eene electiieko vonk 2S0,000 eng. niijlen (90,000 uren bijna) in ééno seconde langs koperdraad en slechts 164,000 eng. mijlen langs ijzerdraad, terwijl met de onderzeesche lijn die snelheid vermindert tot op 2700 eng. mijlen. De afstand van plaats tot plaats wordt bij zulk eene snelheid dus on noembaar gering, en de tijd tusschen afzenden en ontvangst alzoo genoegzaam geheel op de stations verbruikt. Een be wijs hoe wcnschelijk doorloopende lijnen zijn. De fransche Moniteur behelst lengten van den chi- neschen opstand aan het officiële dagblad van het chi- nesche gouvernement ontleend, en loopende tol den llden April j.1. Daaruit blijkt dal de keizeilijke troepen ua ver scheidene maanden slrijds eene aldeeling van do krijgsmagt der opstandelingen uit de provincie Pel Chili verdreven hadden, maar dat zij waarschijnlijk aldra het hoofd zouden moeten bieden aan eene drie- of viermaal sloikere kiijgsmagt, die van onderscheidene punten in het binnenste des rijks op de linie der hoofdstad Peking aanrukte. Volgens officiële opgave van de turksche zijde hebben do Turken, te Silistria in bezetting, gedurende den geheelen lijd van hel beleg veilorcii: aan dooden 560 man, aan gekwetsten 660 man, dus in het geheel 1220 man; van van de gekwetsten werden 69 man geamputeerd aan voeten en armen, liet verlies aan hoofdofficieren beliep 1 Ferik- Pacha (iVlussa) 1 Kaimakan (Mehernid-Bei van de Egyptenaars) 4 Ben-Uaschis. Men meent dal de Russen in hel geheel minstens 2,000 dooden en gekwetsten gehad hebben. - Brieven uit IConslanlincpel van den 22slen Julijvoor komende in den Sulut Public van Lyon melden dat zich een fransch korps te Varna ingescheept heelt, hetwelk op bet gemelde schiereiland en wel vermoedelijk bij Kaffiaaan land zoude gezet worden. Den 28slen zoude zich een en- gelsch korps inschepen bestemd om tegen Anapa te opereren, t De bemagtiging van Kaffa en Anapa zou de verbonden mo gendheden meester doen worden van Jeni-Kalé cn do zee van Azof. Eerst later zoude men een aanval lej;en Sebas- topoi ondernemen, vermoedelijk in hel volgende jaar, zoo als de Conslilionnel meent, indien men in bet volgende jaar nog mogt vechten. a o Bm-gei-ïijke Siassd van 29 <Jwïïj 5 Angnstiss GEHUWDC. Willms cn M. Vroom. P. Kippersluijs en A. Molenaar. C. L. van Loon en A. van der Ster. BEVALLEN: J. li. Betzold geb. van der Zant, D. E. D. de Wijn geb. Schipper, Z. M. Kater geb. Boerdijk, Z. N. os geb. Lap, Z. H. J. V. Schutte geb. Meijer, Z. Levenloos aangegeven 1. OVERLEDENA. Keeser 43 j. E. Heuvelsland 42 j. Jonson 24 j. C. Spekken 59 j. P. F. Dielio 21 m. GEIEiGBE BERIGTEN, Door de nod. handelmaatsch. zijn 13 schepen bevracht. Te Kralingen is in een doos gevonden hel lijkje van een kind van 14 dagen. Te Leeuwarden is een jager overleden aan de gevolgen ecner vechtpartij. - Voor het corps ma riniers is eeno undero uniform verordineerd, In Engeland O 0 is bevel gegeven lol het bouwen van nog acht oorlogschepen. De keizerin van Ooslenryk verkeert in gezegende om standigheden. Partna is in slaat van beleg verklaard, bet koffijhuis der studentenis met kanonnen beschoten: 5 dooden. In den Haag heeft een gepensioneerde trompetter zich dood gescholen. - In Breda heeft eene bejaarde vrouw zich in dronkenschap verdronken. Te Parijs worden dage lijks 600.000 ponden ijs gebruikt. Voor de vermeerdering der pruisische artillerie en kavallerie zijn 18000 paarden nocdig. In de rivier de Ehe beeft zich eene groote steilte onder de visschcn geopenbaard. Harddraverij te Mcdcmblik 28 Aug. In Meppel vvorul