VERGADERING Ad vertent i 11. BEVALLEN: A. K. Hagenaar geb. Veltman, Z. C. Baas geb. Oosterling, Z. D. Franse geb. Plnister, Z. W. Blok ker geb. Boot, Z. J. Kunst geb. Drent, D. M. Farenskeen geb. Verboom, Z. K. Langhorst geb. de Graaf, Z. Levenloos aangegeven 1. OVEKLEBENS. Buchele 25 d. J. E. van Vloten 39 j. D. Hopman 49 j. E. Verffel 36 j. GEMENGDE BERÏGTEN, De bataljons infanterie zullen mei 6 sergeanten en 8 kor poraals worden aangevuld. Te New-York is een handels huis met 125,000 dollars gefailleerd. Do berigten uit Mexico luiden oorlogzuchtig: Santa Anna had \erscheidene gevechten tegen de insurgenten geleveid. De spoorweg van Panama zal binnen weinige maanden voor do dienst worden opengesteld. In den Archipel is een brilsch koop vaardijschip geplunderd en do equipage vermoord. De koning van Griekenland zal genoodzaakt wezen zijn rijk te verlatenindien hij zich niet aan hel hoofd van den opstand plaatst. Het lurksche rijk bevindt zich in de grootste geldverlegenheid. Do russische adel heelt een tiende van zijne inkomsten ten behoeve der schatkist aangeboden. Do keizer van Rusland heeft do uitrusting bevolen van eene scherenvloolbestaande uit 4 divisiën, ter beveiliging van do kusten van Finland, Een gedeelte van den spoorweg van Suez is den 5 April met grooto plegtigheid voor het publiek geopend. Do opzieners der jagt hebben ordei gekregen om het verstoren van palrijzenneslcn en het losloo- pen van ongemuilbande honden legen te gaan. De be volking van Zweden legt groote strijdlust tegen Rusland aan den dag, met het oog op Finland. - Koningin Victoria en prins Albert worden to Parijs verwacht. Bij het wapen der kavallerio zijn bevorderingen op lil. - In Frankrijk zal de keizerlijke garde hersteld worden: 100 ruiters zullen Nap. III tot lijfwacht dienen. Keizer Nicolaas weigert de neutraliteit van Perzio to erkennen. 22 P3 QTEB o, HET RUSSISCH-TURKSCH OORLOGSTOONEEL. Tijd en omstandigheden in aanmerking nemende, hebben -wij ge meend met de navolgende beknople beschrijving over het russisch-turksch oorlogstooneel onzen Jezeis geene ondienst te zullen doen. Aller oogen zijn immers naar het oosten gerigtvelen spitsen hunne ooren bij het booren van dit of dat berigt verslinden de nieuwsbladen (om het zoo maar eens uit te drukken) en zien hunne weelgierigheid beloond met eene blijvende onbekendheid met het tooneel des oorlogs. Ter zake dus. Het oorlogstooneel is drievoudig: een europeescheen pontisch (d. i. aan de zwarte zee) en een aziatisch. 1, liet europeesch oorlogstooneel. Hierover valt weinig te zeggen. Elke inval van Rusland in Turkije over land moet noodzakelijk oyer de rivier de Pruth in Moldavië en Wallachijëbeide onder turksche heer schappij geschieden. Moldavië is grootendeels vlak Wallachijë daarente gen vertoont eene ware natuurlijke vesting. 2. Het oorlogstooneel aan de zwarte zee (oudtijds pont euxin). Dit omvat den oever der zwarte zee tot Konstanlinopel j liet twee vijfde re kent inen lot Europa eu het drie vijfde tot Azië te behooren. De tuid en noordkust tot de zee van Azof grenzen aan de aziatische bezittingen Tan Rusland en Turkije. Twee punten zijn er (behalve eene kust-uitge- strektheid van 30 a 40 mijlen) die voor Rusland van uiterst belang zijn Sebastopel en Odessa. Sebastopel of Achtira gelegen aan de zuidwestelijke punt van het schier eiland de Krim vormt door zijne ligging het depót der geheele russische zeemagt in de zwarte zee en is daarom ook de borstwering voor Rusland's aziatische bezittingen aan den Kaukasus, de waarborg voor II zijne toekomstige grootte. Sebastopel heeft