GEMENGDE BERIGTEN, allo meeningen en allo sekten, burgeilijke en godsdienstige, vrijheid veroorlooft, zal zijn ingevoerd, zullen do agenten een belangrijken veldtogt openen. Men kan zich een denkbeeld vormen van de belang rijkheid van den handel in reukwateren, welke in Frankrijk gedreven wordt, wanneer men verneemt, dat eeno der eerste fabrijken van Grusse departement Var, jaarlijks ge bruikt 5000 kilo oranjeschillen 30,000 kilo acaciabloemen 27,000 kilo veldviooltjes, 10,000 kilo uberozen 8000 kilo nagelbloemen en genoegzaam gelijke hoeveelheid romerian peperment, lavendel; thym en andere welriekende bloemen. Volgens de kaapsche dagbladen, loopendo tot den 7den Aug.hadden de sprinkhanen het geheelo land van de Oranjerivier tot aan de Konap, nabij fort Beaufort ver woest, allo soorten van kruiden vernielende. iVaauweiijks ziet men een blaadje gras, waar weinige maanden geleden alles naar een volkomen korenveld geleek. Mijlen ver ver duisterden zij de zon, cn zy waren jaren lang zoo menig vuldig niet geweest in do nabijheid van Beaufort als thans. Voor zoo veel men thans weet, zijn bij den brand te Memel ruim 300 huizen eene prooi der vlammen geworden, welke bewoond werden door nagenoeg 5000 zielen. Daar onder zijn zeer vele arbeidersgezinnen, die alzoo den winter in armoede en ellende te gemoet gaan. Intusschen zijn thans reeds aanzienlijke giftenjvoor die ongelukkigen bijeengezameld. Uit Weenen schrijft men het volgendoGelijk reeds gemeld is, zyn onlangs in Hongarije onderscheidene perso nen in hechtenis genomen. Groot opzien heeft het gebaard dat als oorzaak van dezen maatregel worden opgegeven za- menspanningen in het belang van Rusland. Het zal dus eene aanklagt van hoog verraad worden, en meest lieden van aanzien, als geestelijken, advokalenenz. zijn er in betrokken. De positie van het russische leger, dat zich behalve op het tooneel des oorlogs, van Finland, tot Kamjeujez en Podolie uitbreidde, bleef nagenoeg onveranderd van het be gin des zomers tot op den jongsten tijd. Alleen merkte men blijkbaar een vooruittrekken van eenigo afdeelingen naar het zuiden op. Eerst voor eenigo weken begon eene groote beweging der troepen byna langs die geheele linie van Petersburg tot Kamjeujez, welke de positie van het le ger aanmerkelijk verandert. Het naderen van het storm achtige getijde in de Oostzee, hetwelk ongunstig is voor verdere ondernemingen van de violen der geallieerden in die wateren, en de daardoor verkregene zekerheid, dat de Oost zee- provinciëu niets te vreezen hebben van eeno landing der gealliëerden in dit jaar en aan den anderen kant de engelsch- fransch-lurksche expeditie legen do Krim, benevens andere staatkundig-militaire beweegredenen, hebben aanleiding ge geven tot eene groote beweging van de russische troepen, welke men als drieledig kan beschouwen: 1) De keizer lijke gardes trekken in verhaaste marschcn in eeno zuidwes telijke rigling naar Warschau; 2) de troepen in het ko ningrijk Polen trekken voorwaarts naar de oostenrijksche grenzen; 3) talrijke regemenlen uit Podolie cn Besarabie en van den Don, rukken op naar de Krim. Te Parijs verhaalde men, dat de keizer een schrijven van Omer Pucha ontvangen heeft, waarin die generaal zich in de levendigste bowoordiugen over Oostenrijk beklaagt, dat al zijne militaire bewegingen belemmert. De Oostenrijkers moeten zich in do Vorstendommen gedragen als bevonden zij zich in een veroverd land. Men verhaalt zelfs, dat zij door het protectoraat aan do Russen to ontnemen, geen ander doel hadden, dan om het voor zich zelf te behouden en den lurkschen invloed to vernietigen. In sommige loka- O O lileitcn moet dan ook zoo sterke gisting hcerschen, dat men botsingen niet lot de onmogelijkheden rekendo. Diensvolgens moet do generaal Letang dan ook reeds Weenen verlaten hebben, om zich naar Bucharest te begeven.-Tegenover deze ongunstige tijdingen staat de verzekering vari andere beriglgevcrsdat Oostenrijk meer dan immer geneigd is om zich voor goed aan Frankrijk en Engeland aan to sluiten. Alweder zal de tijd de waarheid moeten leeren. Uit de Oostzeo valt niets bijzonders to melden, daar, zoo als men thans stellig weet, de veldtogt aldaar zonder cenigen twijfel geëindigd is. De vier laatste franscho sche pen welke zich nog te Kiel bevondenzijn naar Cherbourg onder zeil gegaan, in welke haven, naar men vermoedt, al de schepen van het fransche eskader vóór het einde dezer maand bijeen zullen zijn. De ongelsche admiraliteit heeft reeds voor eene maand al hare zeilschepen teruggeroepen. Do stoomschepen, welke hunnen kruislogt nog blijven voort zetten in de golf van Finland, zullen daaraan ook weldra een einde maken, want binnen korten tijd zal hel ijs in die wateren een langer verblijf onmogelijk maken en zelf de blokkade der havens bewerkstelligen. De fransche rege ring heeft evenwel besloten, dat een drietal sloomkorvetten in de golf van Finland zal blijven kruisen, zoo lang er zich nog een engelsche kruiser bevindt. Burgerlijke Stand van 14 21 Octobcr. 1S5I. GEHUWD: S. Glijsteen en M. J. Klik. H. J. Kaiser en L. Stokebrand. BEVALLENG. Gersen geb. Kaptein D. A. Schager geb. de Jong 2 Z. G. Smits geb. Karsten Z. E. Kunst geb, Nannings D. A. Hoeksel geb. Burgers D. J. van Tijn geb. van Tijn D. OVERLEDEN: N. Berk 39 J. W. M. Kielin 31 j. J. Holm 41 j. A. J. Struijk 67 j- Ambtshalve ingeschreven 1. Aan het getal suppletielroepen voor do koloniale dienst ontbreken nog 300 manschappen. Do franscho ambas sadeur in den Haag heeft een groot diplomatiek diner ge geven. To Voorburg is een kindje van nog geen tweo jaren, dat men uit het oog had verloren, in eene sloot nabij de ouderlijke woning verdronken. Te Nieuwendam is het barkschip Kijkduin met goed gevolg van stapel go- loopen. In Zwitserland is een knaap van 12 jaren tot lOjarige gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij ten einde niet naar school to moeten gaan, het schoolgebouw in brand had gestoken, waardoor dit en nog vier andere huizen een prooi der vlammen zijn geworden. Te Parijs is men zeer

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 2