kcr uitkomsten hij zich niet zal teleurgesteld zien, zoo hij voor ecne goede behandeling zorgt draagt. In den herfst, dan, wanneer do zaadbollen tol rijpheid zijn gekomen, zamelt men dezelven in, en hangt ze, tol in hel laatst der maand Januarij op cene drooge luchtige en tegelijk vorsltrije plaats, op. Alsdan drukt of wrijft menzo met de hand kort, om ze daarna, met een weinig water, in eenen pot of iets dergelijksover te brengen, om ze daarin 6 a 8 dagen ongemoeid te laten, ten einde dezehe te doen rotten, om daardoor do slijmerige deelen, van het zaad af te zonderen. Vervolgens wascht men er het zaad zoo zorgvuldig mogelijk uit, droogt het daarna en bewaart het op eene uitermate drooge plaats. Voorzeker, wij herhalen hot, zaad op deze wijze ver- kicgeu cn behandeld, zal een uitmuntend goed resultaat en na verloop van lijd gezaaid de van zaad gewonnen aard appelen verbouwd, en deze gepoot te hebben, zal eene zuivere en mcestijds eene lekkere soort van aardappelen geven, Voor cenige dagen is bij eene weduwe to Groningen een brief ontvangen uit Mei vil Ie gedagt. den 20sten Maart 1854, van een harer zonen, die voor bijna drie jaren met nol schip Anlonetlo ka pil. Winter, naar Australië was ver trokken en van wien sedert niets ineer vva^ vernomen. Uit dien brief blijkt, dat hij met nog 10 andere personen aan wal was gegaan en vervolgens naar andere plaatsen was vertrokken. De briefschrijver was arbeider op andere schepen geworden verdiendo daarmede 7.50 per dag van 's mor gens 8 tot 's avonds 6 uur; vervolgens werd hij arbeider op eene leerlooijerijtegen eene vvckelijkscho verdienste van 42. Deze hooge verdiensten werden echter weder opge wogen door de duurte van alle levensbehoeften. Een vel papier, zegt hij, kost 6 stuivers, een pijp tabak 3 stui vers, een sigaar 3 stuivers, een pijp een dubbeltje, een paar schoenen 6 en zoo vervolgens. Er zijn hier een me nigte menschen vooral Duitschers en Hollanderscn de goudmijnen zijn maar twee dagreizen van hieralwaar zij bij groepen heen trekken. Des avonds is het aan strand niet veilig door de menigte rooverswelko aldaar worden aan getroffen. Ik ben van voornemen om met het begin van den regentijd ook met eene karavane naar de goudmijnen te gaan." Men meldt van Poervvoredjo: In den namiddag van den 5den Junij keerden eenigo javaanscho kinderen uit do dessa Kagoengan, onder het district Kaliwiro, in de afdeeling Ledokresid. Bagelen huiswaarts; het vee, hetwelk'zij geweid hadden, voor zich uitdrijvende. Een dezer kinderen, genaamd Saïdo, oud 15 jaren, werd, door de geoogste sawa loopendo, door eone slang, bekend onder den naam van oelolrocno matjan, aan gevallen; aan den linkervoet gebetenis hij gevallen, waarop de «lang, zich om zijn geheelo ligchaam heeft gekronkeld, met dat gevolg dat Saïdo daaraan is bezweken. Zijne med- gezellen die met genoemden jongeling denzelfden weg hadden genomen, spoedden zich na dit voorval, waarvan zij zonder eenige hulp te kunnen aanbrengen getuigen waren geweest, naar de dessa, waarna de bevolking, van wapenen voorzien, het dier heeft gedoodterwijl hel reeds bezig was het lig chaam van meergemelde» jongeling, beginnende met het hoofd, in te slikken. Bij onderzoek is gebleken, dat Saïdo aan den linker voet slechts ligt gewond, maar dut het gc- lieele ligchaam verbrijzeld was. Do slang had eene lengte van 16 voet en eenen omvang van 2 voel cn 4 duim. Hare kleur was zwart, wit en geel in ruiten; zij behoort niet tot de vergiftige soorten. Te Londen wordt do wet legen den rook met alle strengheid doorgezel; allo schoorsleenen moeten hunnen rook zelve verleren. Sedert do algemeene invoering der steen kolen in Londen omtrent hel jaar 1400 en hijzonder in de laatste 40 jaren had do stad geenen regt vrolijken hemel gezien. Zij moet in do weinige dagen sedert de wet reeds een vrolijker aanzien gekregen hebben. -De president der Yereenigdo Statenhot senaatsgebouw verlatende en in zijn rijtuig willende slappen, werd zijn hoed met een ei afgeworpen door het lid Jeffards, die in slaat van dronkenschap verkeerde. Hij werd daarop gevan gen genomendoch do president gaf last hom niet te ver volgenwaarop hij weer in vrijheid is gesteld. Daags vóór do sluiting van het noord-amorikaanscho congres hebben weder ergerlijke tooneelen lusschcn leden der kamers plaats gegrepen. In den senaat heeft do kolonel Benton den heer Petit voor leugenaar en gemeene hond uitgescholden, dio hem daarentegen een verdraaijer der waarheid en domooor noemde. In do karner der vertegen- woordigers ging men nog iets verder. Nadat de heer Sevvard den heer Mikke een vagebond had genoemd en de laatste hem voor leugenaar had gescholdengreep eerstgenoemde hem bj de keel en gaf hem oen geweldigen stomp in het gezigt. Daarop gaf de president last, dat men de strijders zoudo scheiden. Men leest in de Invalide Russo: Een onbekend inwo ner der Nederlanden heeft, gedreven door verkleefdheid aan Rusland, een som van 20 Hollandscho guldens aangeboden ten behoevo der kosten van den tegenvvoordigen oorlog. Z. M. do Keizer heeft goedgevonden dal offer aan lo nemen en er zijne dankbaarheid aan den gever voor to betuigen. Den 23slen Aug. is uil Azië to Weenen berigt ont vangen, dat de russische generaal Debutoff een leger van 60000 Turken hij Kars geslagen heeft. 3000 Turkon zijn daarbij gesneuveld terwijl 2300 man en 84 officieren wer den gevangen genomen. Bovendien verloren do Turken 51 kanonnen en hun geheelo kamp. In afwachling der bemagtiging van Sebaslopol door do geallieerde troepen, dio thans in do Krim worden ontscheept, wekken do bijzonderheden omtrent deze vesting cene leven dige belangstelling, Volgens zeer geloofwaardige mededee- lingenwordt Sebnstopol verdedigd van eenen zeekant door 1300 a 1400 stukken geschut, verdeeld over 12 forten, waarvan 6 op ieder strand der baai, welke tot do vesting leidt. Deze baai begint digt boven kaap Chersoncsus (het landingspunl) cn loopt een Duitscho mijl binnenwaarts. Men ontmoet 4 havens, alvorens de stad te bereiken, die op hel

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 2