Onkruid vergaat niet," zuitler strand ligt. Die havens zijn volkomen beveiligd le gen alle «inden en beslaan eerstens uit een quarantaine-ha ven, hel verst verwijderd; dan een arsenaal-of artillerie-ha ven; vervolgens de groole haven, en eindelijk die waarin schepen gebouwd en gekalefaal worden. Elke haven heeft batterijen in hare flank en een onderzeesche ketting belet den toegang tot de groole haven. Do inhammen waaruit de havens gevormd zijn, worden door vooruitspringende schier eilanden verbonden, die bedekt zijn met kazematten, waar op verschillende reeksen batterijen staan, wier kruisvuur de geheeie lengte der baai bestrijkt. Men vindt dus bevestigd hetgeen reeds meermalen, en zelfs door do getuigenis van admiraal Dundas gestaafd, beweerd werd, dal namelijk Se- bastopol van de zeezijde onneembaar is. Ook zijn do ge allieerden niet voornemens do stad van dien kant aan te vallen. Men gelooft dal de bemagliging van do landzijde grootendeels slechts eeno kwestie van den lijd is, wanneer men den Russen geene gelegenheid laat om do versterkingen, ilie sedert geruimen tijd aangelegd worden, in alle opzigteu te vollooijen. Voorloopig zijn de weinige wegen die van kaap Chersoncsus lol de stad, welke op een amphitheater van kalkgrond gebouwd is, leiden, door de Russen onder mijnd, afgesneden en belemmerd door aballis. behalve dal het verblijf in de stad Sobastopo! bijna ondragelijk is, wordt het nog verergerd door do kwaal van egyptische oog ziekte, veroorzaakt ten gevolge van kalkslof dio met eiken wind opstuift van den harren grond. Men zegt dal sedert do bezetting der sterkte door Rusland, 30000 man alleen aan deze kwaal zijn omgekomen. Do landverslerkingen van Sobaslopol dagteekenen eerst sedert 1852. Van dien lijd af zijn de heuvelen welke aan do belegeraars dienstig konden zijn zooveel mogelyk geslecht. Wanneer men de verschillende rapporten en do bij zonderheden, medegedeeld door de verschillende correspon- dentien en bijzondere dépêches, te zamen trekt, dan begint men een juist denkbeeld te krijgen van de operatie tegen Bomarsund in haar geheel. Hel bombardement heefl ge duurd van den 15 des morgens ten 5 ure tol den lötlen ten 2 's namiddags, althans volgens eene dépêche uit Stok- holm aan een engelsch blad. Op dal oogenblik moet de russische bevelhebber de parlementaire vlag geheschen heb ben, nadat hij, volgens genoemde dépêche, een fort had doen springen, waarin staatsgevangenen en stuurlieden van Alund, die buiten toegang waren gesteld, opgesloten waren. De toevloed van engelsche en fransehe troepen en do zwermen sprinkhanen nemen eiken dag op turkschen bodem toe. De sprinkhanen, die zich te Brussa vertoond hebben en welke men getracht heeft daar te verdelgen zijn in ont zettende scharen te Jalova aangekomen. Het ligchaam heefl do dikte van een vinger en hot land waar zij komen wordt geheel verwoest. Aan hel hoofd van zijn officieel gedeello behelst de parijsche Monileur eeno proclamatie van keizer Napoleon III, aan hel leger in het Oostenwaarin by op het voordeel wijst, dat reeds door hen, zonder een slag Ie leveren, op den vijand is behaald, door hem door hunne tegenwoordig heid lol den teruglogt uit de vorstendommen te dwingen en de vaart zijner oorlogschepen te beletten. Voorts spreekt de keizer van de choleradio onder het leger groole ver woestingen heeft uangcrigl en spoort hen aan tot standvas tigheid en moed. De proclamatie eindigt aldus: Bomarsund en 2000 gevangenen zijn reeds in onze banden gevallen. Soldaten, gij zult hel voorbeeld van hel egyptische leger volgen; de overwinnaars der Pyramiden en van den berg Thalor, hadden als gij, to strijden met suldaten, die aan den oorlog gewend waren en met ziekten; maar niettegen staande de pest en de krachtsinspanningen van drie legers, keciden zij zegevierend in het vaderland terug. Soldaten, hebt vertrouweu op uwen opperbevelhebber en op mij. Ik waak over u en ik hoop met Gods bijstand, uw lijden spoedig te zien verminderen en uw roem toene men. Soldaten, tot weerziens! Napoleon." Deze proclamatie werd in talrijke exemplaren op de hoe ken der straten aangeplakt en door omroepers verkocht. Men maakte de opmerking, dat het slot der proclamatie tol weerziens!" vrolijker klonk, dan dat der dagorder van den maarschalk Sainl-ArnaudYVy zien ons vaderland óf als overwinnaars terug, óf nimmermeer." De londcnsche Timos zegt, bij gelegenheid van do proclamatie des keizers Napoleon aan hel leger, dat hel vrij wat heler ware geweest een zelfs hagchelijkon aanval tegen Sehastopol to ondernemen, dan dat men de beide legers in staal van rust bij Varna en aan de monden van den Donau bij duizenden door do cholera Iaat vernielen. Burgerlijke Stasiel van 19 2G Augustus 1S54. GEHUWD: C. W. K. van Strijen en W. H. M. M. Versignij J. A. F. Bertrand en C. C. Helleman. BEVALLEN: H. de Vries geb. Beneker, D. C. Mooij geb. Abbenes, D. C. Pietringa geb. Hoek, D. J. F. Keijzer geb. Rechlien, Z. J. Sallem geb. Gessen, D. C. Lcewens geb. Smit, Z. J. Waleson geb, Stikkel, D. OVERLEDEN: A. C. Seborsij 47 j- K. de Bruin 5 m. 3SET- .BE: AEJ JOC. Kj JC-a 1BSBZ TT zoo luidt hel spreekwoord en men is dikwijls in de verzoeking vin daar aan geloof Ie hechten. Menschelijker wijs gesprokenzou het evenwel dikwijls wenschelijk en voor de menschheid beier geweest zijn warneer zulk onkruid niet opgeschoten ware. Doch alles heeft zijn nut en inel onze menscheltjke korlzigligheid zien wij alles zoo klaar niet in. Wij geven hiervoor een bewijs. Tijdens den dertigjarigen krijg leefde er in eene stad in Duilschland een aartsschelm die van kindsbeen af een deugniet was. Slelen was zijn geliefkoosde handenaibeid en de lediggang zijn wellust, zoodal hem slechts slrop en galg ontbrak om opgehangen Ie worden. De kruik gaat echler zoolang Ie water lot dat ze breekt. Op twioligjarigen leeftijd werd hij veroordeeld om door ophanging het leven te verliezen. Het volk stond verzameld, de arme zondaar op den ladder, zijn goede vriend, de beul, naast hem cn deze was juist gereed om hem den strop om den hals Ie doen, toen men eensklaps hoorde roepen: De Zweden knmende Zweden komen!" Allen stoven uileen; de beul was in één sprong van den ladder cn de veroordeelde zou ïich zeker ook verwijderd hebben indien de strop hem niet legen gehouden had. Hij wist hem echter van den hals te krijgenslapte bedaard den ladder af en stond geheel al leen onder de galg. Weldra werd hij evenwel door de Zweden omringd.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 3