WEEKBLAD «as des HELDER ES HET NIEUWEDIEP. N°. 13. 1854. koloniën in de West-Indien. TW14LFUE Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwcdiep De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. AAI© A "'t Go ADVERTENTIES gelieve men ongezegeid aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Znlurdags des middags ten 1*2 ure; de prijs van 1 lot 4 regeii is 00 centen, voor eiker, regel meer 15 center», behalve 35 centen zegeiregt voor elke plaatsing. 27 M A A n T. In ons vorig nummer lieten wij de vraag onbeantwoord, wat er voor de kolomen kan gedaan worden, maar uitten den wensch, dat men zich aan liet voorbeeld van Engeland mogt spiegelen. Wij merkten reeds op, dat, wat men van de werking der vrij heid op het negergemocd had voorgesteld, niets dan teleurstelling heeft opgeleverd en de cultuur in de koloniën met vrije negers eene onmogelijkheid is gebleken. De Engelschen hebben naar andere middelen omgezien. Zij hebben coolies uit de Oost-Indien, Chinezen, Portugezen van Ma dera als arbeiders gebuurt en naar West-Indien overgebragt, die met lust arbeidendikwerf meer dan de neger afwerken en den landeigenaar, die hunne diensten huurtop minder te staan komen. Die aanvoer van werkzame menschen heeft daar echter eerst plaats gehad, na de vrijverklaring, en het behoeft dus geene bevreem ding te baren dat de vrije luije negers met eene diepe verachting op die arme Portugezen en coolies, welke met ijver werken, neer zien en dat er menige botsing en menige twist tusschen die ver schillende rassen ontstaat. Indien Engeland er toe is moeten komen om vreemde arbeiders aan te voeren, dan meenen wij veilig te mogen besluiten, dat het ons niet beter zal gelukken, om de vrijgeworden negers aan den arbeid te houden en dat ook wij, door den nood gedrongen, vreem delingen, die in staat zijn om in de heete luchtstreek te arbeiden, zullen moeten aanvoeren. Maar is dit waar, dan meenen wij te mogen vragen, of hij ge acht kan worden wijs te handelen, die wetende, dat zijn huis zal instorten, niet vooraf eene andere woning bouwt, maar wacht tot dat liet oude is ingestort, met hut vooruitzigt, om eenige maanden op de puinhoopen te zitten? Zoo hier: brengt de ophandcu zijn de emancipatie der negers dc noodzakelijkheid mede, om eenmaal op groote schaal een aanvoer van Chinezen of Portugezen tot stand te brengendan behoort die aanvoer de vrijverklaring voor- aftegaan. Hieruit zullen vele en groote voordeelen voortvloeijen. De vrije neger in de engelsche kolonie, moge met minachting op den werkzamen cooli neerzien, die minachting wordt niet bij den negerslaaf gewekt. De werkzame coolie is als vrijver boven den slaaf geplaatst. De neger zal uit het voorbeeld leerendat vrij en lui zijn niet zijn zaken van eener bctcekenis, en ook bij hem den wensch om vrij te zijn doen rijzen ook zelfs, wanneerdatjmet arbeid zaamheid gepaard moest wezen. De behoefte aan negerarbeid wordt geringer; de waarde van den slaaf minder; de emancipatie gemakkelij ker en na de emancipatie zal de plantaadje-eigenaar niet als smeekeling tegenover den luijenveelvorderenden neger staan. De neger zal ge aanvoer is te groot in de betrekking van den voelen, dat hij zonder arbeid niets is en niets wordt; hij zal voor matige prijzen moeteu arbeidenhij zal zich aan geregelden arbeid moeten gewennen, en daardoor eene ontwikkeling gereeder te ge- moet gaan, dan de neger in de engelsche koloniën, bij wien alle werk in verachting is geraakt, dat zij alleen tegen hooge loonen en dikwerf nog onder deu vorm van gunst bewijzen. Dit plan zoude te eerder reüsserenomdat het geheel in den geest is van de ingezetenen van Suriname en de eerste toevallig genomen proef uitnemend schijnt te voldoen. In het vorige jaar viel een schip, hetwelk portugesche arbeiders naar de engelsche koloniën zoude overvoeren, in Suriname binnen en eenige planters bewegen de Portugezen om daar te blijven en volgens een particulier schrijven, waarop wij alle vertrouwen kunnen stellen, werken die Portugezen goed, werken zij beter en netter, en meer dan de neger en dit met gemak en genoegen. Die invoer van vreemde arbeiders kan echter niet aan de particu liere speculatie worden overgelaten. Hier behoort het gouvernement tusschenbeide te treden hier behoort het gouvernement zich des noods eenige opofferingen te getroosten opofferingen die veel rijker vruchten zullen dragen, dan wanneer menden eigenaars der slaven rijke schadevergoedingen toekent. Dc risico voor den huurder van den arbeid, en hij die zijnen arbeid verhuurt, is niet te vergelijken met die, welke hier tusschen den werkman en zijnen meester bestaat. De huurder moet verzekerd zijn, dat de verhuurder de kosten van zijnen overtogt zal inwinnen, de verhuurder dat hij in het vreemde land bescherming vindt en in het bijzonder bij ziekte niet aan zijn lot worde overgelaten. In de maand Mei, des vorigen jaars, is door meer dan twee honderd ingezetenen van Suriname een adres aan den gouverneur- generaal gerigt, om die overbrenging van vreemde arbeiders te begunstigen. Zij wezen daarin, op het voorbeeld van Engeland en op dc behoefte van onze koloniën. Die aanvoer zoude de zekerheid geven, dat het getal werkende maar vooral vrij en uit eigen beweging werkende handen zal worden vermeerderddat het verrigten van den arbeid door vrije arbeiders, gunstig op de negers en andere vrije bevol king zoude terugwerken en eenen voordceligen zedelijkcn invloed zal doen geboren worden. De zekerheid van op vrijen en gewilligen arbeid „staat to kunn maken, zoude liet beproeven en bezigen van machinerien vanin zamcngestclden aard, mogelijk maken. Wj -«)

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 1