GEMENGDE BERIGTEN, Omer Pacha. Ad verte n t i n. Hertrouwd: J. G. APPEL Nieuwediep. C. B. D. SCHIPPER. Nieuwediep, den 15 Junij 1854. De Monileur bevat vele bescheiden van de vlootvoog den in de Zvvarlo Zee en beriglen aangaande de oporatien der divisie Lyon op de kusten van Circassie. Daarin wordt ouder anderen gezegd, dat slechts twee punten op hel kust land van Jeni Kale tot aan Batunnamelijk Anapa en Sujaeh-Bey, nog door de Russen bezet zijn. Heigeen men hel bombardement van Redoul-Kale heeft genoemd, is meer eene demonstratie dan een werkelijk gevecht geweest. De Russen, welke reeds begonnen waren tleze sterkte te verla ten voor de komst der geallieerde schepenhebben hunne achlerwaartsche ticweging voortgezet. Een turksch garni zoen is in de vesting achtergelaten, zooals reeds vroeger was gemeld, en vermoedelijk ook heelt men zich in betrekking gesteld met de Circassiërs. O Bturgerlljke ütanrï van IO 17 Junij 1854. GEHUWD: J. G. Appel en C. B. D. Schipper.H. L. Keij- zering en E. M. Reijnst. P. Keetman en G. Langedijk. J. Eradus en T. Kok. Echtscheidingen: 1. BEVALLEN: G. van Zoonen geb. Jes, D. M. Dalmeijer geb. Hugberts, Z. E. de Groot geb. Dekker, D. G. van Hoolwcrff geb. Hop, D. H. Eorcke geb. Bakker, D. A. Rilling geb Witteveen, D. Levenloos aangegeven: 1. OVERLEDEN: S. Kroes 52 j. E. J. Bommels 2. m. Ambtshalve ingeschreven: 3. Onbekende drenkelingen: 1. Zweden heelt zich geschaard aan de zijde der vveslersche mogendheden. In Zwitserland hebben de staatkundige vijanden den vrede met elkander geteekend. Dezer dagen is in de nabijheid van Troijes sneeuw gevallen. In Ilalio zijn de gemoederen in gisting. De troepen van keizer Nicolaas hebben eene achlerwaartsche beweging ge maakt, met eene vijandige bedoeling legen Oostenrijk, Gedurende 1853 zijn 1646 personen als landverhuizers uit Nederland over zeo vertrokken. Te Dalen (Drenthe) heeft eene zeug een big geworpen met 8 poolen, 2 staar ten, een dubbele ruggegraat en een kop, veel gelijkenis hebbende met het hoofd van een mensch. Aangeboden Maria Haezebroek, omgewerkt door Gros en opgehelderd door houlsneefigurena ƒ1.75 In Hanover is een 4jarig kind door een gier opgenomen en naar hel gebergte ge voerd. De baron v. Zuijlen v. Nijeveld is als gezant naar Kon- slanliuopel vertrokken. Aan de militaire akademie te Breda zal eene uitbreiding gegeven worden. De arnh. ct. meldt, dat het presidium der arr. regtbank te Nijmegen dikwijls wordt waargenomen door een regter, dio stamert, waardoor bij hot getuigenverhoor in de correctionele zittingen gedurig de belagchelijkste looneelen ontslaan. Siiislria kan nog 3 maanden weerstand bieden aan de Russen. Do visier Mustapha is vervangen door Kresbeslie-Pacha. De keizer van Oostenrijk heeft eene conferentie gehouden met den koning van Pruissen. Te Leeuwarden zal een gouden zweep verharddraafd worden. Engeland en Frankrijk zijn voor nemens de Witte Zee te blokkeren. In Belgie is de po- lilieko toestand aanmerkelijk gewijzigd ter gunste van de clericalc partij. Aan de postmeesters en poslraeesteressen der paardenposteiij is mcl 1 Julij eervol ontslag verleend. Do koning van Napcis heeft den uitvoer van zwavel uit Sicilië naar eene der havens van de krijgvoerende partijen verboden. Ia een levensberigt van Omer Pacha, den bevelhebber van liet turksche leger, vindt men het volgende van hem gemeld. Zijn familienaam is Lattas, uit het dorp Plaski bij Fiume. Twee bekwaamheden, waardoor hij in zijne jeugd reeds