GEMENGDE BERIGTEN, gemecne nrmen over 1853, l>ij cenu suppleloire begrooling met ƒ1750 te verhoogen. Hel plan tot bouwing eener politiewacht in do nabijheid iler koopvaarders binnenhaven werd, uithoofde van financi ële bezwaren tol het volgende jaar uitgesteld. Daarna werd de vergadering gesloten. Burgerlijke Slandl van 2? MeiSCP 1S54. GEHUWD: A. Duinker en G. Kleijenburg. J. langeveld cn J. Snooij. A. Zwaan en N. Breet. R. Roos en P. Stroker. A. Bakker en M. "Vrink.G. Frankfort en N. Bijl. P. van der Molen en M. Kuiken. J. Hirsch en D. Bak. BEVALLEN: P. Leije geb. de Graaf, D. T. Amusfoort geb. Bakker, D. C. Schotanus geb. Frijters, Z. H. Abbe- nes geb. Noot, D. J. Boom geb. Dito, Z. J. Verhagegeb. Zeeman, Z. A. Goed geb. Boon, D. N. Metzelaar geb. Smits, Z. J. C. Zon geb. Kraak, Z. G. Ravestein geb. "Weel, Z. M. Ritter geb. Willemse, D. E. de Vries geb. Ham, D. T. Hassing geb. Flens, Z. A. Schilder geb. Klaver, Z. M. H. Meurs geb. Stragkout, Z. D. Deinema, Z. Levenloos aangegeven2. OVERLEDEN: K. Platvoet, 33 j. J. B. Kisteman, 75 j. J. Vermeulen, 20 m. A. Bittrie 37 j. A. Jansen. Ambtshalve ingeschreven2. Do min. van financien heeft Ie kennen gegeven, dat de maat- en duimstokken moeten worden gerangschikt onder de mathematische instrumenten. De luit. generaal Rlerck buitengewoon adjudant des Konings en chef van Z,r. Ms. mi litair huis, is in SOjarigen ouderdom te 's Gravenhage over leden. 31 Julij, zitting van de prov. commissie van onderwijs, te Haarlem. Te Londen is men bezig een handelsmuseum opterigten. De handel cp IJsland welke tol heden een monopolie wasis thans voor alle naliet) opengesteld. Uit Hong-Kong wordt geschreven, dat ook de havens van Japan voor alle volken zullen geopend wor den. De keizerin van Frankrijk wordt gezegd te verkee- rei) in gezegende omstandigheden. - De koningin van Spanje heeft verordineerd, dat hare ministers een stok zul len dragen met gouden knop cn kwasten, als teeken van gezag. - De Cycloop is bestemd tol het afhalen van den eersten jaagharing. 1SSB10I0BI, Niet zonder bevreemding hebben wij in de advertentie van den heer Mr. G. van Leeuwenwaarbij de heer llocJiussen wordt aan bevolen, opgemerkt, dat ZEd. Achtb. spreekt namens zijne ver eeniging. Dit schijnt eene mystificatie, die mogelijk ook al tot de tegen over gestelde rigting behoort. Hier in Alkmaar weet ten minste niemand van zoodanige vereeniging iets af. Het is zeker mogelijk, dat hij zich met een of meer kiezers, of met vrouw en kinderen heeft vereenigdwelk laatste minder onwaarschijnlijk is als men let, dat hij de vereeniging de zijne noemt maar dan beduidt de geheele vermelding van die kiesvereeniging niets en zooveel kiezers als er zijn zoovele vercenigingen zouden er kunnen wezen. Heeft men die vermelding er echter bijgevoegd, om de kiezers in de verschillende onderkiesdistricten in den waan te brengen dat er te Alkmaar even als aan de Zaan eene kiesvergadering heeft plaats gehad, dan is het eene lage bedriegerij, die de kiezers op de hoogte kan stellen van de middelendie zekere partij aanwendt om haar doel te bereiken', eene waarschuwing voor de Zaanlandsche kiezersom hen te doen opmerkenwelke partij hen exploiteert als hun liochussen wordt aanbevolen. Wij hebben te hooge achting van de Zaanlandsche kiesvereeni ging, die, om welke redenen dan ook, heeft gemeend hare stem aan 1lochussen te moeten geven, dan dat wij niet de overtuiging zouden uitspreken, dat zij dergelijke middelen met afschuw van zich zal afwerpen. Alkmaah, 7 Junij 1854. Een kiezer. Verkiezingen. Van verschillende kanten wordt in 't kiesdistrict Alkmaar, bij de aan slaande verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, de candidatuur van den heer liochussen voorgestaan. Wij zouden zijne herkiezing betreu ren; want onder de velen wier karakterloosheid te veroordeelen is, neemt hij eene eeiste plaats in. Korl