BEKENDMAKING. Verpachting der Waterputten. BEKENDMAKING. plcgtanker voor liet Protestantisme tegen de aanvallen van Home hoopten te venverven, tot een onbeduidende vogelverschrikker ver laagd. En de bisschoppen? Zij zijn niet alleen gebleyen. Zij hebben bovendien uit 's Eijks kas tractementen ontvangen! In allen opzigte is aan het licht gekomendat het grootste deel der Protestanten misleid is door eene reactionaire politieke partij, vereenigd met de kerkelijke politieke partij der Groenianenmisleid door hun godsdienstig gevoel, in het spel te rengen en dat door valschespookbeelden te beangstigen en op den dwaalweg te brengen. De stembus van den tweeden dingsdag in Junij, zal aan den dag brengen in hoever bij de Natie de oogen zijn geopend. De uitslag der stemming zal op de rigting der Regering van den groot sten invloed zijn. De verwisseling van slechts een klein getal van personen, kan het zwaarte-punt der Kamer, naar de eene of andere partij overbrengen. Wij hopen dat ook in ons district de kiesgeregtigden in ruime mate doen blijken dat zij het gewigt van het oogenblik beseffen en voor de dwaling van April des vorigen jaars de oogen geopend hebben. De heer Rochussen zal dit jaar aftreden. Wij kunnen zijne her kiezing niet aanbevelen. Daartoe meenen wij eens terug te mogen gaan tot het tijdstip, dat hij voor de eerste maal in dit district verkozen is. Men zal zich herinneren, dat hij is gekozen ter vervanging van den heer II. J. Smitdie wegens zijne benoeming tot burgemeester van Zaandam, niet weder als kandidaat verlangde in aanmerking te komen. De verkiezing volgde zoo spoedig, dat men ter naau- wernood tijd had zich eenigermate te verstaan. Het noordelijkste deel van ons district wachtte af welke kandidaat van de zijde der zaanlandsche gemeenten zoude worden voorgestelden daar scheen men verlegen in de keus. Waarschijnlijk zoude men wel het laatst gedacht hebben aan den heer Rochussenden oud-minister van financiendie gesteund door de adviezen van den toenmaligen advocaat van Hall, later zijn collega-minister, de conversie der kansbiljetten had doorgedreven, den oud-gouverneur-generaal, die in de uitoefening van het meest autocratisch gezag, zeker geen leerschool voor constitutionele vrij heden had doorloopen maar de heer Rochussen had het geluk gehadte Amsterdam tot kandidaat der vrijzinnige kiezersvereeni- ging te zijn geproclameerd en de kandidatuur van die vereeniging te hebben aangenomen. Onder die liberale vlag voorgesteld en bij gemis van eenen an deren kandidaatdie op genoegzamen bijval kon rekenenwerd hij in eene kiezersvereeniging te Zaandam, met bijna algemeene stem men aangenomen. In ons blad van den 28 Junij 1852, bestreden wij die kandidatuur; maar de tijd ontbrak om eenige zamenstem- ming te verkrijgen. De stemmen verdeelden zich op verschillende personen en Ilochussen werd met 723 stemmen, zijnde slechts 7 meer dan de volstrekte meerderheid, tot lid der Kamer verkozen. Bij de ontbinding der Tweede Kamer ten vorige jare, meenden wij zijne herkiezing niet te moeten bestrijden. Wij werden toen door een ander motief gedreven. Het nieuwe ministerie had de Tweede Kamer ontbonden, zonder voor dezelve te zijn verschenen, zonder dat er nog bleek van strijd en bij de onzekerheid, welke houding onze afgevaardigden zoude hebben aangenomen, meenden wij de herstemming zoowel van den heer Ilochussen als van den heer de Moraaz te mogen aanbevelen. Maar thans is de toestand geheel anders. Wij hebben thans een meer zuiver politieke keus te doen en dan meenen wij te mogen vragen of de heer Rochussen weer gekozen moet worden door hen die den weg van constitutionelen vooruitgang willen bewandelen. Neen de verlegenheid, die bij zijne eerste benoeming bestond, bestaat thans niet, terwijl de bezwaren die tegen zijne verkiezing, naar ons oordeel bestonden, in ruime mate nog allen aanwezig zijn. Wanneer wij zeggen, dat de vroegere verlegenheid thans niet aanwezig isbedoelen wijdat wij in ons district een man hebben die vroeger met eere in de Kamer zitting had, die, trouw aan de constitutionele rigting en met warmte het ministerie steunende, waar het die rigting volgde, echter zijne onafhankelijkheid wist te bewaren en zoo als bij de door van Bosse voorgedragen wijzigingen in het belastingstelsel, als bij enkele hoofdstukken der begrooting en bij andere gelegenheden, tegen de voordragten stemde, maar die in de verwarring des vorigen jaars, voor den lieer van Foreest de plaats moest ruimen. Wij hebben in den heer S. A. de Moraaz derlialven thans een kandidaat, bij allen door antecedenten bekend, die de rigting ver tegenwoordigt, waaronder wij orde in de administratie, zuinigheid met 'slands penningen, aanzienlijke schulddelging en eene sinds jaren ongekende bloei hebben zien heerschcn. Werd in eenige kies vergadering een ander tot kandidaat gepro clameerd, die dezelfde rigting vertegenwoordigt, ons is het niet om personen maar om de zaak te doen en gaarne zouden wij ieder aanbevelen, zich aan zoodanige kandidatuur aantesluitenmaar wij vreezen dat dan moeijelijk eenstemmigheid zal zijn te verkrijgen en vestigen daarom de aandacht van alle kiezersdie prijs stellen op constitutionelen vooruitgang op den vroegeren afgevaardigde uit ons district, den heer S. A. de MOEAAZ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Helder, zijn voornemens op Vrijdag den 2den Junij 1854 des na middags ten één ure, aan het raadhuis der gemeente, iu het openhaar te verpachten Het regt tot het halen en verkoopen van Water, uit de nabij Huisduinen gelegen waterputtenonder de ver- pligling van de leverantie van het henoodigde versch drinkwater aan hél garnizoen, voor den tijd van drie jarenin te gaan den lsten Juhj 1854. De voorwaarden waarnaar de verpachting zal geschieden, liggen van heden af alle werkdagen op de gewone kantoor uren ter lezing aan de Secretarie. Helder, den 17 Mei 1854. STAKMAIV BOSSE, Burgemeester, L. VERHEIJ, Secretaris, De BURGEMEESTER der gemeente Helder, maakt ten gevolge eener bekomeno kennisgeving van den heer Majoor, kommar.derende het 4de bataillon van hel 6de regemenl Infanterie alhier, ter voorkoming van ongelukken aan de ingezetenen bekend dat des Woensdags en Donderdags van elke week, des voorrniddags van 8^ tot 12 ure in do dui nen, naar do schy 1' zal worden geschoten, waardoor het terrein in den omtrek en langs het strand, alsdan welligt onveilig zal kunnen zijn. Helder, den 18 Mei 1854. De Burgemeester voornoemd STAKMAN BOSSE. De BURGEMEESTER der gemeente Helder, brengt ter kennis van de Ingezetenen, dal de gewone Schouwing over de uitwateringen door Wijkmeesters gehouden zal worden,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 2