de prijzen der effecten gedrukt, maar die omstandigheden kunnen men na weinig tijds, zeker na weinig jaren, wijken en de conversie door van Bosse voorgesteldde eerlijke conversie waarbij men den eriditeur de keuze geeft tusschen teruggave van zijn kapitaalof eene lagere rente mogelijk makenzoodanige conversie zal dezelfde besparing gevenals het plan van van Hall zonder eenige onereuse verpligting voor den staat.Die voordee- lige die eerlijke conversie wordt onmogelijk, als door het plan van van Hall de vier percents in drie percents zijn versmolten. Het dadelijk voordeel, dat het rijk van het plan zal trekken is onbeduidend daar de rentebesparing grootendeels tot aankoop van de nieuwe schuld gebezigd zal moeten worden. Is het voor de crediteuren eene kleine kansom uitgeloot te worden voor het rijk is het een zeker verliesom alle j aren voor een millioen a pari aftelossen, wat tegen 75 percent aan de beurs te koop is. Maar wat zal het zijnindien de kwade dagen komen (en in eenen termijn van een paar eeuwendie de aflossing zal duren komen er zeker booze dagen.)Is men de dagen van 1830 en 1831 vergeten, toen de schatkistbilletten rentende 5 pc. tegen 80 pc. werden uitgegeven Komen zulke tijden weerdan zal ieder jaarom aan de verpligting tot aflossing van een millioen 3 per cents te voldoen, ƒ1.250.000 tegen 5 pc. moeten opgenomen worden, en alzoo de rentenlast in een jaar wel ƒ30.000 de schuld met ruim 200.000 in hoofdsom vermeerderen, en eenige jaren van opvolgende behoefte doen al het voordeel vervallen, door de noodlottige verpligtingom te moeten aflossenook dan als men het geld niet kan missen.— De Hemel beware onze finan ciën voor dat conversieplan. HELDER en N1EUWE0IEP, 25 Februarij 1854. In de zitting van den gemeente-raad van den 14 Febru arij 11., waren absent de beeren: J. Haremaker, S. Lastdra ger. J. Papineau en K. Metzelaar. Do vergadering werd voorgezeten door den burgemeester. Do notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. De heer J. Schoon en mejufvrouw de wed. Johs. Goedkoop, op 1 Januarij 1854 als regent en regentesse van hel alge meen weeshuis afgetreden, werden weder herkozen. Tol hulp-onderwijzer in een der openbare lagere scholen in deze gemeente, weid benoemd de kweekeling P. Visser. Werd gelezen een brief van den heer P. Liotarl, waarin hij, om daarbij aangevoerde redenen, verzocht, dat de hem toegezegde concessie lol hel houden der beleenbank, worde ingetrokken welk verzoek werd toegestaan en besloten an dermaal eene oproeping te doen van personen die voor deze concessie verlangen in aanmerking le komen. Een verzoek van den schipper S. Bais le Wieringen, om eene toelage van ƒ100 per jaar, uil do gemeente-kasvoor do oprigting van een geregeld beurlveer tusschen beide ge meenten, werd op nieuw in behandeling gebragt en besloten die toelage voor 2 jaren le verleenen. Onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Stalen, werd aan den plaalselijken ontvanger over 1853 eene gratificatie toegestaangecvenredigd aan het verlies over dat jaar van de door hem vroeger genoten expeditie-gelden voor de af gifte van billelten van betaalde plaatselijke belastingen. Op voorstel van burgemeester en wethouders werd roagli- ging verleend omtrent den post van onvoorziene uitgaven der begrooling van 1853 to voldoen eene som van 22.70 we gens de huisvesting en voeding van militairen. Werd gelezen eene missive van het kantongeregl alhier, houdende verzoek om eene vergrooting en doelmatiger in- rigling van het locaal, bestemd voor de tereglzitlingen. Na eenige deliberatien werd de behandeling dezer aangelegen heid voor alsnog aangehouden. O O Na de mcdedeeling van eenige ingekomen stukken, wer den do beraadslagingen met gesloten deuren voortgezet. Do verjaardag van Z. M. den Koning is jl. zondag hier op do gebruikelijke wijze herdacht. Het indische landschap Nagpore of Berar, hetwelk ten gevolge van bel kinderloos overlijden van den inlandschen vorst thans bij het brilsch-indischo rijk is ingelijfd, is volgens de engelsche bladen eene belangrijke hoewel vreedzame aanwinst. Het heeft eene oppervlakte van nagenoeg 80,000 vierkante engelsche mijlen, eene bevolking van 5,000,000 zielen, een openbaar inkomen van 400,000 p. st. en een leger van 7,000 man, het ligt in hel hart van Indie en versterkt het britsche gezag over de aangrenzende rijken van Deccan en Hyderabnd. Berar heeft eenen bodem van eene zelfs in Indie ongemeene vruchtbaarheid, die inzonderheid voor de katoenleelt geschikt is, eene vreedzame en nijvere bevolking en is door hel wijze en zachte bestuur der laatste vorsten lot bloei gekomen. Wij lijn nieuwsgierig te vernemen wat van Lennep van dit plan rat zeggen. Feb. 17. Ingekomen bij de T. K. de volgende wetsontwerpen: 1. betreffende de Sjarige verjaring der coupons van de certificaten der nat. schuld; 2. acht ontwerpen tot vcr- eeniging van gemeenten; 3. tot aflossing van nat. schuld 4. tot regeling van het fonds van koopprijzen der do meinen. 21. Id. een ontwerp tot verhooging van hoofdstuk X der begrooting voor 1854 (oorlog.)

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 2