eene der schoonste en grootste havens, die voor alle stormen, maar ook voor eiken vijandelijken aanval beveiligd is. Er zijn een aantal forten, 11 batterijen en omstreeks 1500 kanonnen van bet zwaarste kaliber. De russische zeemagt onder vorst MenschikofT ligt er; zij vormt de 4de en 5de divisie der geheele lussische marine. Odessa, Edessa, eene door den hertog de Richelieu nieuw gebouwde stad, aan de golf van de zwarte zee, heeft eene voortreffelijke, door dammen in 5 deelen verdeelde haven (die twee wersten lang is en eene oppervlakte heeft van 60,000 vierk vadems) scheepstimmerwerven 25000 steenen gebouwen en 250 magazijnen. Andere havenplaatsen van beteekenis vindt men aan de zwarte zee niet. Odessa alleen is belang- iijk niet uit een strategisch oogpunt, maar als handelstad, waar alle wegen van verkeer uit Zuid-Rusland zoowel als uit Polen en oostenrijksch oost-Gallicie zamenkomen. De mond van den Dniester wordt door bet sterke Ackerman beheerschthetwelk tegenover Ooidopol ligt. Yan meer belang zijn echter voor Rusland de kaukasisch-aziatische kus ten, die bet bezit. Rusland bezit eene rij vestingen, die zich van deo mond van de zee van Azof en Auapa lot Anaklia en Redul-Kaleh uit strekken. 3. Het aziatische oorlogstooneel. Hetzelve maakt die landstreken uit, om welker bezit Fiusland reeds eene reeks van jaren kampt Kaukasie. Bij de beschouwing Yan het kaukasiscbe oorlogstooneel meet men twee dingen in aanmerking nemen. Ten eerste de aanhoudende strijd der kaukasische bergvolken tegen Rusland en ten tweede liet terrein van het kamp met de Turken. De belangrijkste linie is die van Mosdok naar Tiflis die midden over het hoogste gebergte loopt. Eene andere linie van de zwarte zee naar Tiflis, valt onder het bereik van bet turksche kamp. Het eigenlijke turksch-russiscbe oorlogstooneel vormen die linien die van Tiflis regt op Erzerum gelrokken worden die Rusland den weg in het hart der turk sche bezittingen en naar Indie opensiellen. Erzerum is de hoofdstad van turksch Armenie. De zuidelijke grenslijn, op de lijn lusschen Eriwan en de provincie Wau is die bij Rajazid. Berigten uit deze dagen, hebben ons in staat gesteld, een juister over- zigt te kunnen geven over de positie der Russen aan de oostkust van de zwarte zee. Bij het mesten van varkens gebeurt het dikwijls dat zij, zonder juist ziek te zijn den eetlust tijdelijk verliezen. Als een uitmun tend middel om zulks te voorkomeu, wordt aangeraden, ze dage lijks een paar handen vol gezouten haver te geven, vooral tegen het einde van den mesttijd; wanneer het verliezen van eetlust zeer nadeelig werkt, moet dit middel groote diensten bewijzen. De stad Odessa, die nu reeds zeer veie fraaije gebouwen en ruim 72,000 inwoners, waaronder zeer vele Europeanen van al lerlei natiën bevat, dagteekent eerst van het jaar 1796 toen kei zerin Catliarina II bevel gaf op de plaats van liet vier jaren vroeger door den admiraal Bibas veroverd tartaarsch dorp Had- zjcheywaar een turksch fort gevonden werdeen nieuw etablis sement te stichtenhetwelk zich met ongeloofelijke snelheid uitbreidde en de stapelplaats der granen uit Zuid- en Nieuw-Rusland, Podolië enzgeworden isde voedster van een groot deel van Europain tijden waarin elders schaarschte en gebrek heerschen. van den RAAD der gemeente Helder, op Dingsdag den 9 Mei 1854, des avonds te 7 uur. S223 Bq hun vertrek uil deze gemeente, roepen de onder- geteekendenaan alle Vrienden en Bekendeneen hartelijk VAARWEL loe. Helder, 4 Mei 1854. A. var ZIJL. E. B. II. van ZIJL RIES.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 3