lot ceno voileiügo bekentenis zijner gruweldaden gekomen. Hel is nu zeker, dal hij alleen do moorden en diefstallen volvoerde en geen medepliglige had. Uit de opgave van zijn plan van de opvolging der misdrijven welke hij beging ten huize van Prikwinkei en van de redenen die hem lot het een en ander geleid heliben, blijkt, dat volstrekt geene wraakzucht tegen (ie vrouw of jaloezij, maar hebzucht alléén en de zucht om zich van alle getuigen van zijnen diefstal to ontslaanhem van den eenen moord lot den anderen braglenen dut hij de braak pleegde na die moorden. In den avond van den 11 den dezer, had aan de kaasmarkt, to Rotterdam, een treffend ongeluk plaats, dal tol dubbelo voorzigligheid aanspoort. Eeno der zware ijzeren gaslanlaarnen voor het stadhuis staande en door gas verlicht wordende, had waarschijnlijk een lek en was met gas daar door gevuld; dien avond wilde G. van der Sprong, 28 jaren oud en ongehuwd, het gas ontsteken, toen de onver wachte voorraad gas ontplofte, den ijzeren gaspaal vaneen spleet en genoemdo persoon vreeselijk getroffenvan den ladder op den grond viel, terwijl do stukken voorbijgangers troffen, waarvan cr nog een buiten kennis in eene nabijzijnde her berg werd ingebragt. Van dor Sprong is in hopeloozcn toestand naar het nieuwe ziekenhuis vervoerd en den vol genden morgen aan de gevolgen overleden. Nog is do heer Schippers, dien avond, door do ontploffing van hel gas, ter aarde geworpen en heeft daarbij den arm gebroken, terwijl in den omtrek van de plaats, talrijke schade is aangerigt. In de laatste 7 jaren zijn te Rotterdam voor onze koopvaardijvloot gemonsterd 4363 zeelieden gemiddeld per jaar. Van deze zeelieden zijn volgens naauvvkeurige op gaven nagenoeg tweo derden soms zelfs meer vreemde lingen. Helzelfdo heeft te Amsterdam en elders plaats. Er wordt dikwijls geklaagd over overbevolkinggebrek aan werk toenemende armoede. Wij laten de gegrondheid dier klagt daar; maar wenschelijk ware het voorzeker, dal onze wakkere bollandsche jongens meer het beroep van zeeman mogten kiezen. Het is een edel beroep. Ons Va derland is er groot door geworden. Er zwerven thans zoo vele jongelieden rond die beroepen uitoefenen dal eigen lijk geen beroepen zijn. Zij gaan een treurigen ouderdom te gemoeten de zeeman, die zuinig vaart, heeft het vooruilzigtdat hij reeds op niet ver gevorderden leeftijd een aardig sommetje bijeen heeft gegaardwaarvoor hij eene affaire kan beginnenen zonder vrees kan hij zijnen ouden dag te gemoet zien. Met de Pallaskoram. Jöhrzijn den 7 Jung de volgende berigten uit Paramaribo ontvangen. Met de por- lugesche scboonor Libania o Adelaida zyn gisteren avond alhier, na eeno reis van 23 dagen uil Madeira aangekomen 155 emigranten, onder geleide van docter P. G. do Gam- dra. De eigenaars van planlaadjes alhier zouden gezind zijn naar men verneemt, om deze arbeiders te emploijerenen hel zal van de gewenschle plaatsing derzelve afhangen, om spoedig meerdere Madeiranen alhier over te brengen. Men schrijft uit 's Boschdd. i6 Aug.het volgende: Tegen den verloskundige Bodenslaff, to Uilen, hij Grave, heeft do arrondissements-reglbank lo 's Hertogenbosch regtsingang verleend, wijl hij in volslagen dronkenschap eeno vrouw verlost zou hebben, onder welke be handeling en ten gevolge waarvan vrouw en kind bezweken zijn." Voor hen, die van meening zijn, dat het beter is do misdaden door verbeterd onderwijs to voorkomen dan ze door ophanging te straffen, zegt Punch, zal hel ongetwijfeld aangenaam zijn te vernemen, dat men ontdekt heeft, dat allo sloffen, waarvan men touw kan maken, ook gesehikt zijn om er papier van te fabriceren. Gedurende do zes eerste maanden van 1854, zijn in Engeland minder ingevoerd dan in 1853, 3300 stuks ho renvee, ruim 26,700 schapen en lammeren en 200 zwijnen; daarentegen bijna 70,000 centenaars meer aan boter, 29,000 dito kaas en bijna vijf miiliocn meer aan eijeien. Do invoer van aardappelen is merkelijk minder en bedraagt slechts 74,956 centenaars legen 713,941; indien men geene fout gemaakt heeft in de statistieken van handel, die overigens, wat do laatste maand van het halfjaar betreft, eene ver meerdering van uitvoer ten bedrage van ongeveer 1,000,000 ponden sterlings opleveren. Toen men voor eenigen lijd te Kuïro een egyplischen sarkophaag liet openen, vond men bij eene murnio ver scheidene tarwe-airen. Een hoogleeraar in de landbouw kunde lo Compeigne ontving negen korrels van deze dui- zendo jaren oude tarwe, zaaide zo en kreeg bewonderens waardige resultaten. De stengel heelt een meer dan gewone dikte en bevat 20 aren, welke door elkander 100 buiten gewone groole korrels hebben. Men zal nu met dit oude egyplische graan proeyen in het groot doen. Een kapitein van eene rivier-stoomboot eener noord- amerikaanscho maatschappij, dio eeno dienst tot geregeld vervoer van personen en goederen door Nicaragua heeft on dernomen, geraakte, eenigo maanden geleden, in twist met een aldaar te huis hehoorende schipper, velde hem na eene korte woordenwisseling met een pistoolschot neder, en zeide dit gedaan Ie hebben omdat de man op hem schieten wilde. Doch voor de gereglelijke overheid van Greytovvn gedaagd zijnde, weigerde hij toen of later voor haar to verschynen, en hij werd in dit besluit gesterkt door den heer Borland, den gezant der Vercenigde Stalen in Midden-Amerikadie, op reis huiswaarts zijnde, zich juist toen aan boord eener stoomboot te Greylown bovond. Do overheid trachtte daarop den kapitein in hechtenis to nemen doch ontmoette gewa- penden legengsland hierbij werd aan den heer Borland on opzettelijk een slag of sloot loegobragtcn dit is de grief waarvoor hel aincrikaansche gouvernement door eene op zettelijk daarloo afgezonden oorlogssloep voldoening govor- derdord en, toen die geweigerd werd, wraak geoefend heeft, door de verwoesting van hel stadje Greytovvn, in Midden-Amerika. In Spanje zijn de Cortes legen den 8stcn November bijeengeroepen; zij zullen constituerend zijn en ééne kamer

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 2