GEMENGDE BERIGTEN, trein ontmoette. De schok was zoo geweldig, dal de weg overdekt werd met gebroken rijtuigen, terwijl onder deze en te midden der glneijende kolen en uitstroomende sloom en kokend water vele passagiers kermende door elkander gewor pen lagen. Toen de baan was opgeruimd, bleek het, dat 24 personen het leven verloren en nagenoeg 100 wonden bekomen haddenvan deze laatste ongelukkiger! zullen nog velen hezwyken. Men verzekert, dat de inbeslagneming van wapens en amunitie te Parijs in verband stond met een komplot, strekkende om eene helsehe machine onder de voeten des keizers te doen uitbarsten, bij gelegenheid dat hij de werkzaamheden aan het Louvro zou bezoeken. Een vijftigtal werklieden zijn gearresteerd. Te Parijs mankt men groote toebereidselen voor hel leest van 25 Augustus, den Napoleonsdag. Onder anderen zal men op het Champs-de-Mars de belegering van Silislria verloonen en vier luchtbollen als vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland, Turkye en Oostenrijk laten opstijgen. Ook zal er een groot vuurwerk, gratis-voorstellingen in al de schouwburgen enz. plaats hebben. Eene som van 80,000 fr. is voor de be'noefligen van de ^arrondissemen ten van Parijs bestemd. Uit Memel wordt geschreven, dat het aldaar door de engelsche korvet Archer opgchragte, naar Pillau bestemde hollandsche schip, behalve kofhj, kaas en spoorslaven, ook geweren, kavalleriesabels en gebitten aan boord had, welke gedeeltelijk in de kofTijvaleu verborgen waren. Burgerlijke Stand van 22 29 Julfj 1854. GEHUWD: H. Clement en D. J. Smit. BEVALLENH. Tbie gcb. Morra, D. A. Kerseboom geb. Pronk, Z. T. Bakker geb. Wentel, Z, G. Dalmeijer geb. Van der Meer, D. J. van Driel geb Hillebrands, D. M. KuitZ. Levenloos aangegeven 1. OVERLEDEN]: J. Buijkes 78 j. Z. Planje 6 m.C. Zan ders 9 m. C. Schuit 8 m. A. Koelewijn 54 j. T. Kok 26 j. J. Kraak 7 j. Ambtshalve ingeschreven 1. De berigten omtrent de oostersche kwestie zijn onbeduidend. De houding van Rusland is verdedigend of lijdelijk. De Nrjmegers zijn onlangs in den vroegen ochtend met 101 salutschoten wakker gemaakt veroorzaakt door de aankomst van den koning van Portugal met hel sloomjagl de Leeuw. De geref. synode heeft de toga met bef en barrel als eene passende en deftige kleeding aanbevolen. Te Leeu warden is de kermisvreugde zeer onaangenaam gestoord door een verschrikkelijk onvveder. Een dronken schoenmaker aldaar, die zijne vrouw mishandeldeheelt twee policie agen ten en den sladsmajoor die hem wilden grijpen, gevaarlijke wonden toegebragt. Hel gezantschap van Tunis beeft den Sultan 42 inillioen piasters gebragl als bijdrage tot do oor logskosten. in Frankrijk is een moord gepleegd door een man van 83 jaren! In Drenthe is een boerenknecht, bezig met hel maaijen van koren, ten gevolge van de hitte, plotseling overleden. In de prov. Groningen zijn 6 werk lieden door de hitte bezweken. Te Deventer is een kind je gestorven aan vergiftiging door lucifers, waarop het had geknabbeld. Uil San Francisco wordt gemeld, dat aldaar bij voortduring hevige vechtpartijen onder de goudzoekers en spelers plaats hebben. 16 Augustus, harddraverij te Beverwijk. 