klassen der lagere scliolen, waar men de knapen zeer goed eenige gezonde denkbeelden omtrent geldprijs en dergelijke kon mede- deelen. Wij begrijpen echter, dat wij door zoodanigcn ciscli een al te Zwaren kamp tegen het vooroordeel zouden hebben te strijden Reeds zoude het veel gewonnen zijn, indien het opkomend ge slacht van onzen gezeten burgerstand, op de scholen van het middelbaar onderwijs een beter inzigt in die belangrijke onder werpen mogt verkrijgen en men ten minste bij hen bij duurte niet over een monopolie van graankoopersvan opkoopers en dergelijke dwaasheden hoorde spreken. Neen eene wetenschap, diezoo diep in het leven ingrijpt, en waarnaar dikwerf ieder kiezer zijne stem zoude wenschen te rege len mag niet voor de hoogere beschaving en geleerdheid bewaard blijven, maar behoort ieders eigendom te zijn eene weten schap voor den staatsburger zeker niet minder noodzakelijk als de beginselen der natuurkunde die op de lagere scholen geleerd zul len worden voor den ambachtsman. De BURGEMEESTER der gemeente Helder, vestigt bij deze de aandacht der belanghebbenden, op do heden geda ne publicatie ten aanzien der quarantaine-maatregelen die even als vroeger znllen behooren Ie worden in acht geno men; welke publicatio op de gebruikclyke plaatsen is aangeplakt. Helder, den 12 October 1854. De Burgemeester voornoemd STARMAN BOSSE. De BURGEMEESTER der gemeente Helder brengt ter kennis dal, lot den laatstcn dezer maand, ter Secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd, eene circulaire van het Hoofdbestuur van de vereeniging van hel Metalen Kruis, te 's Gravenhagehoudende opwekking lot het doen van bij dragen voor de oprigting van een Yaderlandsch Gedenkteeken aan het Metalen Kruisbij de viering van een Herinne- rings-Feestin het jaar 1856, tot welk einde eene lijst van inteekening bij die circulaire is gevoegdten einde ieder in de gelegenheid te stellen, van zijne belangstelling in de oprigting >an hel bedoelde Gedenkteeken te kunnen doen blqken. Helder, 14 October 1854. De Burgemeester voornoemd Bij afwezen: de Wethouder A. BOOMSMA. ITXE'JWSSIJDIITÖ'SIT. HELDER en N1EUWEDIEP, 14 October 1854. In de zitting van den Gemeenteraad, op jl. Dingsdag, waren afwezig de hecren J. Schoon en J. Bakker. Het eindverslag der Commissie van rapporteurs, betrek kelijk het onderzoek der gemeenlebegrooling voor 1855, werd voorgelezen en de begrooting, na deliberatienmet eene kleine wijziging, overeenkomstig de voordragt van Burge meester en Wethouders, vastgesteld. De begrooting van hel algemeen Weeshuis, voor hel vol gende jaar, werd mede aangenomen en de rekening der algemeene armen, over 1853, goedgekeurd. De begrooting der algemeene armen, voor de dienst van 1855, verlangde de Gemeenteraad gesplitst, voor zoo veel de eigenlijke arm verzorgingen het verschaffen van werk betreft. Een verzoek van mejufvrouw S. Elders, institulricu alhier, om verhooging harer toelage werd, met 3 tegen 10 stemmen niet ingewilligd. Evenzoo werd een verzoek van de keurmeesters van paar den en schapen alhier, tot verhooging van hun traktement afgewezen. Op voordragt der daartoe benoemde Commissie, werden door de vergadering de grondslagen aangenomen, waarnaar het plaatselijk belastingstelsel in 1856 zal worden geregeld. Voorts werden tol leden der Commissie tot het ontwerpen der verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, benoemd de heeren J, Papineau en J. Schoon. Na de mededeeling van hel proces-verbaal van opneming der boeken en kas van den Ontvanger der gemeente, werd do vergadering gesloten. Donderdag den 19 October aanstaande, zal in het lokaal van Kersebroek, aan den Kanaalwegvergadering zijn van do Nederlandsche oereeniging tot afschaffing van sterken drank, 's avonds ten 7 ure. Bij den correspondent J. Rinner zijn weder toegangkaartjes verkrijgbaar. Men schrijft uit Utrecht, dat aldaar onderscheidene huisgezinnen, meest tot den fatsoenlijken stand behooreude, zich gereed maken om hun vaderland te verlaten en naar Zuid Afrika lo vertrekken. Drie of vier predikanten zouden, heel het daar, eerlang eene roeping naar dezelfde streken volgen, en denkelijk vergezeld worden door onderscheidene familiën van den gegoeden burgerstand. Het prov. geregtshof in Noordholland heeft den 11 dezer Johanti Heinrich Kemper, schuldig verklaard aan lo. diefstal met gevveldoefening en gewapend gepleegd bij nacht in een bewoond huis, door middel van binnenbraak, 2o, inoedvvilligen doodslag gepleegd op eene vrouw en twee kin deren en 3o. poging lot moedwilliger! doodslag gepleegd op eene vrouw en een kind, welke poging beide inalen door uilerlyke bedrijven gebleken en tot een begin van uitvoe ring overgeslagen zijnde, hare uitwerking alleen heeft go- mist door toevallige en van des daders wil onafhankelijke omstandigheden en wel de sub. no. 2 en 3 vermelde mis daden, ten einde den in de eerste plaats genoemden diefstal voor te bereiden, gemakkelijk te maken en de ontdekking daarvan te voorkomen, en dien !en~ gevolge veroordeeld tot de straf des doods. De premiililatie is door het Hof niet als genoegzaam bewezen beschouwd. Daarna heeft de president den veroordeelde aangesproken en diep bewogen hem op Gods oneindige genade gewezen. Do beschuldigde was weinig aangedaan onder de voorlezing van deze uitspraak. Uit Schiedam meldt men het volgendeBij het doen eener herstelling aan een huis aldaar, zijn op eene diepte van circa 2 Ned. el in den grond gevonden twee eikenhou ten lijkkisten, in elk waarvan het geraamte van een mensch was; een dezer kisten stond zelfs onder de fundering van het huis, dat blijkens een platten grond der stad van het jaar 1598, toen reeds daar gestaan heeft; zij moeten der-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 2