na zijne terugkomst uit onze Oost-Indische bezittingen, waar hij als Gouverneur-Generaai eene schier onbeperkte magt had uitgeoefend, viel het oog der liberale kiezers te Amsterdam op hem om hem in de Tweede Kamer te brengen. Zonderlinge verblinding van dien tijd! Iloe het mogelijk was, dat men des heeien Rochusscn vroe gere loopbaan kennende, een oogenhlik aan zijn liberaliteit kon geiooven is nog onbegrijpelijk hoe men kon meenen, dat zijne laatste betrek king, die van aan 't hoofd te staan eener schier despotieke regering, bij hem constitutionele begrippen zoude hebben doen ontslaan, aangekweekt of ontwikkeld, is onverklaarbaar; hoe men uit 'toog kon Teriiezen dat zijne positie als volksvertegenwoordiger, eene valsclte moest ziju is niet opgelost. Uitstekend yan karakterloosheid om de zachtste uitdrukking te gebrui ken, was het antwoord van den heer liochussenin der tijd, aan de li berale kiesvereeniging te Amsterdam; en hij had zelfs geen schaamte genoeg om de kandidatuur, hem vau de liberale zijde aangeboden, te weigeren. Rochusscn werd te Amsterdam niet gekozen, maar het noe men van zijn naam door de vrijzinnigen, deed in 't kiesdistrict Alkmaar, vooral aan den Zaankant, hij eene kort daarop gevolgde vacature, de aan dacht op hem vallen en de heer Rochusscn kwam onder vrijzinnige vlag iu de Kamer. Zijne tweede vrij spoedig daarop gevolgde verkiezing in hetzelfde dis triet, had plaats onder den invloed der April-hewegingen vreemd ge noeg, terwijl dezelfde partij die cn de heer de Moraaz, cn de heer Ro chusscn in de Kamer gehragl haddoor de niet herkiezing van den eeisten een nederlaag leed liiompheerde ook de tegenovergestelde rigting nu in de herkiezing van liochussenen aan dezen was het volkomen onverschillig, onder welke vlag, door welken invloed partij of middelen hij ijl de Kamer kwam. De heer liochussen heeft nooit eenig begrip gehad van politieke eer lijkheid hij zocht nooit iets anders dan eigen welvaart; en nog zcu zoodanig persoon zulke uitstekende talenten kunnen bezitten, dal, zoo zijne herkiezing uit een vrijzinnig constitutioneel standpunt altijd Ie ver- oordeelen ware loeh zijne voorlichting op vele onzijdige punten gewenscht zijne benoeming in de Kamer duldbaar zou wezen. ilaar liochussen bezit zoodanige talenten niet; en ieder die ooit zijne redevoeringen in de Kamer volgde, weet, dat door Item nimmer eenig licht over eenige quteslie verspreid werd; dat de eene zinsnede gewoonlijk dient om de kracht van de vorige weg te nemen, dat gemis aan grondige kennis, het kenmerk van zijn weten is. Niettemin zou men verkeerd doen hem alle bekwaamheden te ont zeggen; zijne gladheid van long, de fluwelen zoetigheid zijner woorden, zijne oppervlakkige kennis van zeer vele zaken zijne gemakkelijke iioof- sche manieren, zijne plooihaaiheid om zich naar alles Ie schikken, geven de oplossing van zijne schitterende carrière; en die eigenschappen zijn ook inderdaad niet te verweipen voor eene mindere diplomatieke zending om hij voorbeeld een handelscontracl te sluiten ol complimenten overte- brengen maar bleken hij alle hcogere bemoeijingen onvoldoende om hem aanspraak op den naam van staatsman te geven en voor den volks vertegenwoordiger zijn die hoedanigheden voor 't minst nutteloos, dikwijls schadelijk in den lieer liochussen gevaarlijk. Er worden in die betrekking vercischt meerdere zelfstandigheid, meer grondige keunis, studie eu werkzaamheid clan men zelfs in billijkheid van den heer liochussen verwachten kon, wiens karakter, aanleg, oplei ding en temperament die hoedanigheden uitsluiten en men vergete daatbij niet, dal eene veimoeijende levenswijs uit den aard zijner hooge heirekking in de Oost-Indieu gevoegd bij liet afmattende van het oosler- sclie klimaat grooter geestkrachten dan de zijne hebben geknakt of verlamd.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 3