verscheidene beurzen van Europa eene leening lo negotiëren. Bijzonderlijk heeft hel zich tot Amsterdam gewend. Maar Engeland en Frankrijk kunnen inderdaad niet veroorloven dal de russische leening te Amsterdam genegoliëerd worde, om de eenvoudige reden, dat Nederland een onzijdige staat is, die in geen geval zich mag leenen om aan eene oorlog voerende mogendheid hulp te verstrekken. Het is mogelijk dal to dien aanzien voorstellingen te 's Hage zijn gedaan. Van daar die zekere agitatie, die zich heeft geopenbaard bij do verschijning der Favorite. Wat volgt hieruit anders voor Nederland, dan dat het zich noodzakelijkerwijs lot eene strenge onzijdigheid bepale?" Er wordt zeer veel gesproken over een nieuwe uil vinding, die, zoo zij steek houdt, van het grootste gewigt is; zj beslaat in eene machine om do raderen der sloom- booten in plaats van door stoom, zoo als tot heden ge schiedt, door den wind in beweging te brengen. De uit vinder is een arme boer uit het departement Tarn-en-Ga- Baume genaamd die lezen noch schrijven kan en ronne die hel model van bovengemelde machine 'met geen ander gereedschap dan met een mes vervaardigd heeft. Er is eeno commissie benoemd om de zaak te onderzoeken en reeds is den uitvinder eene aanzienlijke gratificatie toegestaan, Een berigt uil Odessa van 7 dezer meldt dat op dien dag 58 schepen tier vereenigde engelsche en fransche vloot in het gezigt waren, koers zettende naar Sebaslopol. Uil Bucharesl wordt van 9 dezer gemeld, dal het gros van de russische bezetting dier vesting, sterk 32,000 man, aanrukte op Giurgewo, alwaar men eenen beslissenden veld slag te gemoet zag. De Monileur bevat den tekst der aanspraak, welke keizer Napoleon den 12 dezer, te Boulogne bij het insche pen der manschappen heeft gehouden. Do keizer heeft ge zegd dal, vermits Rusland den oorlog heeft gewildFrankrijk 500,000 zijner zonen heeft gewapend, gelijk ook door Engeland belangrijke strijdkrachten zijn op de been gebragt; dat de vereenigde vloten en legers thans de Oostzee en Zwarte Zee gaan beheerschen. »Op britsche schepen, dus eindigde de keizer, zult gij naar het tooneel des oorlogs worden overgevoerd, een feil in de geschiedenis zonder voorbeeld en waaruit eensdeels het innige bondgenootschap lusschen Frankrijk en Engeland en anderdeels het vaste voornemen om voor geene opofferingen terug lo treden, volkomen blij ken. Gaal, kinderen! Europa uit zijne beste wenschen voor do zege uwer wapenen!" In den Morning Chroniclo leest men; dat het engelsche gouvernement bevel heeft gegeven om een nieuw kanaal eskader van ontzagwekkendo sterkte te vormenhet zal onder bevel staan van den admiraal Berheleyhet oudste lid van het collegie der admiraliteit. De bodemswaaruil dit eskader beslaan zalzullen zich ten spoedigste te Spit- head vereenigen. Hieruit blijkt, dat er weldra door de britsche vlootvoogden in de Oostzee en in do Zwarte zee groote ope- raliën zullen ondernomen worden. Het kanaal-eskader zou bestaan uil twaalf linieschepen een fregat van de eerste grootte en acht kleinere vaartuigen de helft omstreeks Tan dit eskader zou met schroefstoomluigcn voorzien zijn. Uit Konslanlinopel is thans de bevestiging ontvangen van het berigt der nederlaag van de lurksche troepen bij Batun, hun door den russischen generaal Andronekoff toe- gebragt. Hel Journal de Conslanlinopel spreekt van 13 stukken geschut en 35 vaandels, welke de Russen buit gemaakt hebben en zegt, dal het aantal ongeregelde troepen, welke door den generaal Andronekoff geslagen zijn 22,000 man bedragtzonder hel getal geregelde troepen op te geven, zoodal de opgaaf van hut russische berigt, dat het geheeie turkscho leger 34,000 man bedroeg, niet ver van de waarheid verwijderd zal zijn. Het verlies van 3000 man, hetwelk het J. de Const. opgeeft, toont genoegzaam aan, dat de nederlaag belangrijk is geweest. Hel genoemde blad zegt evenwel niet, dat het leger verstrooid is. De beide lurksche legerhoofden Selim Pacha en Achmet Pacha wer den bij het dit gevecht gekwetst. Een en ander duidt ge noegzaam aan, dat men thans ook beducht moet zijn voor het tweede aziatische turkscho leger bij Kars, onder het bevel van Mustapha-Zarif Pachahetwelk, in weerwil van de pogingen zijns onderbevelhebbers, den generaal Guyon geenszins in zoo goeden staat verkeerde als het geslagene leger van Batun. Verkoop van HUIZEN en ERVEN, gehouden op maandag den 5 Julij 1854. 1. Een Broodbskkerij. Hoogste bod ƒ1100 D. Bakker Bz. t- ::_j In slag gemijnd ƒ1170 "NV. Kamper, kooper. 2. Een Huis en Erf. Hoogste bod ƒ000 Gebr. Janzen. In slag gemijnd 50 3. Idem. 4. Idem. 5. Idem. 6. Idem. 7. Idem. 8. Idem. Idem. ƒ700 W. Kamper, kooper. Hoogste bod ƒ630 S. Gooien. In slag gemijnd 40 ƒ670 J. Klein, kooper. Hoogste bod ƒ620 Gebr. Janzen, koopers. Hoogste bod ƒ600 D. Bakker Bz kooper. Hoogste bod ƒ600 D. Bakker Bz., kooper. Hoogste bod ƒ645 Opgehouden. Hoogste bod ƒ620 H. Tos. In slag gemijnd 8 ƒ628 W. v. d. Sterrekooper. Hoogste bod ƒ600 C. Giltjes. In slag gemijnd 20 10. Idem. ƒ620 K. Bakker, kooper. Hoogste bod ƒ600 C. Giltjes, In slag gemijnd 15 ƒ615 K. Bakker, kooper. 11. De houten Loots. Hoogste bod ƒ1000 G. Korf Jr. In slag gemijnd 50 ƒ1050 G. Korf Jr.kooper. 12. Elf Huizen en Erven. Hoogste bod ƒ5400 P. Quant. opgehouden 500 ƒ5900 Daarna afzonderlijk gepresenteerd 13. Een Huis en Erf. Hoogste bod ƒ600 H. Stooker. De overige tien Huizen en Eryen opgehouden.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 3