GEMENGDE BEB1GTEN, geen hier boven reeds als waarschijnlijk werd geroeidna melijk, dat Madrid den 17den zich voor den opstand had verklaard, de beweging was zoowel door de burgeiy als door de militairen tot stand gebragt. De minister-president was gevlugthet ministerie was ontslagen en Rivas aan het hoofd van een ander gesteld. Het nieuwe ministerie bestond uit drie leden der progrcssislische en drie der gematigde partij. Dezer dagen heeft de parysehe policie een complot ontdekt door de democraten ontworpen, en hetwelk op den ge denkdag van de inneming der Bastille zou uitbarsten. Alle maatregelen werden genomen om het te doen misluk ken: eene menigte arrestatie» is onlangs bewerkstelligd. Sommigen der gearresteerden ziju naar de Madelouueltcs overgebrugl omdat de gevangouisse» van Mazas en la Ro- quelte met gedetineerden zoodanig zijn opgeruid, dat er geene ruimte meer is. Van Gibraltar had men vernomen, dut wedeiom een schip door de ufrikaansche zeorooveis van het Rif was in bezit genomenwaarop het engclsche oorlogschip Prome- theus «ogenblikkelijk derwaarts was vertrokken om zoo mogelijk het vaartuig en de bemanning aan de zeeroovers te ontnemen. Uit den Tower zyn meer dan 12,000 bedden en de kens afgeleverd ten behoeve der naar de Oostzee bestemde fransche troepen. Do Times behelst een brief, geschreven van de vloot in het gezigt van Kroonstad! d.d. 30 Junij. Daaruit blijkt o. a. dat de stnomhooten die tio peilingen bij het eiland Kroonstadl bewerkstelligd hebben drie belsche machines onder water hebben gevonden. De stoomboolen hadden zich van verscheidene visscberschepen meester gemaakt. De kustvaart in de golf van Finland was geheel gestremd. Eene plotselinge verandering in de temperatuurdie van koud zeer warm was geworden had veroorzaakt dal onder do cquipagie van de vloot vele zieken gekomen waren en men reeds onderscheidene dooden telde. Burgerlijke Stand van Ï5 23 Julij 1854. GEHUWD: J. Mol en A. M. Ramler, C. Dijker en J. M. Kroeb. BEVALLEN: G. Kooij geb, Mos, Z. H. J. Leuw geb. Prins, D. V. J. Minneboo geb. Fortuijne, Z, C. Eradus geb. Kok, Z. J, B. Sussenberg geb. Peters, D. OVERLEDEN: M. Bouman Groofl' 50 j. Y. Waker 72j. H. van den Broek 2 m. C. C. Hellemann 24 j. Ambtshalve ingeschreven 1. Harddraverij te Leeuwarden om een gouden zweep, 4 Augustus. Bij Challam hebben luisterrijke spiegelgevech ten plaats gehad, in presentie van prins Aliierl. Het genootschap van kunsten en wetenschappen lo Londen heefteen aantal hoeken kaarten enz. van het nederl. gouvernement ten geschenke ontvangen.In do omstreken van Smyrna wordt door de sprinkhanen groote schade aan de gewassen loege- bragt. Te Parijs zijn den 15 Julij ruim 200 huwelijken gesloten. 1 Augustus jagl op ganzen, eenden cn water snippen. Z. M. heeft den koning van Portugal en h.d. broeder benoemd tot grootkruis van de orde van den neiler- landschen leeuw. De scheepvaart op den Douau is her steld en «Io Sulina-monding van Russen gezuiverd. De keizer van Oostenrijk zal eene inspectiereis naar de grenzen ondernemen. Keizer Napoleon heeft in zijn spoorwegrij tuig een bureau waarin hij onderweg kun werken. Do bedevaarten naar het II. land komen in Frankrijk in de mode. Te Hoogeveen is een man subiet overleden onder het bakken van paimekockcn. In Abasië is hel verkoopen van vrouwen door Schamyl verboden. In den Haag is sprake dat het instructie-bataljon van Kampen naar elders zal worden verplaatst. 