Hollander (Holland Michigan leest men hel volgende »Op verzoek van ecnige vrienden, die hunne heirekkingen, dit of het volgende jaar uil Nederland of van elders herwaarts verwachten, maken wij bekend, dal do voordeeligsto en ge makkelijkste reis naar onzo nederzetting is: van New-York, Buffalo of Detroit enz.in eens tickets op Chicago te ne menwaar, gedurende hel varenssaizoen onophoudelijk schepen van do kolonie zullen aan te treffen zijn. Geviel hel soms zoo, dat er juist hij de aankomst le Chicago geen waren, dan zullen de aldaar wonende vrienden van Zwolle of van de Belt de aankomenden gaarne teregtw ijzen." Nimmer was de aankomst van landverhuizers (Duit— schersHollanders en Noorwegers) en de passage van reizi gers naar het westelijke deel van onzen slaat talrijkerdan in de jongste zes weken. Do stoornhoolen brengen iederen avond honderden menschen aandie onze logementen op vullen en den volgenden morgen in vier a zes met vier paarden bespannen diligences of private vervoermiddelen naar het westen of naar de binnendeelen dezer county snel len, orn zich een hun passend sluk lands uit le kiezen. De aanvragen naar land, en voornamelijk naar reeds gecul tiveerde bouwhoeven is zoo groot dat de landprijzen be duidend gestegen zijn en ook veel door boeren bewoond land in do markt komt. Reeds heeft menige vlijtige land bouwer, die in weinige jaren uit de wildernis eene heerlijke bolstede herschapen had, voor eenen goeden prijs zijn eigen dom verkocht, om zich elders door zijne gewonnen ervaring uit een wild stuk land dra eene bloeijende woonstede le herscheppen. Nog kunnen (luizende famitiön zich in onze vruchtbare en gezonde county eene woonstede met weinige middelen grondvesten en deze zullen zich niet lang doen wachten. Men heeft zeker den schooncn trek van ware men- sehenliefde eencr weldadige zuster te Parijs, gedurende de noodlottige dagen van Junij 1848 niet vergeten. Nadat na melijk deze weldadige, zuster Marlha geheelenonder het vuur der barrikadesdo gewonden van beide partijen had weggehaald en hen met moederlijke zorg verpleegd, kwam plotseling op het plein van het klooster een officier aanren nen die door verscheidene opstandelingen vervolgd werd. Onmiddelijk wierp zich zuster Martha tusschen hem en laalst- gemelden, die hem met den dood bedreigden. Toen deze mannen, die woedend waren, dit zagen, keerden zij den loop van hun geweer tegen haar. «Vrienden," zeide hun Marlha, het is nu reeds twee en veertig jaren, dat ik u verpleeg, wanneer gij ziek zijl. Indien gij gelooft dat dit genoeg is, dan ben ik tevreden. Overal waar ik zal zijn, zal ik voor u bidden." Nadat zij deze woorden uilgespro ken had, haalden de opstandelingen de geweren omhoog, reikten de hand aan den officier die gered was, en denaam van zuster Marlha klonk juichend van aller lippen. Deze zuster Marthawelke zich thans in het klooster Sacré-Coeur bevindt, geleidde den 15 dezer eene koè op een veld voor hel klooster, toen dit dier, verschrikt door eenige roode stoffen, die een vervver daar te droogen had gehangen, zich woedend naar zijne geleidster keerde en haar de horens in de linker zijde stiel. De geestelijke zuster viel dadelijk in zwijmen werd naar hol klooster gobragl in een staat, die de geneesheeren weinig hoop op haar be houd overlaat. Do tijdingen uit Spanje zijn hoe langer hoe ernstiger. Thans geldt het niet meer de vraag of de opstand zal zege vierenmaar wat de gevolgen van die overwinning zullen zijn. Bijna alle gevvigtige steden des rijks, Barcelona, Pam- peluna, Valladolid, Burgos, Villoria Lerida, Saragossa Grenada enz., hebben zich reeds voor den opstand verklaard. Do brieven uit Madrid van den 15 dezer doen ook reeds voorzien dat de hooldslad de beweging zal volgen de re gering zelf scheen le beseffen, dat al hare pogingen om den revolutionairen stroom le kecren, vruchteloos zouden zijn. Hel sprekendste bewijs voor deze stelling is, dat de koningin moeder, tegen wie do opstand hoofdzakelijk is gerigl, zich tot het vertrek gereed maakte 5 sommigen beweren zelfs dat zij de hoofdstad reeds had verlaten. Zij werd ieder oogen- blik aan de grenzen verwacht en zou zich regtstreeks naar Malmaison, bij Parijs, begeven. Den 16den des avonds heeft de koningin den maarschalk Narvaez ontboden, om hein hel opperbevel over het spaansche leger op te dragen; men vreesde echter dat op hel punt, waarop de zaken gekomen zijn, deze maatregel niets zou baten. Do beweging heeft in het geheele rijk niet hetzelfde ka rakter. Te Barcelona zelf wil men niets meer dan het her stel der constitutie van 1837. In het overige van Kalalonie eischt men veel meer. Te San-Sebastian is de beweging in progressistischen zin, in andere plaatsen heeft zij een repu- blikcinsche strekking. Men schijnt le vreezen, dat do bijeen roeping van de constituerende cortes, door do hoofden der beweging geëischt, een noodwendig gevolg zal worden van den toestand. Do generaal O'Donnel heeft zijn leger in drie divisien verdeeld; hij bevindt zich met de eerste le Despenaperros do beide andere, onder do generaals Dulce en Messina rukken naar Sevilie en Grenada op. üe minister van oorlog wordt in zijne operatien belem merd door de oneenigheid, welke tusschen verschillende wapens zijner legermagt is ontstaan. De koningin heelt bij decreet van den 14den den generaal Serrano van alle ambten eeretilels en decoratien vervallen verklaard. De beide generaals Concha bevinden zich te Londendoch worden binnen kort in Spanje verwacht. De directeur der genie, generaal Zarco del Valln en do generaal hertog do Ahumada, hebben reeds verscheiden dagen geleden hun ontslag ingediend. Den 15den zijn de dagbladen der oppositie, welke in den laatslen lijd hunne uitgaven hadden gestaakt, weder in het licht verschenen. Ook de dienst op den spoorweg, die wegens hel vervoer van troepen was geslaakt, is den 15ilen hersteld. De geruchten als hadden zich in Kastilio carlistische ben den vertoond, schijnen van allen grond ontbloot to zijn geweest. De laatst ontvangen telegrafische depêches bevestigen het-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 2