brood gebakken van boekweitdoppen. De keizer der Franscben heeft do drie beloofde paarden vau ALdel Kader uit handen van El-Hadj-Bou-Khiba welgevallig ontvangen en den brenger eeno prachtige met brillantc omzetten snuifdoos ten geschenke gegeten. De Russen organiseren te Kroonstad twee lia- tuillons schaatsenrijders, om gedurende den aanstaanden winter op het ijs tegen den vijand te ageren. Te la Chapelle Gouthier heeft een landbouwer tan een enkelen zaadkorrel 92 halmen gewonnen, welke te zamen 8000 korrels opleverden. Uil Londen verzendt men een groot aantal scheeps-fornuizen niet om beafslcak te braden maar om kogels te gloeijen vour de Russen. O O 2£efzer Kapoleon ew de fruitvrouw te Sriemne. De groote keizer Napoleon bragt zijne jeugd als leerling op de militaire kweekschool te Brienne door en hoe? dat toonden in 't vervolg de oorlo gen, die hij voerde en zijne k rij gs bed lijven. Daarbij naar de gewoonte der jeugd gaarne ooft at kreeg eene daar woonachtige fiuilvrouw menig schoon stuk gelds van hem te wisselen. W anneer hij echter somtijds geen geld had, dan borgde zij hem. Zoo hij weder geld kreeg, dan betaalde hij haar. Maar toen hij de school verliet, om nu als volleerd soldaat in praktijk te brengen, wat hij daar, slechts theoretisch, had geleerd, was hij haar nog eenige guldeDS schuldig. En toen zij hem voor 't laatst een schotel vol saprijke peizikeo of zoete druiven hragt, zeide liij: «vrouwtje nu moet ik vooit en kan u niet betalen, maar ik zal u daarom niet vergeten. De fruitvrouw zeide: »0wees daaromtrent geiust, edele jonge heer; God doe u welvarend blijven en make u tot een gelukkig man." Op eene loophaan echter zoo als die, welke de jonge krijgsman nu be trad kan ook hel beste geheugen zoo iets vergeten tot ten laatste zijn erkentelijk gemoed hem weder daaraan herinnerde. Napoleon werd in korten tijd generaal en veroverde Italië. Napoleon ging naar Egypte, waar eens de Israeliten tigchelsleenen bakten, en le verde een slag hij Nazareihwaar voor 1800 jaren de Heilige Maagd woonde. Napoleon keerde midden door eene zee, vol van vijandelijke schepen naar Frankrijk terug en werd eerste consul. Napoleon herstelde in zijn ongelukkig gewoiden vaderland de orde en rust, werd keizer der Franscheu, en nog had de goede fruitvrouw te Brienne niets dan zijn woord: «Gij zult niet vergeten worden."Maar een woord van een eerlijk man is even goed als baar geld en nog heter. "NTaDt toen (ie keizer eenmaal te Brienne werd verwacht, (hij wasechter reeds incognito daar aangekomen, en zal wel getroffen zijn geweest, toen hij daar aan den vorigen en tegenwoordigen tijd dachten bepeinsde hoe hem God in zulk een kort tijdsbestek en te midden van zoovele gevaren, onverlet tot op den keizerstroon had gevoerd) toeu bleef hij plotseling op de straat stil staan, hragt den yinger aan het voorhoofd, even als iemand die zich iets herinnert, noemde spoedig daarop den naam der fruitvrouw, zocht hare eeuigzints bouwvallige woning op en trad met ecu enkelen getrouweu hegeleider binnen. Eene enge deur voerde hem in een klein maar zin delijk vertrek, waar de vrouw met twee kinderen aan den haard knielden en een sober avondeten bereidde. Zou ik hier eenige verversehing kunnen hekomen?" vroeg de keizer. «Zeer zeker," antwoordde de vrouw, «de meloenen zijn rijp," en zij hragt er eene. Toen de twee vreemde lieeren de meloen nuttigden en de vrouw nog een paar takken aan het vuur legde, vroeg e^n hunner: «Kent gij den keizer ook; die

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 3