1 3V Si X B» E X. Mijnheer de Redacteur t Bijna twee jaar geleden (23 Aug. 1853) was UEd. zoo vriendelijk een door mij aan UEd. gezonden stukje te plaatsen; andermaal wenschte ik die gunst van U. Ik schreef daar over het ontworpen kanaal voor Geestmerambacht, ingediend bij bet Gemeentebestuur te Scbagen (ik meen gehoord te hebben van 5 Januarij 1852) ofschoon maar kort geloofde ik, dat diegenen welke meenden dat de uit voering van dat ontwerp hoofdzakelijk geldelijk bezwaar was, uit de zooge naamde publieke rekeningen door mij aangetoond werddat de geheele onder neming zelve uit de te behalen winsten in weinig jaren (zeven) ware te behalen. Ruim een jaar geleden had ik hoop; een afschrift van bet bedoelde ontwerp circuleerde in onze gemeenteaan het polderbestuur ter advies gezondendoor den Hoog Wel Geboren Heer Sandenberg Matthiessen. Ons polderbestuur heeft ben ik wel onderrigt, ten gunste der zaak geadviseerd, nogtans liooren wij geen enkel woord meer over die zaak. Onbegrijpelijk was het mij van den beginne af, dat ik de zaak (liet ontwerp) goed leerde kennendat onze besturenzoo geheel werkeloos blevenmag Schageu misschien er zeiven groot belang bij hebbenonze polders niet minder. Lang bleef ik bij het denkbeeld dat alleen geldelijk bezwaar de reden der «iet-uitvoering was, of dat de benoemde commissie er geen werk van maakte uit onverschilligheid! Onverschillig mag wel geen volksvertegenwoordiger zijn, doch ze bckleeden alien eene onafhankelijke betrekking en gevoelen dus minder de behoefte aan uitbreiding van markten of communicatien. Maar neenik heb geene reden gevonden dit laatste te veronderstellen. Toen ik voor eenige dagen voor mijne zaken de gewone donderdag-markt te Schagen bijwoonde, hoorde ik het navolgende in een koffijbuis vertellen. Er was te Schagen door een dertigtal onderteekenaren een request aan het Gemeentebestuur gezonden, met vriendelijk verzoek een gedeelte der gracht, belend aan de markt, digt te maken cn hetzelve tot marktplein in te rigten op grond dat het marktplein te klein was etc. De president en een paar leden van den E. A. Raad juichten dit voorstel toe; er werd eene raadsvergadering belegd en met 4 tegen 3 stemmen besloten hetzelve in overweging te nemen. De drie heeren tegenstemmers werden benoemd tot eene commissie van on derzoek, ten eindo hen in de gelegenheid te stellen, al die bezwaren, welke er tegen de uitvoering waren in te brengen, behoorlijk te kunnen ontwikkelen en aan den E. A. Raad voor te leggen. Acht dagen later was er vergaderingeen talrijk opgekomen publiek getuig de van de belangstelling welke men aan de uitspraak der commissie hechtte. O bittere teleurstellingde oudste der commissie tevens president van bet Kogge- en Polderbestuur, las een stuk voor, naauwelijks verstaanbaar, zonder eenig argument over het roor of tegen, maar had door een andere beer) dewelke door ZEd. een zeer knap man genoemd werd) drie! zegge drie!! begrootingen of uitkomsten der gedane opnemingen voorgelezen cn overgelegd. De waarde dier stukken kan ik niet beoordeelendaar ik dezelve niet heb gezien, doch volgens bet gerucht was het eerste ruim 22,000, het tweede ruim 14,000 en het laatste ruim 6,000. Nu zou de lezer meenen dat er slechts beraadslaagd behoefde te worden welke van die plannen gekozen moest worden. Mis. De raad was reeds van te voren ingelichthet kind van een der leden had De raadsvergaderingen worden anders bijna door niemand bezocht of bijgewoond.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 3