De oorlogsverklaring aan Rusland hecfl in engelsch H o o Indië diepen indruk gemaakt. Men vreesde dien ten gevolge voor eeno groole daling in de opiumprijzen en voor een nadeclig handelsjaar. Er is toch een russiseh eskader in de chineseho zee en de opium-clippers zijn dus in groot gevaar. Daar een clipper mecsal voor een milhoen aan boord heeft, begrijpt men, dat het reeds een belangrijk verlies ware, als slechts enkele clippers in russische handen vielen. Maar incn hoopt, dat het russiseh eskader, dat te Batavia is bin- nengeluopen, zich niet in zee zal wagen en dat het spoedig door ecne voldoende engelsche en fransche zeeinagt zal O worden ingesloten. In Singapoor zal waarschijnlijk het engelsch eskader bij een komen; men ijvert er tegenwoordig zeer voor, dat Sin gapoor in goeden weerbaren stand worde gebragt, om er de maritieme inriglingen van Engeland in de Oost te vestigen. Singapoor is thans zeker beter daartoe gelegen dan Trinque male, op Ceijlon. In Pegu, dat onlangs na zoo groole opofferingen aan het indiseh rijk is toegevoegd, begint men reeds den invloed van de engelsche staathuishouding te gevoelen. Het kanaal van den Ganges, dat minstens zestien millioen gulden heeft gekost, is geopend. In 1838 ontwor pen, is dit werk eerst in 1847 begonnen. Dit is het grootste werkdat sints de britsche vestiging in Indië is vervaardigd. I)e uitslag der russische expeditie naar Japan is nog niet bekend. Een parijsch blad, hetwelk van wege het franscho ministerie van marine wordt uitgegoven, behelst in zijn jongste nummer'het volgende daartoe betrekkelijk berigt«Volgens een particulier schrijven uil de chinesehe haven Hongkong, van den 22 April, had men aldaar ver nomen, dat de russische admiraal Paniuliju, die met eene geheime zending van het russische gouvernement naar Japan belast was, op de kust van Skoff schipbreuk had geleden. Hij had naar hel schijnt zijn fregat de Pullas verlaten en zich aan boord ccner kleine russische goelct begeven, ten einde met minder moeite den logt te kunnen voortzetten; doch de goelet moet door een windvlaag, die eenige dagen aanhield, op een klip geworpen en verongelukt zijn. De Do admiraal en een gedeelte der bemanning zijn gered zij hebben eene japanscho jonk in dienst genomen en de reis daarop voortgezel. Men had deze beriglen uit eene bron vernomen, waarop men zich verlaten kon. Men wist niet of de russische admiraal schipbreuk had geleden, alvorens zijne zending te hebben kunnen vervullen, maar men dacht algemeen, dat hij gelegenheid had gevonden om aan de japansche overheden het doel zijner zending bekend te maken. Een hrief uit Silislria van den 15dcn spreekt weder van een afgeslagen stormloop der Russen op dien dag. Volgens den briefschrijver was destijds Mussa-Pacha nog in leven wat ook de bladen omtrent zijn dood op 2 Junij gezegd hebben. Een brief uit Petersburg van 13 dezer, in de Patrie voorkomende, meldt, dat Prins Dolgoruckide minister van oorlog die stad had vei laten o:n zich naar de Donau- provincien te begeven ten einde aan den keizer een miauw keurig verslag Ie geven aangaande den Maat van zaken aldaar- Do prins Dolgorucki zal zich onmiddelijk naar Silislria be geven. Volgens lo Londen ontvangene beriglen van hel loo neel des oorlogs in Turkije, hecfl reeds de voorhoede van het Engelsch-Fransche hulpleger op 13 Junij lol hel ontzet van Silislria medegewerkt bij welke gelegenheid echler twee fransche staf-officieren in de magt der Russen zijn gevallen. Het J. de Sl. Pélersbourg van den lüden Junij be vat een russiseh berigt aangaande den aanval van het en- O O gelsche smaldeel van Plurn bridge tegen Gamla-Karleby. Door de telegrafische beriglen wisten wij reeds, dal deze aanval mislukt was en dit wordl bevestigd door het Russische bulletin helwelk zegl dat de Engelschen zeker aantal dooden en gekwetsten hebben gehad en eene sloep hebben verloren, waarin zich 22 man bevonden, die door de Russen zijn gevangen genomen hierin bevonden zich ook de lij ken van een gesneuvelden officier en 5 malrozcn terwijl do Engelschen gedurende het gevecht verscheidene lijken in zee hadden geworpen de Russen daarentegen zegt het bulletin hadden sleehls 4 gekwetsten gehad. Omer-Pacha heeft een zijner onderbevelhebbers met 30,000 man in de rigting van Silislria afgezonden en nam den schgn aan alsof hij aan de Russen slag wilde leveren. Middelerwijl Paskewilsch met zijno troepen tegen hen optrok, werden 2000 man in Silislria geworpen. Men meldt ons eenige uitvoerige bijzonderheden over het voorgevallene bij Brahesladt en Uleaborg. Daaruit blijkt, dal den 30sten Mei 3 engelsche sloomfregal- ten te Brahesladt aankwamen; deze zetleden 200 man aan land, welke de werf in brand slaken, alsmede ander hout werk en 5 in de haven liggende schepenzoodat binnen kort alles in lichtelaaije vlam stond. Bij dezen brand werden nog 5 groole schepen en eeno groote hoeveelheid teer ver brand zoodat men de aangerigte schade op 3 a 400,000 Z. R. begroot. In een ander berigt uit Uleaborg van 3 Junij wordt gemeld dal den 3lslen Mei ook aldaar eenige engelsche schepen aangekomen zijn welke eenige vaartui gen wegkaapten. Den lsten Junij verschenen deze schepen op nieuw voor de haven van Uleaborg welke eenige man schappen deden landen. Nadat de Engelschen alle rege ringsgebouwen en magazijnen doorzocht hadden staken zij alle werven en op stapel liggende schepen ten getale van 8 in den brand alsmede het teermagazijn. Men begroot de schade bij dezen brand op 400,000 Z. R. Eenige russische scheepskapiteinswier schepen door de Engelschen in de Zwarte Zee zijn genomen en die zoo als men weetlo Odessa zonder eenige verdere voor waarden aan land zijn gezel, deelcn uitvoerige berigten mede omtrent den toestand aan boord der engelsche schepen welke welligt de russische vloot zullen noopen om in zee te steken en do vreemde zeerooverszoo als het daar heet, voorbeeldig te straffen. Deze kapiteins, zoo luiden de bo-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 2