in het Groot Noordhollandsch kanaal. Staande do vergadering worden naar aanleiding van be- CO O slaande voorschriften vernietigd de beide laatste afgeloste obligatien ieder ad 1000 met de daarbij beboorende en betaalde coupons verschenen 30 Junij en 31 December 1853 in do geldleening ad/10.000, benevens, de betaalde cou pons verschenen 30 Junij en 31 December 1853, voor de geldleening ad ƒ25.000. Niets verder aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. - Bij de korpsen is van hoogerhand do aanschrijving ontvangen, dat de geheelo ligting van 1851, die zich met groot verlof bevindt, als ook dat gedeelte der ligting van 1852, hetwelk gepasseerde jaar slechts 4 maanden onder de wapens is geweest, tegen den 20sten der volgende maand bij de korpsen in activiteit zal terug komen, om de ver schillende oefeningen en manoeuvres in de maand September aanstaande, bij te wonen. Het gezamentlijk getal der opkomenden zal alleen bij de infanterie ongeveer 7000 man bedragen. Tevens is de last uitgevaardigd, dat vóór die opkomstde miliciens cn plaats vervangers van 1852, die zich thans onder de wapens bevinden, in het genot van groot verlof moeten worden gesteld. Dat getal zal minder dan de helft der opkomenden bedragen. Als een bewijs van spoedigen over- en terugtogt ook van zeilschepen kan dienen, dat het schip Antilope, kapt. Gnodde, 3 Julij jl. van Cura^ao alhier binnen gekomen, die reis in 71 dagen (waarvan slechts 61 dagen in zee) heeft gedaan. Men meldt uit 's Herlogenbosch dat do vroege aard appelen in de Meijerij en aan den Maaskant buitengewoon goed gelukten zeer overvloedig en van goede kwali teit en smaak zijn door de minvermogenden worden heden daar ter markt de minste doch goede kwaliteitvoor 10 cents de 5 ned. koppen opgehoopt, verkocht, terwijl de beste soorten niet meer dan 15 cents de 5 kop opgehoopt kosten. Men schrijft uil Heusden. Als bijdrage tot de kennis, hoe de wet van den accijns op het gemaal wordt uitgevoerd cn tot welke onbillijke vexalien dezelve leiden kan is het wel der moeile waarddal hel onlangs in een gemeente nabij Heusden voorgevallene der vergetelheid ontrukt worde. Vooraf zij gezegddat de waarheid van het feitdes noods, met de voklingendsle bewijzen kan geslaafd worden. Een landbouwer aldaarzelf geen bakoven bezittende, wilde bij een gebuur zijn brood gaan bakken; te dien einde reed hij met een zak roggemeel, dat hij daags lo Toren be hoorlijk veraccijnsd van den molen had te huis ontvangen op een kruiwagen daar henen. Twee commiezen komen toeschieten die vragen en onderzoekenwat zich in den zak bevindt en verlangen volgens hetlot dekking van het meel vereischle billet te zien. De onergdenkende landman haalt ter goeder trouw, het accijns-billet voor den dag. Maar, o ramp! het document is van onwaarde, daar de tijd van afvoer van den molen reeds lang verstreken is. Hij wordt gecalangeerd cn de zak met meel in beslag genomen en naar het kantoor des ontvangers vervoerd. Vervolgens wordt voldaan aan den vorm der weten bij aangeplakt brieljo hel uur bekend gemaakt, waarop, ten kantore des ontvangers, de verkoop van het aangehaalde meel zal plaats hebben. De ontstelde landman wint inmiddels raad in, en men geeft hem in overweging het meel terug te koopen en de zaak maar zoo schikkelijk mogelijk af te maken. Tegen het aangeduide uur begeeft hij zich naar hel kantoor, doch, binnen willende gaan, wordt hem gezegd, dat hel bepaalde uur nog niet daar is. Hij blijft eenigen lijd op straat slaan denkende dat hem zal worden aangekondigd wanneer tot den bewuslen verkoop zal worden overgegaan na lang wachten waagt hij het andermaal te vragen of zijn meel haast zal verkocht worden Dan eeno nieuwe teleur stelling wacht hem op vrij spottenden loon krijgt hij ten antwoord slecht op zijn tijd lo hebben gepast daar hij nu weer te laat kwam en het meel reeds was verkocht. Behalve zooveel nadeel en tijdverlies moest nu nog bij den directeur door eene vrij zware transactie de gereglelijko vervolging worden voorgekomen. Üok mag hier niet onvermeld blijven dal dezelfde per soon naderhand, een geleibillet tot gelijk vervoer van meel willende halen de ontvanger verklaarde dat niet te kun nen geven, alvorens hij als meelverkooper was gepatenteerd. Nu vrage men nog: waarom do accijns op het gemaal vooral ten platte landozoozeer gehaat is en wie er het meeste hebben toe bijgedragenom die belasting tot de bestaande hooge male van impopulariteit to brengen In de provinciën Friesland en Groningen worden voor rekening van het fransche gouvernement vele paarden opge kocht, bestemd om als kavalleriepaarden in den oorlog le gen Rusland te dienen. De kosten van ieder paard op do bestemmingsplaats worden berekend op ƒ600. Een paar- denkooper, met een lOOtal op weg naar Toulouse, verze kert, dat die kosten nog hoogcr zullen klimmen, daar eene te verwachten aanvraag om paarden voor hel pruissische leger, de koopprijzen van ƒ200, lot hel dubbele van die som kan doen klimmen. Men zegtdat het pruissische gouvernement tot den aankoop van cenige duizendo paarden voor de dienst bij hel leger besloten heeft. In de gemeente Zuidland heerschl eeno groole onge rustheid. Mon wil wetendat er een verscheurend dier in die polders zich zou bevinden. Er zijn reeds twee scha pen en eene geit gevondendie door dat dier vermoord zouden zijn. Het heeft eene kleine opening in den hals der schapen gemaakt en zoo het bloed uitgezogen. Is het bloed er uitdan laat het zijne prooi liggen. Eiken dag gaan cenige gewapende personen de polders in, om het monster op te zoeken. Sommigendie beweren het dier gezien to hebben beschrijven het als geheel wil en ter grootte van een zwgn, Wij vermeenen dat de volgende verklaring, vooron- derslellenderwijze door de Revue des deux mondes van het bezoek der Favorile gegeven, niet onvermeld mag blijven. Hel russische gouvernement, naar hel schijnt, tracht op

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 2