WEEKBLAD vis des m het N°. 15. HEt GO 1854. Uitvoer van lompen. TWAALFDE JAARGANG, Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwediep De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 oents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. MAASDAG ADVERTENTIES gelieve men ongeregeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is GO centen, voor eiker, regel raeer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 1D APBI STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VEKTOOGEN ENZ. Oppervlakkig zoude men meenen, dat een beginsel, dat alge meen als waar erkend is, in de praktijk zonder bezwaar gereede- lijk werd aangenomenen toch zien wijdat het nietdan wor stelende, stap voor stap, zijne heerschappij vestigt. De oorzaak is niet ver te zoeken. Het verkeerde beginsel dat vroeger heersebtebeeft toestanden doen geboren worden die elke verandering schromen, en een wel, of verkeerd begrepen eigenbelang blijft, tot aan het eind toe, den strijd voortzetten. Leve de vrije handelis de algemeene kreet. Maar breng haar in toepassingen gij zult ontwarendat iederbij wien men haar in toepassing wil brengen, u zal antwoorden: //Ja vrijheid van handel moet er zijn; reeds heeft de praktijk de zegenrijke .gevolgen, die de theorie voorspelde, te duidelijk in het licht gc- .steld, dan dat het beginsel kan bestreden worden, maar ons bedrijf, ons vak van handel verkeert in eenen exceptionelen toe- stand; voor ons moet de bescherming blijven; wij kunnen haar niet missenof onze handelonze fabrieken gaan te gronde. Mogelijk dat over vijftig, of honderd jaren die exceptionelen toestand niet meer bestaatdat wij dan ook zon- der bezwaar de vrijheid van handel kunnen verdragenen dan ja dan ook voor ons leve de vrije handel! maar ND zoude hij ondergang en dood voor ons in zijn gevolg hebben." De graanhandel kon de schaalregten niet missen, zonder onze landbouwers te ruineren; de opheffing van de belemmeringen in de scheepvaart zouden onze reeders en werven te gronde helpen en thans weder staan de papierfabriekanteu in massa op tegen den uitvoer van lompen. Wanneer men hen tegenwerptdat de vrije graanhandel toch de welvaart der landbouwers ongedeerd heeft gelaten dat na de vrij heid der scheepvaart onze reeders en werven een ongekenden bloei genieten; men zal u antwoorden, ja maar onze toestand is geheel andersen men zal u onder andere gedaanten dezelfde bezwaren doen hooren, die vroeger voor de landbouwers en reeders werden aangevoerd. Onze papierfabrieken zullen te gronde gaanindien de uitvoer van lompen wordt toegelatenduizende fabriekarbeiders van bestaan beroofd op straat gezet worden Het eigenbelang weet altijd voorwendsels te vinden. Verkeert eenige tak van fabrieknijverheid in eene gedrukte stemming, de bescherming is hoog noodig, om het zwakke kind te steunen. Bloeit zij daarentegen, het wordt roekeloos genoemd, eene bloei- jende industrie aan de gevaren der concurrentie overtegevenen zoo zal men, hoort men slechts naar het eigenbelang, nooit de bescherming kunnen missen. De vrije concurrentie zal den zwakke door den heilzamen prikkel versterken en den bloeijende niet schaden. Zal de uitvoer van lompen schaden? Zal het eenig gevolg heb ben, dan moet het zijn, dat de lompen in prijs zullen rijzen, maar men vergeet, dat de inlandsche papierfabrijkantde inland- sche lompen toch altijd goedkooper heeft, dan de engelsche, fran- sche of de Belg, die bovendien nog vrachtloonenin- en uitgaan de regten en 'andere onkosten heeft te betalen, en dat bet inland- .sche papier dus altijd aan grondstof minder kost, dan het engelsche of fransche, dat van onze lompen gemaakt is, dat de verkoop van het papier dus voor onze fabriekanten, tegen lager prijs of grooter voordeel kan gedaan worden. Maar wij meenen dat de opheffing een ander gevolg zal hebben. Mogen aanvankelijk door uitroer de lompen in prijs stijgen, er zal een invoer daarentegen geboren worden, een invoer, die thans onbeduidend is en moet blijvenzoolang daarvoor niets dan de inlandsebe markt open staat. Voor de algemeene toepassing der vrijheid van handel heeft de staathuishoudkunde echter één argument, dat alle exceptien afsnijdt; het is het beginsel van kegt, het is, dat onder het schoone woord van lescïierminghet afschuwelijk wezen van ONKEGT, van BEJiooviNG verborgen ligt. Hoe zou men de handeling qualificeren van hem, die van een ander met het pistool op de borst vordert, dat bij hem een voor werp ter waarde van een gulden, voor vijftig cents afgeve? Zal de dader zich kunnen verschoonen door bet beroep op de omstan digheid, dat hij het immers met vijftig cents betaald heeft, of dat hij anders niet bestaan kan? Welnu! de bescherming doet niets anders, zij dwingt den eige naar der lompen, om aan den inlandschen fabriekant tegen vijftig cents te verkoopen, wat veel boogere waarde heeft, indien hij het op de algemeene markt mag brengen en verkoopen aan wien hij wil, hetzij Engelschman of Belg. In het wezen der zaak zal de berooving toch wel dezelfde zijn, of die geschiedt met'geweld en dreigend pistool, of onder den vorm van een wet. Indien er onderscheid bestaat, het zal zijn, dat dc laatste wijze wegens de schijnheiligheid der vormendoor de valsc.li- heid, waarmede zij zich achter wet en regt.tracht te Vermommen, nog veel afschuwelijker is, daar zij bedrog aan gew.eld paart.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 1