uitmuntte, hebben den grond tot zijnen vooruit gang gelegd het schrijven eener fraaije hand en de kennis der wiskunde. Het behaagde hem niet in de dienst; hij geraakte met zijne superieuren in onmin en nam zijn afscheid. Hij begaf zich naar liet turksche Bosnië waar hij niets dan eene betrekking hij eenen turkschen koopman vond en wel de ondergeschikte betrekking van huisonderwijzer. II er ging hij tot het mahornedaansehe geloof over, heette Omer en maakte zich met de taal, de zeden en gebruiken der Turken bekend. Na eenigen tijd zond de turksche koopman, wien Omer diende, zijne kinderen naar Konstanti- nopel en liet hen door den huisonderwijzer vergezellen. Als gewezen soldaat zocht hij in militaire kringen hekenden en begunstigers werd aan gemoedigd en verkreeg de betrekking van leeraar aan eene der nieuwe militaire scholen. Hetgeen hem aanbeval was juist de minst beteekeDeude zijner bekwaamheden: zijn schoon schrijven. Het was in het jaar 1833; de hervorming van den sultan Mahmoud werd juist doorgezet en het kon niet missen of de hoogere eigenschappen van Omer moesten in het oog vallen. Van liet oogenhlik, dat de oude Seraskier Chosrew Pacha met hem bekend werd en hem tot zijnen adjudant maakte ging hij met rassche schreden vooruit. Door Chosrew Pacha werd hij tot den Grooten Heer gevoerd, en deze benoemde hem tot schrijfmeester vau zijnen zoon, den tegenwoordigen sultan Abdul Meschid. Een meer belangrijke betrekking verkreeg hij voor het eerst bij gelegenheid der syrisciie onlusten. Gelijk in dat land onderscheidde hij zich in Albanië en Kurdestan. Het was niet altijd te doen, om oproerige pogingen van oud-lurksche partijen of schatlingpligtige stammen te dwingen maar ook om de bescherming van Christenen tegen afschuwelijke mishandelingen en van dit laatste gedeelte zijner taak kweet zich Ümer met den gloeijendsten ijver. Hij is geen ge woon renegaat. Zulk een zoude de Christenen ten hoogste laauw in be scherming hebben genomen, om niet de verdenking zijner nieuwe geloofs- genooten op zich te laden; en Omer Pacha ging integendeel bij iedere onderdrukking, die hem bekend werd, met eene energie te werk, die niets ontzag, zelfs met opoffering en met het grootste politiek gevaar. Zijne militaire kundighedeu, waarbij zich een aangeboren instinct voor het oorlogshand werk voegt, zijn hoven allen twijfel verheven. Van alle legers, welke Turkije in de laatste jareu in het veld heeft gehad, zijn de door hem aangevoerde de eenige geweest, in welke subordinatie ge- heerscht en het gemis van een genoegzaam getal goede officieren eri onder officieren zich niet voelbaar gemaakt heeft. Zijne troepen volgen zijne bevelen met een onbepaald vertrouwen. Dat hij eene ridderlijke dapper heid bezit, draagt deze liefde der troepen natuurlijk veel hij. Hij spieekt eenige talen, huiten de turksche ook de Servische, duitsche en italiaansche met gelijke vlugheid. In zijne gewoonten heeft hij veel van het europe- sche behouden. Zijn huis is op duitsche wijze ingerigt en hij drinkt zonder schroom en openlijk wijn. Hij heeft ook zijn harem afgeschaft en leeft met ééne vrouw eene geborene Zevenbergsche, aan welke hij de vrije beweging der europesche vrouwen vergunt. e en Heden beviel voorspoedig van eene welgeschapen DOCH TER,ANNA RILLING, geboren Witteveen. Den 9den dezer overleed, in het hospitaal lo Deventer, aan de gevolgen eener hevige pleuris, onze zoo hartelijk

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 3