Ië54, GEMENGDE BESIGTEK, Ten 1| ure des nachts kwam Alboussiéro aan het venster, om zijne zuster onder bedreigingen terug te roepen; toen gaf de procureur bevel zich dood of levend van hem meester te maken en hij viel door drie kogels getroffen. De stad was gedurende dit geheele bloedige tooneel in angst en schrik gedompeld. In een brief uit Varna wordt gesproken van een ei genaardig middel van aanval, dal, naar men zegt, door de geallieeide eskaders bij het beleg van Scbastopol gebruikt zal worden. Het betreft namelijk eene boot of schuil van een zonderlingen vorm, die veel gelijkenis heeft op eeue reusachtige padde. Men heeft een gewoon vaartuig geno men en het gerazeerd. Vervolgens heelt men hel gedekt met eene soort van dak, zamengesteld geheel van ijzer en geheel en al voorzien van een bekleedsel van werk van vlas en matrassen. In de zijden van dit vaartuig heeft men eene stoomma chine van eene ontzagchelijke kracht verborgen, die be stemd is eene monsterachtige schaar die uitwendig aan den voorsleven van hel vaartuig geplaatst is, in beweging te brengen; een schroef aan het achtereinde geplaatst, zal hel besturen. Dit schip zal ondoordringbaar zijn voor de kogels die uit de forten aan den ingang der haven er op worden afgeschoten. De schaar zul de ontzagchelijke ketenen die de haven afsluiten, doorsnijden. Onder hel dak zullen vastberaden mannen geplaatst vvoiden, gewapend met don derbussen en alle andere werktuigen, om de overige hin derpalen die de Russen aan de geallieerde vloten mogten gesteld hebben, te vernielen. Dit 'nelsche schip, op de uilvinding waarvan Archimedes jaloersch zoude geweest zijn, is bestemd, om den weg te banen voor de vereenigde vloten naar de haven van Se- bastopoldie da verdedigers voor ondoordringbaar houden, en zal dus eene verschrikkelijke afleiding geven aan den tegenstand dien zij aan het leger te land zullen kunnen bieden. Do briefschrijver uil Varna zegt, dat zijne be schrijving zeer onvolledig moet zijn daar hij onbekend is met de vakken van zeevaart en hare industrie. Een lierigt uit Pelershurg van 24 dezer meldt, dat een rapport van prins Mentschikoff aan den keizer, gedag- teekend 13 dezer, meldt, dal de vijand voor Eupatoria was verschenen en onder bescherming van het geschut der vloot O O was geland tusschen Eupatoria en het dorp Koptugai. Hij had het niet doelmatig geacht den vijand aan !o tasten, maar had zich bepaald om eene goede positie in te nemen en de troepen, die van begeerte branden om den vijand to ontmoeten, te concentreren. De bewoners verlieten de plaatsen, waar de geallieerden ontscheepten. Het schip Ajaccio, te Konstautinopel aangekomen, was den 17den van Eupatoria vertrokken, en bad de geal lieerden verlaten op 3 mijlen afstands van Sehastopol. Hel geheele oorlogsmalerieel was zonder eenig ongeval ontscheept. Het vereenigde leger rukte legen de Russen op, die zich, 25,000 man sterk, voor Sehastopol bevonden. Het was waarschijnlijk dal den 18n slag zou worden geleverd vóór do aankomst van eene versterking van 15,000 man, welke de Russen verwachtten. Het weder was uitmuntend. De be volking vin het schiereiland ontving het verhonden leger als vrienden. De bezetting van Eupatoria, 400 man sterk, had zich bij de eerste opeisching overgegeven. Het engelsche oorlogschip Miranda is te Sbeerness te ruggekomen, na drie maanden in de IJszee en in do Witte Zee dienst gedaan te hebbenhet brengt nadere beriglen omtrent de in die watereu voorgevallen krijgsoperatien waarvan nog slechts weinig bekend geworden was. CT O «Tachtig dagen, zegt de Globe, is de Miranda in de noordelijkste wateren van europcesch Rusland geweest; in dien tijd heeft zij achtenveertig malen voor anker gelegen en onderweg zijnde of voor anker liggende, heeft zij 375 schepen van meerdere of mindere grootte aangehouden. Slechts drie van die schepen zijn genomen, en vervolgens teil voordeele van de bemanning der Miranda voor goeden prijs verklaard zij zijn op weg naar Engeland geladen met mee! visch en olie. Maar het voornaamste wapenfeit der Miranda was de verwoesting van Kola, de hoofdstad van russisch Lapland, eene plaats die vroeger algemeen geacht werd buiten hel bereik van oorlogschepen te liggen. Burgerlijke Sfaïidf vasi 23 33 Septeutber GEHUWD: E. Hendriksz en G. S. Ottes. BEVALLEN: A. M. Pronk geb. MarissenZ. F. van Gro ningen geb. Westerhof, Z. D. Kolder geb. Visser, Z. T. Pleeres geb. de Bruin, Z. A-. Boerdijk geb. Swart, D. OVERLEDEN: A. Reichart 10 m. A. A. Haas 37 j. C. T. Kelbling 5 j, A. Poulie 4 m. M. van Driel 2 m. C. M. Hopman 6. m. D. Deinema 4 m. J. Klein 9 m. Ambtshalve ingeschreven 2. Uit de Waal is een zalm opgevischt van ruim 20 porid. Do diplomatieke betrekkingen tusschen Turkije en Perzie zijn afgebroken. In China maakt de anarchie steeds grooter vorderingen. In de Ver. Stalen is ceno partij ontstaandie onder den naam van weetnieten een merkelijkcn invloed op de publieke opinie uitoefent. Hel maken van lucifers houdt eiken dag te Parijs 10,000 werk lieden bezig. Een engelsch luchtschipper is lo Varna aangekomen om met zijn luchtbol verkenningen en diensten te doen bij de geallieerde vloten.Te Bury heeft een man zijne vrouw voor een souverein verkocht aan een arbeider, met wien zij ongeooiloofden omgang scheen gehad te heb ben. De inbrekers van de Chr, Afgesch. kerk te Rouveen hebben lot hunne groote smart, in plaats van een voile, een ledige geldkist gevonden. Te Groningen is overleden Stijnljo Klasens, geboren anno 1751. De Russen hebben Moldavië geheel ontruimd. De patriarch van Jeruzalem heeft den 21 Aug. zijn piegligen inlogt in die stad gehou den. Keizer Napoleon wordt tegen Kersmis te Londen verwacht. Do kosten ter bestrijding van hel oproer te Schiedam zijn door burgemeester en wethouders geraamd op J 10,000. Een rijke russischo koopman uit Rustow heelt 8000 stuks heiligenbeelden aan do russische yloot in do Oostzee present gedaan.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 3