25 id. groote feesten te Parys, ter zake van den Napoleonsdag. Aldaar zal een congres van taalkun digen uit de O. en N. wereld worden gehouden om de alpha- beten van alle talen te vereenvoudigen en ineenlesmelten. De cholera woedt te Pelersburg in hevigen graad. In Frankrijk worden de soldalen ter beschikLing van de landlieden gesteld om den oogst binnen te halen. ia-"- K2 - - 'HCJ )U JBtU rJL"" Ife O EEN VREESSELIJKE ORKAAN. De Calcutta Englishman deelt de volgende bijzonderheden mede nopens een vreesselijken orkaanwelke onlaDgsover eene slreek in engelsch Indié gewoed heeft: Den lOden April 1854, ten 3 nre des morgens (aldus wordt door den beriglgeyer van het dagblad verhaald) op het oogenbhk dat wij bezig waren eenige verbazende groole in den omtrek gevallen hagelsleenen Ie beschouwen, brak een vreesselijke orkaan uit het zuidwesten los, onge veer 7 mijlen van de plek waar wij ons bevonden. Heigeen wij daarvan den volgenden dag door eenige inboorlingen hoorden verhalen kwam ons zoo onwaarschijnlijk voor, dat ik voor mij er geen geloof aan konde slaan doch toen ik die herigien bevestigd zag door eenige mijner landgeuooten die de plaals des onheils bezocht hadden, wilde ik mij zeiven van de door den orkaan aangerigle schade overtuigen. Inmiddels waren reeds eenige dagen verloopen en toen ik de slreek naderde, waarboven de orkaan was losgebarsten was het my onmogelijk om Ie middeo van dien chaos door te dringen, wegens den verpestenden stank, weiken de tot verrot ting overgegane lijken verspreidden. Iemand die van het naluuiversctiijosel geluige was geweest, verhaalde mij, dat op het oogeDblik dat een, den sloim voorspellenden wind uit het zuidwesten begon Ie waaijen, eene massa wolken, zwart als ebbenhout en gelijk aan een toren, wiens voet den grond raakte en waarvan de lop in het uitspansel verdween van de bergen was nedergesiortterwijl een dergelijke hoos op de vlakte zich Vormde en in eene geheel tegenovergestelde rigling voortrok. Toen zij eikander Daderden, daarloe door verschillende luchislroomeu aangedreven, draaiden zij een oogenblik om elkander en de hitte werd eensklaps on dragelijk beide massa's schenen zich loen lol één ligchaam te vereenigen; het licht der zon maakte plaats voor zwarte duisternis, en als met een oogwenk slortteD de woningen in, terwijl hoornen ontworteld werdeo; te midden van dit alles werden mannen, vrouwen, kinderen en vee door den dwarlwind in alle riglingen opgenomen en voortgesleept tegen reus achtige hoornen te pletteren geworpen letterlijk op overblijfselen van bamboesstammen aangeregen of onder de puinhoopen hunner woningen bedolven. Aan beide zijden van den weg, welken de orkaan genomen had vielen stukken ijs zoo groot als gewone metselsteenen. De verwoes tingen door dit vreesselijke natuurtafereel aangerigt, strekte zich uit over eeüe breedte van 800 voelen en over eene onbekende lengte. Men is Dog in het onzekere nopens de uilgestrektheid van het onheil. Reizigers, die de plaats des ongeluks hebben bezocht, hebben temid den der puinhoopen zestig lijken geteld vijftien gekneusde personen zijn in een naburig gasthuis opgenomen. Men brengt het aantal doodeD op 300, en het verlies aan vee is, zegt men, onberekenbaar. En alles doet gelooven dat hier geene overdrijving in het spel is. Het gebruik aldaar is, om de woningen afgezonderd te bouwen, door ze met akkergrond en bamboes te omringen, zoodal het land eene aan eenschakeling oplevert van afzonderlijke bouwhoeven, omringd door hoo rnen en door bebouwde velden van elkander gescheiden. Thans ziel het oog, overal waar de storm zich vertoond heelt, niels anders, dan eene onherkenbare massa op elkander gestapelde hoornen gedeeltelijk met aarde bedekt en vermengd met de voorwerpen en materialen, welke tot den bouw der woningen dienden, welke de orknaD echler roo geweldig dooreen geworpen heeftdal het onmogelijk is iets te herkennen. Bedden kastenmeubelen van alle soort zijn in duizend stukken geslagen en wanneer men deze verspreide overblijfselen beschouwt, tracht mao te vergeefs op te sporen tot welke voorwerpen de meesle kunnen behoord hebben.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 3