GEMENGDE BERIGTEN, September behelst ecne aanschrijving des ministers van bin- neiilandsche zaken aan de hoofden der gewestelijke bestu ren, waarin zij gelast worden de misbruiken der drukpers vrijheid tegen te gaan door nadrukkelijke handhaving der bepalingen van de drukperswet van 1837 die thans weder in werking gebragt is. Deze over het geheel zeer liberale wet bepaalt onder andere dat de dagbladuitgevers een geldelijken borgtogt stellen en een voor elk vergrijp aan- sprakclijken persoon aanwijzen moeten. De raadgevende junta van Se villa heeft eindelijk ook, op aandrang van voorstanders des gouvernernenls besloten zich te ontbinden en het bestuur geheel aan de regelmatige ge vestigde overheden over te laten. Doch alvorens uiteen te gaan heeft zg een protest tegen de staatkunde des gouver nernenls, die zij met den naam van reactionair brandmerkt, opgesteld openbaar gemaakt en door eenen afgevaardigde aan het ministerie toegezonden. Men zegtdal de Alands-eilanden door Frankrijk en Engeland aan Zweden zijn aangeboden, zoowel vóór als na de verovering van Bomarsundda zvveedsche regering moet dit aanbod echter van de hand gewezen hebben. Baraguay d' Hilliers is te Parijs aangekomen. Naar het schijnt laat de goede verstandhouding tusschen de En- gelschen en Franschen veel te wenschen over. Men doet zijn pligt naast elkander, maar niet met elkander. Over den engelschen admiraal Napier is het oordeel van de fransche officieren niet gunstig; zij houden het er voor, dal zijne reputatie grooler is dan zqne eigenlijke verdiensten. Berigten uil Odessa te Weenen ontvangengewagen van den schrik en angst in die stad verspreid, door eene proclamatie van generaal Krusenslern aan de inwoners gerigl en waarin, bij eene herinnering aan den brand van Moskou, in 1812, hun wordt bevolen de stad in brand te steken, en niets voor de woede der vlammen te sparen, bijaldien? de geallieerden een aanval op haar inogten ondernemen. Na de stad in tle asch te hebben gelegd moet de be volking zich naar Tiraspol begeven. De proclamatie van generaal Krusenslern eindigt met deze vcelbeleekenende onrustbarende woorden: ofVee allen, die achterblijven, of die pogingen aanwenden om den brand te blusschen.'" Volgens de franscho half-officiele bladen is aan den gunsligen uitslag der expeditie legen Sebastopol niet to twij felen. Do ontzaggelijke toebereidselen daartoe maken eiken ernstigen tegenstand der Russen onmogelijk. Men ontveinst echter niet, dat zij in hunne beschouwingen wat te ver gaan, ofschoon het dan ook waar mag zijn, dat Sebastopol van de landzijde gemakkelijk te nemen is. Reeds voor eenigen tijd werd door den maarschalk Saint Arnaud her waarts berigt gegeven, dat hij in staat zou zijn, deze ge- wiglige plaats in zeer korten lijd te vermeesteren. Het is te hopen, dat hij in zijne berekeningen niet falen zal. Zijne proclamatie blijft intusschen roekeloos, omdat zij eene belofte inhoudt, waarvan de vervulling niet uitsluitend in mensche- lijke magt slaat. Uit Hamburg schreef men den 9den September aan de Indépendance BeigeOnze laatste berigten van de verbondene vloten te Ledsund zijn van 5 dezer, bij gevolg later dan het vertrek van den maarschalk Baraguaij d' Hilliers. Men meende, dat de admiraal Napier, alvorens de Oostzee te verlaten, nog eene groote onderneming op eene der rus- sischo sleden aan de finsche golf zou beproeven do officieren der engelsche vloot twijfelen er ten minste niet aan, dat hun admiraal met <1 o geheele magt, waarover hij nog be schikken kan, eenen aanval op Reval zal wagen. Den 6den vertrok sir Charles Napier, door een groot gedeelte zijner vloot gevolgd, uit Ledsund naar het eiland Nargenin do finsche golf, tegenover Reval. Hel was niet zeker bekend of de fransche vloot, wier schepen in de Oostzee en de beide golven verspreid zijn, aan deze onderneming, gesteld dal ze plaats zal hebben, zal deel nemen. Het is naauwe- lijks te geloovendat de admiraal Napier voornemens kan zijn naar Engeland terug te keerenzonder zich eenigen militairen roem te hebben verworven. Burgerlijke Stand van 9 16 September 1854. GEHUWD: K. Ylam en G. Kunst. BEVALLEN": T. Hoogvorst geb. Smit, Z. H. Basoski geb. Snikkenburg, Z. F. Korper geb. Korper, Z. A. M. C. Snel geb. van KoningsbruggeD. N. Vrieslander, geb. van Emden, D. G. Schraa geb, de Wijn, D. J. Jordans geb. TiemanZ. T. Linnet geb. Bijl, Z. OVERLEDEN: A. Forcke, 3 m. J. L. Frank, 29 j. K. Meurs, 3 m. E. A. Taylor, 40 j. B. Freerks, 83 j. C. Hel50 j. Te Schiedam hebben oproerige tooneelen plaats gehad, die door de hulp van militaire magt zijn onderdrukt. In Dragten is eene vrouw moeder geworden van twee zoontjes en een dochtertje. Op de hooge bergtoppen van Zwitser land is veel sneeuw gevallen. De koning van Griekenland weigert halstarrig schadevergoeding aan Turkqe to geven. De kermisvermaken zijn te Amsterdam onder gunstige voor- leekenen geopend. Z. M. heeft don heer J. C. Baud oudminister van koloniënbenoemd tot minister van slaat. De Koningin heeft zich naar Stuttgardt begeven, Te Gramsborgen is een poldergast van 't jeneverdrinken gestor ven. In Spanje schijnt het socialismus zich sterk te ont wikkelen. In den Haag heeft een langdurige ministerraad plaats gehad. Kapitein van der Zee is met een paar zeelieden van Harlingen naar Engeland vertrokken, om het kofschip de Jonge A1 bert terug te halen. In een dorp in Oost-Friesland is een schoolmecsterskind door een varken ge deeltelijk opgegeten, dat in de kamer gekomen was, terwijl de moeder die voor eenige oogenblikken had verlaten. Te Noltingham in Engeland, te Bergues in Frankrykte Brussel, Antwerpen, Gent, Brugge, St. Nicolaas in Belgie en te Schiedam hier te lande, hebben de bakkers de woede des volks moeten ondervinden, wegens do duurte van het brood. De gevangen russische officieren ontvangen in Engeland zeven schillings per dag en mogen zich op hun eerewoord vijf uren rondom Sheerness begevenen de rus sische soldaten welke in Frankrijk zijn, zullen naar Algérie worden gezonden om do ontginningen daar voort te zetten.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 3