vax m EX BET N\ 45. 18 54. Afschaffing van 25 opcenten op het gemaal. TWAALFDE iIMRUANIM II Et Dil Weekblad word! eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz., te Nieuwediep De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. M A A W D A G ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure-, de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 ceulen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. G N O V E M B E R. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOOGEN enz. Toen men in de troonrede las, dat de gunstige staat van de schatkist aan eene vermindering van belastingen kon doen denken, was men in gespannen verwachting, waar die vermindering en in welke mate zij genoten zoude worden. Wij behoorden onder hen, die niet zonder vrees waren, dat de berg een muisje baren zoude en uitten denwensch, dat het rijmpje niet in herinnering gebragt zoude worden, dat luidt: Veel beloven, weinig geven, Doet de gekjes in vreugde leven. O hoe heerlijk is onze wensch vervuldWat was onze vrees ijdel! Hoort Natie! hoort! welk een last zal van uwe schouderen ge nomen worden! 23 opcenten op het gemaal! Hier in onze pro vincie zult gij jaarlijks per ziel 24 cents op al uw wittebrood en 30 cents op al uw roggebrood besparen. In Drenthe zal het ieder persoon zelfs 15 cents op het wittebrood en 18 op het roggebrood jaarlijks doen besparenOp iedere tien pond roggebrood de be sparing van één cent Leve de vermindering van lasten! Wij mogen echter onze angst niet verzwijgen of de Tweede Kamer die vermindering wel zal willen toestaan. Immers de mi nisteriele leden zullen zeker wel allen er tegen zijn, en als de vrienden ons verlaten, wat steun dan te wachten van eene oppositie, die begrijpt, dat bij zuinig beheer der financien de geheele belas- op het gemaal, zeker die op de rogge kon worden afgeschaft. Onze angst berust op de herinnering van hetgeen de ministeriele leden en het ministerie zelf ten vorige jare ter gelegenheid van de beraadslaging over de afschaffing van een accijns op het geslagt hebben gesproken eene afschaffing die met een last van 5 a 10 cents per pond vleesch drukte. De ministeriele leden waren tegen die afschaffingomdat het toch geene vermindering in den prijs te weeg zoude brengen. B. v. Bierma Oosting na ironisch te hebben uitgeroepenZiedaar «het oogenblik geboren, waarop de mingegoeden in ons vaderland van eenige lasten kunnen worden ontheven en zij dus het loon zullen smaken van de offers, welke zij gedurende zoo vele jaren aan den staat hebben gebragt," zeide: Ik beweer niet dat de «accijns het vleesch niet duurder maakt, maar beweer dat de af- sohaffing het niet goedkoopcr zal maken. (1) De heer Hofman hield het voor zeer onwaarschijnlijk dat eene prijsvermindering het gevolg der afschaffing zijn zoude." Van Deinse was er zeker van dat het doel der afschaffing niet bereikt zoude worden, ja wat meer is, grooter duurte, gebrek en ellende zoude er uit ontstaan. Men zegt minder accijns goedkoo- per prijs, goedkooper prijs meerdere consumtie, maar nu vraag «ik, zal juist die meerdere consumtie niet dadelijk den prijs doen stijgen door meerdere navraag. Schimmelpenninck van der Oije berekende, dat de afschaffing van den vleeschaccijns slechts 40 cents per ziel jaarlijks zoude ba tenen vroeg: «wat zal dat een burgerman baten indien hij met een huisgezin van zes zielen 48 stuivers zal hebben bespaard. Hij zal tot de conclusie komenmen neemt den schijn aan of men mij veel wil geven en men geeft mij luttel." Van den Heer van Foreest zullen wij zwijgen, die de gevolgen be rekende als er slechts één koe op de wereld waswij zien met brandend verlangen naar eene nieuwe beschouwing over de waar schijnlijke gevolgen wanneer er slechts één mud tarw en één mud rogge te vinden was. De graaf Schimmelpenninck achtte het mede hoogst twijfelachtig of de afschaffing van den accijns wel eenigen invloed op de prijs vermindering zoude hebben. Doch waartoe zouden wij verder de bijbladen naslaan. De eene noemt het voorstel eene illusie, de an dere eene mijslificaliede minister van Doorn eene bespotting der Natie, die men verligting beloofde! Maar wat zal dan nu de vermindering van 23 opcenten op het gemaal zijn? Zal het niet blijken eene illusie te zijnals men verwacht of de mogelijkheid veronderstelt, dat de hakkers het pond roggebrood met een tiende deel van een cent zullen verminderen Men vergete niet, dat omtrent het geslagt de geheele belasting en daarmede alle lastige formaliteiten zouden worden afgeschaftmaar dat bij eene vermindering van eenige opcenten de industrie der meelrnolenaars en der bakkers onder dezelfde lastige banden ge kneld blijftMag dan de vermindering der 23 opcenten niet met vrij wat meer regt eene mystificatie genoemd worden, waarvan de schatkist al het nadeel zoude ondervinden. Toen in het vorig jaar de afschaffing van den accijns op het geslagt behandeld werd, hoorde men vrij algemeen dat bij het ge maal de mindere klasse veel meer belang haden teregt. De (1) Het heeft veel van onzin, maar dit is onzts.<«cfHiltJ"Tri«!y het staat ltj zoo in het Bijblad van de Staats-Courant te Igstbn. <K tcrliil'

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 1